Çocuğumuz neden öldü söyleyin

banner37

Ateşi yükseldiği için hastanede serum verilerek evine gönderilen ve ertesi gün hayatını kaybeden 10 yaşındaki Atlas Rüstemoğlu’nun ailesi ve sevenleri dün Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı. Baba Hasan Rüstemoğlu, Atlas’ın ölümünde ihmal bulunduğunu iddia etti:

banner87
Çocuğumuz neden öldü söyleyin
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

Ateşi yükseldiği için 25 Kasım 2019 akşamı ailesi tarafından götürüldüğü hastanede serum verilerek evine gönderilen ve 26 Kasım sabahı hayatını kaybeden 10 yaşındaki Atlas Rüstemoğlu’nun ölüm nedeninin açıklanmaması nedeniyle aile dün Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı.
   Atlas’ın ailesi ve yakınları, Sağlık Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı, Atlas’ın ölümünde ihmal bulunduğu ve olaya sebep olduğunu savundukları üç doktorun açığa alınması gerektiği gerekçesiyle Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye tepki gösterdi ve hastane raporunun Pilli tarafından kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

Baba Hasan Rüstemoğlu, yaşadıkları büyük acıyı anlatarak, oğullarının neden öldüğünün açıklanmasını istedi, ihmali olanların da korunmadan yargı önüne çıkarılmasını talep etti.
   Rüstemoğlu, “Oğlumuzu geri getiremeyiz ama üç doktorun görevden alınması için uğraş vereceğiz” dedi.

Rüstemoğlu, Atlas’ın evden yürüyerek çıktığını ancak bahçede yere yığılıp, hayatını kaybettiğini dile getirerek,

“Bugün bizim başımıza gelen bu durum başkalarının başına gelmesin diye buradayız” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı önünde pankart açan aile yakınları, dün Atlas’ın doğum günü olduğunu hatırlattı.

Aile yakınları, “Doktor Hanım Hayatımı Çaldın. Neden? Bana Bir Hayat Borcunuz Var”, “Bugün Benim Doğum Günüm Toprakta Değil Sevdiklerimin Yanında Olmalıydım”, “Kalbimizdesin”, “Onun Kuramadığı Hayalleri Vardı Atlas İçin Tek Kalp Olmaya Geldik”, “Ali Pilli Görevini Yapamıyorsan O Koltuk Sana Fazla”, “İhmali Olan Doktorlar Görevden Alınsın”, “Atlas’ın Size Mesajı Var: Neden Beni Ailemden Aldınız” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi basın önünde raporun içeriğiyle ilgili açıklama yapmaya davet eden aile bireyleri, gözyaşları içinde isyanlarını dile getirdi.

Tepkinin ardından Bakan Pilli, Atlas’ın ailesi ile makamında görüştü ve sonrasında Sağlık Bakanlığı önündeki kalabalığa seslendi.
 

Pilli: Adli sürecin sonucuna göre elimden geleni yapacağım

Sağlık Bakanlığı önünde gösterilen tepkinin ardından Sağlık Bakanı Ali Pilli, Atlas’ın ailesi ile makamında görüştü ardından Sağlık Bakanlığı önünde açıklamalarda bulundu.

Pilli, Atlas’ın ölümünde ihmalin söz konusu olup olmadığı noktasında şu an için bir açıklama yapamayacağını belirterek, ihmalin var olup olmadığının adli süreç sonucunda ortaya çıkacağını açıkladı.

Raporların Polis Genel Müdürlüğü’ne ulaştırıldığını anlatan Pilli, üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapacağı yönünde halkın karşısında söz verdi.

Pilli, “Biz bir aileyiz, belki de ben bakan olmasam bu çocuğa ben bakacaktım, belki de burada bulunan tüm Rüstemoğlu’ların doktoru bendim. Bu konuda kaza maza, rapor veya delil kaybettirmek, saklamak, bekletmek gibi bir düşünce kesinlikle olmayacaktır” dedi.
   İlk raporun 19 Şubat'ta, ikincisinin de önceki gün (26 Şubat’ta) ellerine ulaştığını dile getiren Pilli, iki raporun da polise verildiğini aktardı. Raporların, kurulacak bir komisyon tarafından da inceleneceğini anlatan Pilli, sonuç olarak kararı adli makamların vereceğini söyledi.
   Pilli konuşmasında, bakan olarak elimden ne geliyorsa en şeffaf şekilde yapacağını, ihmal olup olmadığının adli süreç sonucunda belli olacağını ve eğer varsa sorumluların cezasını çekeceğini açıkladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75