Çocuk annelere 'dur' diyemiyoruz

banner37

Ülkede “Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası”yla 18 yaş altındaki çocukların evlendirilmesinin yasaklanmasına rağmen, imam nikahıyla çocukların evlendirilmesinin bir türlü önüne geçilemedi

Çocuk annelere 'dur' diyemiyoruz
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Türkiye’de bir türlü önüne geçilemeyen “çocuk gelin” sorunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de baş gösterdi.

Kısa süre önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 15 yaşındaki bir kız çocuğu doğum yaptı. Çocuğun 2017 yılında Türkiye’de imam nikahı ile evlendirildiği ortaya çıktı.

Benzer bir olay ülkede 2016 yılında da yaşandı. Yine aynı şekilde imam nikahıyla evlendirilen kız çocuğu 2016 yılının kasım ayında doğum yapmak için hastaneye başvurdu.

Ülkede “Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası”yla her ne kadar 18 yaş altındaki birinin evlenmesi ya da evlendirilmesi yasaklanmış olsa da imam nikahıyla yapılan 18 yaş altı evliliklerin bir türlü önüne geçilemedi.

Yasaya göre, 18 yaş atında bir çocuğun evlendirilmesine sadece, mahkemenin olağanüstü bir durum tespit edip, anne, baba, vasi, Sosyal Hizmetler Dairesi ile kamu sağlık kuruluşuna bağlı çalışan uzman çocuk psikiyatristi veya psikologu görüşü alındıktan sonra izin verilebiliyor. Ancak bu noktada çocuğun 16 yaşını bitirmiş olması şartı aranıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nurçin İncirli ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Salih Kavaz, çocuk yaştaki kızların evlendirilmesini değerlendirdi.

İncirli, “çocuk gelin” olayının evlilik olarak değil, cinsellik, evlendirilmeden önceki süreç, doğum ve doğum yaptıktan sonraki süreç olarak ele alınması gerektiğini söyledi ve bunların çocuklara hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar verebileceğini anlattı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Salih Kavaz ise gelişimini tamamlamamış bir kız çocuğunun doğum yapmasının hoş bir durum olmadığına vurgu yaptı ve bunun çocuğun yaşam kalitesi ile sağlığından çalacağını belirtti.

İncirli: “Çocuk gelin” demek, “çocuk istismarı” demek

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nurçin İncirli “çocuk gelin” olayının kabul edilemez olduğunu söyledi ve bunun sadece evlilik olarak değil, cinsellik, evlendirilmeden önceki süreç, doğum ve doğum yaptıktan sonraki süreç olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Bunların tümünün “çocuk istismarı” anlamına geldiğini kaydeden İncirli, bunun hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çocuk için sakıncalı olduğunu ifade etti.

İncirli burada önemli olanın devlet politikaları olduğunu belirtti ve bu konuda hem yasal düzenlemeler yapılması hem de bu yasal düzenlemelere uyulup uyulmadığının kontrolünün yapılmasını gerektiğini vurguladı.

“Doğum için en uygun yaş aralığı 25-30 arası”

banner134
İncirli, bir kadının doğum yapması için en uygun yaş aralığının 25 ile 30 yaş arası olduğuna dikkati çekti ve “adı üstünde ‘çocuk’ yani birilerinin kendine bakmasına ihtiyaç duyan bir kişi başka birine nasıl bakabilecek” diye sordu.

Nurçin İncirli, bir çocuktan söz edilirken onun okuldaki, sosyal aktivitelerdeki başarılarından söz edilmesi gerektiğini, ancak ne yazık ki yaşanan olaylar nedeniyle bu şekilde gündeme geldiğini anlattı.

“Dini kullanmaya çalışanlar var”

“Çocuk gelin” olayının önüne geçilmesi için ailelere eğitim verilmesi gerektiğini kaydeden İncirli, ancak bazı kesimlerin “dinimiz bunu öngörüyor” diyerek bu gibi vakalara yol açtığını anlattı.

İncirli “Ben de Müslüman’ım. Orucumu tutuyorum, düzenli olarak camiye gidiyorum, Kuran okuyorum.  Kuran’da çocuk yaşta birinin evlendirilebileceği yazmıyor. Müslümanlık bunu öngörmüyor. Bunu düşünenlere eğitim verilmesi gerekir. Dini buna alet etmemelidirler” dedi.

Kavaz: Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sakıncalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Salih Kavaz, gelişimini tamamlamamış bir kız çocuğunun doğum yapmasının hoş bir durum olmadığını ve bunun yaşam kalitesi ile sağlığından çalacağını anlattı.

Bu durumun kurumamış bir betona basmak gibi olduğunu kaydeden Kavaz, “çocuk zaten kendi gelişimini tamamlamamıştır. Bu nedenle başka bir canlı dünyaya getirmesi hem onun gelişimin hem de sağlığını etkiler” dedi.

Kavaz, ayrıca bu durumun sadece fiziksel değil ruhsal etkileri de olduğunu anlatarak, bir çocuğun kendi isteği ve tercihiyle evlenip çocuk sahibi olmadığına değindi.

“Türkiye’de daha çok görülüyor”

“Çocuk gelin” olayının Türkiye’de özellikle de doğu da çok sık görülen bir olay olduğunu söyleyen Kavaz, kız çocuklarının “başlık parası”, “tarla almak” gibi nedenlerle evlendirildiğinden söz etti.

Kavaz, Türkiye’de çalıştığı dönemde bu gibi olaylarla daha çok karşılaştığını ifade ederek, bu konuda önlem alınması gerektiğini ifade etti.

“Caydırıcı cezası olmalı”

Çocuk yaştaki evliliklerin önlenmesi için devletin caydırıcı cezalar koyması gerektiğini söyleyen Kavaz, bu konuda gerek anne, gerek baba, gerek amca gerekse de dede olmak üzere her kim izin vermişse o kişinin cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Kavaz, çocuğun ise bu konuda suçu olmadığını bu olayların çocuğun dışında gelişen olaylar olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 10:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75