Çocuk istismarına 5 yıl hapislik

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, “16 Yaşından Küçük Çocuğa Cinsel İstismar” suçundan yargıladığı 45 yaşındaki Şehmuz Çim’e yasanın öngördüğü en yüksek cezayı verdi

Çocuk istismarına 5 yıl hapislik
banner87

Ahmet VAMIK
 

Girne’de 2017 yılının Aralık ayında, market içerisinde kasıtlı olarak kalçasına dokunduğu 12 yaşındaki kız çocuğunu takip eden ve yolda yürüdüğü sırada kalçasını sıkan Şehmus Çim’in davası dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.
   22 Aralık 2017 tarihinde Girne’de meydana gelen olayda, 12 yaşındaki kız çocuğuna yönelik “Cinsel İstismar” suçlamasından yargılandığı davadan suçlu bulunan evli ve 1 çocuk babası Şehmus Çim, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
   Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.
 

“Arkasından yaklaşıp kalçasını sıktı”
 

Sanık Şehmus Çim aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Temay Sağer, Şehmus Çim’in 22 Aralık 2017 tarihinde meydana gelen olayla ilgili söz konusu tarihten itibaren tutuklu yargılandığını söyledi.
   8 Mart 2018 tarihinde itham edilen sanığın aleyhindeki suçlamaları kabul etmediğini ve duruşma yapıldığını ifade eden Yargıç Temay Sağer, bir davranışın cinsel nitelikli olabilmesi için kasıtlı bir davranış olması gerektiğini vurguladı.
   Yaşanan olayı anımsatan Yargıç Sağer, 12 yaşındaki müştekinin kardeşi ve yeğeniyle markete alışveriş yapmaya gittiğini ve orada sanıkla karşılaştığını dile getirdi. Marketin kasasında ödeme yapmayı bekleyen müştekinin arkasında sıraya geçen sanığın kasıtlı olarak müştekinin kalçasına dokunduğunu belirten Yargıç Temay Sağer, söz konusu temasın kasıtlı olmadığını düşünen müştekinin marketten çıkarak evine doğru yürüdüğünü kaydetti.
   Müştekiyi takip eden sanık Şehmus Çim’in evine doğru yürüyen müştekiye arkasından yaklaşarak kalçasını sıkmak ve ardından yürüyüp yanından geçmek suretiyle “Cinsel İstismar” suçu işlediğini vurgulayan Sağer, sanığın söz konusu davadan suçlu bulunarak mahkûm edildiğini açıkladı.
 

“Söz konusu suçu planlayarak işledi”

 

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi gereği KKTC’de yaşayan her çocuğun devlet güvencesi altında olduğuna değinen Yargıç Temay Sağer, sanık ile müştekinin yaş farkı, olay yerinde başka çocukların da bulunması ve olayın iki kez tekrarlanmasının kararda ağırlaştırıcı faktörler olarak göz önünde bulundurulduğunu belirtti.
   Müştekiye market içerisinde kasten dokunmasının ardından, 12 yaşındaki kız çocuğunu evine giden yolda takip edip kalçasını sıkan sanığın bu suçu planlı bir şekilde işlediğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Yargıç Sağer, ülkemize eğitim maksadıyla gelen bir yabancının, 3 ay gibi kısa bir sürede ülkemizde huzur içinde yaşayan bir çocuğun kişisel haklarını ihlal etmesinin kabul edilebilir bir davranış olmadığının altını çizdi.
 

“Azami ceza 6 yıl”
 

Okunan kararda bir başka önemli konuya da değinen Yargıç Temay Sağer, Şehmus Çim’in yargılandığı dava olan Fasıl 154, madde 154 “16 Yaşından Küçük Çocuğa Cinsel İstismar”, suçunun yasada azami 6 yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne değindi.

Son yıllarda giderek artış gösteren cinsel suçların, vahim ve yaygın suçlar arasında olduğunu belirten Sağer, kararda kamu menfaatini de dikkate aldıklarını kaydetti.
 

5 yıl hapis yatacak
 

Girne Ağır Ceza Yargıcı Temay Sağer, sanığa verilecek cezanın, ibret verici, caydırıcı ve etkin bir ceza olması gerektiğine vurgu yaptı.
   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Temay Sağer, sanık Şehmus Çim’e 5 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.
   Ülkede yasal statüsü bulunmayan sanığın hapislik cezasını çekmesinin ardından ülkeden ihraç edilmesini bekleniyor.
 

Kararı beğenmeyince olay çıkardı
 

Öte yandan aleyhinde verilen kararın açıklanmasının ardından mahkemenin verdiği karara tepki gösteren sanık Şehmus Çim, mahkeme salonu içerisinde “İnsaf be insaf” diye bağırdı. Sanığın bu davranışı sonrası, aleyhinde “Mahkeme’ye Karşı Hakaret” soruşturması başlatıldı. Şehmus Çim, bu suçtan yargılanarak mahkum olması halinde 76 Mahkemeler Yasası’na göre 6 aya kadar hapislik cezasına çarptırılabilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER