Çıplaklar Kampı, mühürlendi

banner37

Yenierenköy Belediyesi, vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve çalıştırma izni olmayan Cprus Pearl’ın kapısına kilit vurdu

banner87
Çıplaklar Kampı, mühürlendi
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Yenierenköy Belediyesi, Yenierenköy’de bulunan ve halk arasında Çıplaklar Kampı olarak bilinen Cyprus Pearl Tesisi’ni vergi yükümlülüklerini yerine getirmediği ve çalıştırma izni olmaması nedeniyle dün mühürledi.

Belediye, tesisi giriş kapısına ve plaj giriş kapısına mühür vurarak kapattı.

Aynı zamanda, belediyenin sürdürülebilmesi için bölgede bulunan birkaç tesis için de işlem başlatıldığını açıklayan Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, belediyeye bağlı 12 köyde de su kaçaklarının tespit edildiğini ve sorumluları hakkında cezai işlem başlatıldığını belirtti.

Bu tür tesislerin bölgede olmasının bölge için aslında bir değer olduğunu, bu tesislerin ekonomik kalkınması, turizmsel faydası yanında yaratacağı istihdamla da bölgeye sıcak para girişini sağlayacağını anlatan Başkan Yeşilırmak, “Bu tesisleri bizim kapatma niyetimiz yok ama belediyeye yükümlülüğünü yerine getirmeyen tesislerle ilgili bizim duruşumuz net. Eğer belediye ile ilgili işyeri çalıştırma izni veya sağlık, temizlik, meslek, taşınmaz mal vergisini ödemezse bu tesislerle ilgili bizim duruşumuz net. Kesinlikle bu tesislerin çalıştırılmasına müsaade etmeyiz. Çünkü zaten bu vergileri biz almazsak bizim belediyemizin sürdürülebilir olması mümkün değil” dedi.

Halk arasında Çıplaklar Kampı olarak bilinen Cyprus Pearl Tatil Köyü’nü mühürlemelerinin nedeninin, otel işletme izinleri ve işyeri çalıştırma izinlerinin olmaması olduğunu yineleyen Emrah Yeşilırmak, “Bununla birlikte de aynı şekilde bu izinleri alabilmesi için belediyeye olan yükümlülüklerini yerine getirmesi lazım. Bu yükümlülüklerini de yerine getirmediği için bu tesisi kapattık. Eğer bu yükümlülüklerini yarın yerine getirirse biz yarından itibaren kendilerine işyeri çalıştırma izinlerini veririz” diye konuştu.

“Halk, vergi yükümlülüklerini yerine getirmeye alışmalı”

Vergi konusundaki mücadelenin sadece bölgedeki tesislerle ilgili olmadığını, bölge halkıyla da olduğunu dile getiren Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, şunları söyledi:

“Dolayısıyla bu mücadele sadece tesislerle değil, 12 köyümüz içerisinde de devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de devam edecek. Bizim kimse ile kişisel bir problemimiz yok. Kimse ile bir derdimiz yok. Bizim tek bir derdimiz var; burada bir sistemin oluşturulması. Burada bir belediyenin olduğunu insanların bilmesi ve burada artık bir otoritenin varlığını bilerek, vergilerini, vergi yükümlülüklerinin yerine getirmesi. Eğer bu kültürü burada biz oturtabilirsek, nasıl ki elektrik kurumuna veya diğer kurumlara olan vergilerini insanlar zamanında gidip ödüyorsa aynı şekilde belediyeye de vergilerini tam anlamıyla öderlerse buradaki kurum ayakta kalır, sürdürülebilir olur. Eğer bu kurum ayakta kalırsa karşılığı hizmet olarak vatandaşa geri döner. Onun için biz bu adımları atmak durumundayız, zorundayız. Hatta onun için tekrar söylemek isterim, hiçbir siyasi baskı veya siyasi bir şey, veya herhangi bir şekilde üzerimize baskı yapılmadı. Kimse yapamaz da. Bundan sonraki süreçte de bu adımları atmaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75