banner6

'Çocuk İstismarı ve Önleme Yasa Tasarısı' için destek istendi

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Mustafa Taşçıoğlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

'Çocuk İstismarı ve Önleme Yasa Tasarısı' için destek istendi
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Taşcıoğlu kabulde yaptığı konuşmada, 2011’de yaşanan Mustafa Diker olayı sonrası gündeme getirilen “Çocuk İstismarı ve Önleme Yasa Tasarısı”nın, önemli yol kat etmelerine rağmen süreç içerisinde kadük olduğunu ifade etti.

Yasanın hayat geçmesinin oda olarak en büyük arzularından biri olduğunu vurgulayan Taşcıoğlu, bu konuda Siber’den destek istedi.

Ülkenin en büyük ihtiyaçlarından birinin Çocuk İstismarları ve İhmali İzleme Programı’nın oluşturulması olduğuna dikkat çeken Taşçıoğlu, bunun iyi örneklerinin, Türkiye’de başarılı şekilde uygulandığını söyledi.

Siber: Üzerime düşeni yapmaya hazırım

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de konuşmasında, Tabipler Odası’nın sadece mesleki konu ve sorunları değil, toplumun tümünü ilgilendiren sorunlarla ilgili çalışmalar yaptığını kaydetti ve oda yetkililerini kutladı.

Siber, ortak duyarlılık, kararlılık ve ortak iradeyle hareket edildiğinde daha iyiye doğru yol alınacağından emin olduğunu dile getirdi.

Komitelerin gündeminde pek çok yasa olduğunu anımsatan Siber, komitelerin çalıştığını ancak verimlilik açısından çok iyi bir yerde olmadığının da bir gerçek olduğunu söyledi.

Siber, verimliliği etkileyen bir çok faktör olduğuna işarat ederek, bunlardan en önemlisinin, yasaların hazırlanma süreci ve  yasaların niteliğiyle ilgili komitelerde yaşanan zaman kaybı olduğunu da belirtti.
Sibel Siber, şöyle devam etti:

“Yasalar, yasama uzmanlarının elinden geçerek, çok nitelikli hazırlanmadıysa, Anayasa ile uyumundan tutun da diğer yasalarla uyumuna, yazılışına ve bir çok noktaya kadar zaman kaybı yaşıyoruz. Eğer bunlar çok iyi değilse, bu verimi düşürüyor ve maalesef yasama konusunda uzman kadro sayısı azlığı ve eksikliği bize bu sorunları yaşatıyor”

Bir yasanın daha erken ve daha hızlı yasallaşması için hükümet iradesinin de önemli rol oynadığına dikkat çeken Siber, odanın gündeme getirdiği tasarının daha hızlı yol alabilmesi için hükümetle de diyalog kurulmasını tavsiye etti.

Odanın gündeme getirdiği tasarının bütün toplumu ilgilendiren, herkesin duyarlı olduğu bir konu olduğunu vurgulayan Siber, konuyla ilgili Meclis Başkanı olarak da üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 13:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104