banner6

Çip takılması ve ruhsat çıkarılması yasal zorunluluk

banner37

LTB Sağlık Şubesi’ne bağlı olan Çevre Sağlığı ve İlaçlama Birimi, Lefkoşa Belediye sınırları içerisinde köpek besleyen yurttaşlara çağrıda bulundu.

Çip takılması ve ruhsat çıkarılması yasal zorunluluk
banner8

Birimden yapılan açıklamada, köpeklere çip taktırılması ve ruhsat çıkartmasının yasal bir zorunluluk olduğu dile getirilirken, geçtiğimiz aydan itibaren bu yükümlülükleri yerine getirmeyen yurttaşlara ihbar verildiğini, bu işlemin halen devam ettiği bilgisi verildi.

7/2008 sayılı Hayvanlarn ve İşletmelerin Tanımlanması ve Kaydı Yasası ve Köpekler Yasası gereğince köpeklerin sahipleri tarafından çiplettirilesinin ve kayıt altına alınmasının yasal zorunluluk olduğu yeniden vurgulanırken, köpeklerine belediye tarfından ruhsat çıkarmayan yurttaşlar hakkında dava açılmaya başlandığı belirtildi.

banner134

Köpeklerinin çipi olmayan kişilerin öncelikle kendi veterinerlerinden köpeklerine çip taktırması, sonrasında ise LTB’den  ruhsat çıkarmaları gerektiği dile getirilirken, çip taktırılmışsa belgeleri ile birlikte LTB’ye başvurmaları gerektiği ifade edildi. Yurttaşların mağduriyet yaşamamaları için verilen yasal süre içerisinde köpeklerini ruhsatlandırmaları da önemle vurgulandı..

 Detaylı bilgi için LTB aranabilir

Yurttaşların köpeğinin çip numarasını gösteren belge ve köpeğinin kartı ile LTB’ye gelmesi durumunda ruhsatlarını çıkarabileceğinin altı çizilen açıklamada, bilgi için 2285221 (Dahili 1441-1410-1490) numaralı telefonun aranabileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 10:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104