banner6

Çocuk İzlem Merkezi Yasası unutulmasın

banner37

Çocuk İzlem Merkezi Yasası unutulmasın
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede son yıllarda artış gösteren, ya da artık daha çok suyu yüzüne çıkan çocuk istismarı ve ihmali vakaları, ebeveynleri tedirgin ediyor.

   Birçok ebeveyn çocuğunu, artık komşusuna, arkadaşlarına, akrabalarına, hatta markete bile göndermeye korkar oldu.

   Bu konuda büyük önem taşıyan ve çocuklarla ilgili davaların, çocuk mahkemelerinde görüşülmesini öngören Çocuk İzlem Merkezi Yasası ise bir türlü yapılamadı.

   Bilindiği üzere söz konusu yasa önerisi, 2018’de meclis gündemine getirilmiş ancak yetki karmaşası nedeniyle geri çekilmişti.

   O dönemde ilgili önerinin getirildiği komitenin başkanı olan Halkın Partisi (HP) milletvekili Jale Refik Rogers, bu yasanın önemi ve süreç hakkında bilgi verdi.

“Yetki karmaşası nedeniyle geri gönderilmişti”

   HP milletvekili Jale Refik Rogers, Çocuk İzlem Merkezi Yasa Önerisi’nin kendisinin İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı olduğu dönemde meclise geldiğini ve o dönemde komitede görüşülmeye başlandığını hatırlattı. Ancak bu konudaki yetkinin Sağlık Bakanlığı’nda mı, yoksa Çalışma Bakanlığı’nda mı olacağı konusunda yaşanan karışıklık nedeniyle geri gönderildiğini kaydeden Rogers, bu yasanın son derece önemli olduğunu düşündüğünü belirtti.

“Pandeminin araya girmesi

nedeniyle çalışmalar tamamlanamamıştı”

   Rogers, bu yasa önerisinin, çocuklarla ilgili davaların, çocuk mahkemelerinde görüşülmesini öngördüğünü kaydetti ve şöyle konuştu:

   “Bu şekilde istismara uğrayan bir çocuk, defalarca bu şeyi anlatmak zorunda kalmaz.

   Bu alan, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin sorumluluğunda olan bir alandır ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nin de güçlendirilmesi gerekiyor. Ancak şu anda yeterli personel yoktur. Kalifiye eleman eksikliği vardır.

   Bu konuda bazı çalışmalar yapıldığını öğrendim. Ancak pandeminin araya girmesi nedeniyle çalışmalar tamamlanamadı.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104