banner6

Çipras: Crans Montana yolun sonu değil

banner37

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina'ya çalışma ziyareti düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinin ardından dün düzenlenen ortak basın toplantısında, 28 Haziran'da İsviçre'nin Crans Montana kentinde toplanacak Kıbrıs Konferansı'nın yolun sonu olmadığı ve yol açmayı amaçladıkları mesajını vermek istediğini söyledi.

Çipras: Crans Montana yolun sonu değil
banner151 banner143

Çipras, bölgedeki istikrarsızlaşmadan dolayı Kıbrıs sorununun çözümünün daha da önem kazandığını ifade etti. Çipras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun BM kararları ve AB kazanımları çerçevesinde birleşmiş bir Kıbrıs'a yönelik olması gerektiğini ifade ettim. Tüm Kıbrıs halklarının güvenliğine yönelik bir çözüm bulunması gerektiğini ve üçüncü güçlerin müdahalesi olmadan gerçekleşmesi gerektiğini ifade ettim."

İki ülke arasındaki iş birliğinde çok yönlü ve çağdaş bir boyut bulunduğuna işaret eden Çipras, uzun zamandır devam eden sorunları görüşme fırsatı yakaladıklarını dile getirdi.

Çipras, karşılıklı ekonomik ilişkilerin gelişmeye devam ettiğine dikkati çekerek Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi (TAP) ve Trans Anadolu Boru Hattı Projesi (TANAP) ile çok yönlü enerji iş birliğini teşvik ettiklerini söyledi.

Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin önemine özellikle göçmen akınının durdurulması ekseninde değinen Çipras, "Yunanistan, Türkiye'nin AB yönelimini sabit bir şekilde desteklemektedir." dedi.

Çipras, sadece Türkiye'de demokratik reformların yapılması açısından değil, özellikle bölgedeki kalkınma açısından da Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerine vurgu yaparak "Avrupa konusunda Türkiye'nin çok yakın bir müttefiki olacağımızı vurguladık. Türkiye ile vizelerin kaldırılması konusunda da destek vereceğimizi vurguladık. Bu konuda daha önce söz vermiştik." diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 09:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104