banner6

Çıplaklar Kampı mühürlendi

banner37

Çıplaklar Kampı mühürlendi
banner150 banner151 banner143

Ayşe BULUT

   Yenierenköy Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve halk arasında Çıplaklar Kampı olarak bilinen Cyprus Pearl Tatil Köyü’nü ‘ÇED raporunun bulunmaması’, ‘Gerekli sağlık koşullarını sağlamaması’, ‘Arıtma tesisinin çalışmaması’, ‘Vergi yükümlülüklerini yerine getirmemesi’ ve ‘İşyeri çalıştırma belgelerinin eksik olması’ nedeniyle dün belediye tarafından mühürlendi.

   Yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve taşan lağım kuyuları nedeniyle tesis yakınlarındaki pınar suyunun da kirletildiği belirlenen tesisin mühürlenmesi emrini veren Yenierenköy Belediyesi Başkan Vekili Küfi Tulga dün polis ve zabıtayla birlikte işletmeye giderek, mühürleme işlemine de bizzat eşlik etti.

   Tesis içerisindeki bungalovlara, tesis kullanımındaki alanlara giriş olamayacağını belirten Başkan Vekili Küfi Tulga, işletmenin prosedüre uygun davranması gerektiğini ve en önemlisi çevreye akan atık suların temizlenerek, tesis arıtmasının devreye konulmasının halk sağlığı açışından şart olduğunu vurguladı.

   Tesisin bölge için önemli bir tesis olduğunu ancak yıllardır sorunlar nedeniyle hem bölgeye hem de bungalovları kiralayan insanlara haksızlık yapıldığını dile getiren Tulga, çevre temizliğinin, insan sağlığının ve vergi yükümlülüğünün yerine getirilmesinin gerekliliğine işaret etti.

   Tesisteki yaklaşık 85 bungalovun birçoğunda kiracı bulunduğunu ancak, atık suların kaynak sulara ve çevreye akmasının kabul edilemeyeceğinin de altını çizen Tulga, herkesin yasalara uymasının gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

   Küfi Tulga bölgenin kalkınması için önemli rol oynayan yatırımcıların devletten uzun yıllarla beldenin en güzel yerlerini kiralayıp hiçbir yatırım yapmamalarından yakındı.

   Tulga “Uzun yıllarca kiralanan alanlara yalandan az bir inşaat yapılıp sonra hiç bir faaliyet göstermeyen yatırımcıların derhal izinleri iptal edilmelidir. Beldemizin kalkınması için ciddi yatırımcıların devlet tarafından desteklenip bölge adına fayda sağlaması için teşvik edilip, sıkı denetim ve şartname ile idare edilmesi şarttır” şeklinde konuştu.

“Bungalovlar kiralanıyor ama evrakları yok”

   Konuyla ilgili KIBRIS’a özel bir açıklama da yapan Küfi Tulga, tesisle ilgili bölgedeki diğer işletmelerden şikayetler aldıklarını, rutin evrak denetimleri sırasında söz konusu tesisin herhangi bir belgesi veya evrağının olmadığının belirlendiğini, ancak tesisteki faaliyetin devam ettiğini gördüklerini ifade etti.

   Tulga, tesise belediyenin herhangi bir işletme izni vermediğini, sadece 2018 yılında izin verildiğini ancak onun da usulsüz verildiğini, işletmeci değil emlakçı olarak geçtiğinin belirlendiğini söyledi.

   Tesiste 60’a yakın bungalov bulunduğunu ve bunların çoğunun hafta sonları kiracılar tarafından doldurulduğunu anlatan Tulga, ancak bu kiralamalarla ilgili işletmeye dair herhangi bir evrak kaydının bulunmadığını vurguladı.

   Zabıtalarla birlikte tesiste inceleme yaptıklarını, kuyularının dolup taştığını ve yakınlardaki pınar suyuna lağım sularının karıştığını tespit ettiklerini anlatan Tulga, yaptıkları araştırmada tesisin yasal bir izninin olmadığını belirlediklerini ve zabıta birimiyle birlikte dün tesisi mühürlediklerini belirtti.

   Tulga, mühürlemenin gerekçesini polise ve işletmenin kendisine ait olduğunu söyleyen kişiye de bildirdiklerini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110