Çocuk okutmaya servet gerek

banner37

Yeni eğitim yılına hazırlanan öğrencileri tatlı bir heyecan, okul ihtiyaçlarının fiyatlarını gören velileri ise okul korkusu sardı

banner87
Çocuk okutmaya servet gerek
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Okulların açılmasına sayılı günler kala öğrenciler, okul hazırlıklarını yapmaya başladı. Öğrenciler, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyor… Ama veliler için durum pek de heyecan verici değil…

Çocukları okul heyecanı yaşarken, veliler korku ve panik içinde… Çünkü okul üniformaları başta olmak üzere çocukların okul ihtiyaçlarının fiyatları, dudak uçuklatıyor…

Bir öğrenci için elzem okul eşyalarından sadece kitap, üniforma, eşofman ve kırtasiye malzemelerinin kabarık tutarı, velileri kara kara düşündürüyor.

Farklı birkaç kırtasiyeden ve okul üniforması satan mağazadan alınan fiyatların ürkütücülüğü etiketlere yansırken; maliyet, çocuklarını okula gönderecek velilerin üzerine kâbus gibi çöküyor. Bir öğrencinin tüm okul ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir velinin, harcayacağı para 2 bin TL’yi buluyor. Bu rakam seçilen ürünün kalitesine göre, artabileceği gibi azalada biliyor.

Döviz kurlarının TL karşısındaki yükselişine paralel artan girdi maliyetlerinin ‘doğal’ sonucu olarak hayatın her alanında tavan yapan fiyatlar okul masraflarına da yansıdı. Piyasa şartları nedeniyle yaşam standartları günden güne düşen ve kazancı her geçen gün biraz daha eriyen dar gelirli aileleri okul heyecanı değil; ‘okul korkusu’ sarmış gibi görünüyor.

Üniforma, kırtasiye, ayakkabı, kitap…

Velilerin bu korkusu boşuna da değil zira bu ürünlerin piyasa değerleri, sadece dar gelirli değil; ‘ortalama’ bir kazanca sahip aileleri dahi zorlayacak düzeyde.

Bir öğrencinin kırtasiye malzemeleri ihtiyacının toplam ortalama tutarı 200 ile 270 TL arasında…

Okul ayakkabıları için talep edilen fiyatsa 50-400 TL arasında değişiyor.Veliler tarafından temin edilmesi istenen kitapların birim fiyatıysa minimum 65 TL. Liseler için istenilen okul üniformalarının toplam maliyeti 800 lirayı aşarken; bu miktar, ilkokullarda 505, ortaokullarda ise 670 lirayı buluyor.

Deniz: Kâr marjımızı kıstık

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı ve Deniz Plaza’nın sahibi, M. Kemal Deniz Şirketleri Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, İngiltere’de basılıp yurda getirilen ve geçtiğimiz yıl 40 TL’den satılan kitapların bu yılki fiyatının 65 TL olduğunu fakat sterlin kurundaki değişim hesaba katıldığında, söz konusu kitapların tane fiyatının ‘aslında daha fazla’ olması gerektiğini savundu.

‘Kârdan zarar’ etmeyi göze alarak kur farkının velilere yansımasını minimize etmeyi planladıklarını söyleyen Deniz, “İçerisinden geçtiğimiz şu özel ve kritik durumda ‘tekerleğin dönebilmesi ve halkın ihtiyaçlarını edinebilmesi için’ kâr marjımızı kıstık. Diğer işletmelerden de aynı tavrı bekliyoruz” dedi.

Veliler kızgın, kırgın ve kaygılı

Kırtasiye malzemesi, ders kitabı, üniforma derken cepleri boşalan veliler, serzenişlerini ‘mümkün olan en yüksek perdeden’ dillendirdi. Her şeyin ateş pahası olmasından yakınan ve özellikle asgari ücretlinin çocuk okutabilmesi için ‘en azından bir maaşını’ söz konusu bu periyotta gözden çıkarması gerektiğini belirten öğrenci velileri düzene kızgın, hükümete kırgın ve gelecekten kaygılı.

Üniformaların fiyatı, hayretlik

Yurt genelindeki okulların öğrencilerinden talep ettiği üniforma ve spor malzemelerinin fiyatı, okula ve sınıfa göre değişmekle birlikte birim başına 35-160.50TL arasında seyrediyor. Bu da net 2 bin 279 liralık aylık asgari ücretin yüzde 1,53 ile yüzde 7,36’sı arasında bir paraya tekabül ediyor.

Üniformanın her bir parçası ayrı ücret… Bu ücretler de can yakacak türden… 2 veya 3 çocuk birden okutan ailelerin durumu, bu fiyatlar karşısında oldukça vahim… İlkokul öğrencilerinin üniformaları için istenen ücret 500 lirayı geçerken, lise öğrencilerinde bu rakam 800 TL’yi buluyor.

Üç gün çalış, ancak1 adet çanta al

Okul çantalarının fiyatı da velileri iki kez düşünmeye yönlendiriyor… Okul çantalarının fiyatı, 300 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatlar ise 29 TL’den başlıyor…

Asgari ücretli bir çalışan, en pahalı çantayı alabilmek için üç günden fazla çalışmak zorunda. ‘İndirimli’ fiyatı 235 TL’yi bulan söz konusu çantanın ‘indirimsiz’ fiyatını alabilmesi için bir asgari ücretlinin çalışması gereken günün ‘ne kadar’ artacağı ise tam bir muamma.

Kırtasiye masraflarında

kabarık bilanço

Okul çağındaki bir çocuğun, kendisinin yaşına ve sınıfına bağlı değişim göstermekle birlikte kalem, kalemtıraş, defter, silgi ve boya gibi ‘olmazsa olmaz’ okul malzemeleri için harcanması gereken tutar da ‘genel kanının aksine’ diğer harcamalardan hiç de az değil.

Zira sadece bu türden materyal için gözden çıkarılması gereken meblağ, ortalama rakamlar baz alındığında dahi 270 lirayı buluyor. Bu rakam, bir öğrencinin ‘okula başlaması’ için temini şart materyalin minimum adedinin karşılığı.

Kitap fiyatları 65 TL’den başlıyor

Gerek devlet okulları gerekse özel okullar, öğrencilerin kitap masraflarının ciddi kısmını üstleniyor lakin İngilizce ve Almanca gibi yabancı dil içerikli kitapların ücretini velilerin karşılaması talep ediliyor. Geçtiğimiz yıl tanesi 40 TL’den satılan ve İngiltere’den ülkemize gelen kitapların adet fiyatı, döviz kuru farkından dolayı bu yıl 65 liradan başlıyor.

Veliler öfkeli…Veliler öfkeli… Veliler öfkeli…

Ali Solel:

Velinin durumunu bilmeyen var mı? Anamız ‘ağladı’ anamız! Bu fiyatlarla çocuk okutmaya çalışmaktansa, okulları komple kapatalım, olsun bitsin.”

Onur Bolcanlı:

Çocuğum bu yıl dördüncü sınıfta ve kendisinin okul masrafı ‘daha okullar açılmadan’ çanta, ayakkabı, kırtasiye malzemesi derken bana 700 lirayı mal oldu. Nar satıp aile geçindirmeye çalışıyorum.”

Mehmet Merseroğlu:

‘Bir maaş, bir maaş’ gidiyor. Bu iş nasıl olacak doğrusu bilmiyorum.”

Mehmet Kanal:

Bu yıl ikinci sınıfa başlayacak bir çocuğum var. Okula dair hiçbir harcama henüz yapmadık. Okul malzemeleri geçen yıl zaten yeterince pahalıydı, bu sene muhtemelen çok daha tuzlu olacak. En küçük ayakkabı bile en az 120 lira. Ortalama bir okul çantasına 200 TL istiyorlar. Okul başladığında alınacaklarla, harcayacağımız rakam kim bilir ne olacak.”

Ahmet Bardak:

Yüzde 25 burslu okuyan bir çocuğum var ve burs düşünce dahi ödemem gereken miktar 7.600 Euro oluyor. Zamanında Londra’da da çocuk okuttum. Şimdi böyle bir şeyi düşünemem bile.”

Feride Arslan:

Kreş için bile günde 10 TL alıyorlar. Özel günlerde de ayrıca şeyler istiyorlar. Zenginler için bu paralar az görünebilir ama asgari ücretli için çok ciddi rakamlar.”

Şefika Başkurt:

Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yapılan harcamayı bu ülkede herhalde en iyi bilen birkaç kişiden birisiyimdir. Geçtiğimiz yıl bile bu öğrencilerin okula başlaması için minimum 800 TL lazımdı; son bir yıla yakın dönemde gelen zamlarla bu rakam daha da kabarıklaştı. Hele güzel sanatlara veya teknik eğitime yönelik bir okul söz konusuysa, velilerin işi daha da zor.”

Hikmet Koç:

Haber bültenlerinde velilerin bu sene yapmaları gereken okul harcamalarından bahsediliyordu. Kıyafet, kırtasiye, çanta falan derken inanılmaz bir para telaffuz edildi.”

Hüseyin Atlar:

İki parça eşya aldık, 500 TL gitti bile. Kayıt parası 150 lira, üniformalar da 480 lira. Daha kışlıkları falan almadık. Okulun verdiği emri zaten yapmak zorundayız. Çocuklarımız için okula yardım etmek de bize zul gelmiyor ama kötü durumdayız. Geçen sene aldığımız ayakkabı beğenilmedi, 400 TL’ye ‘okulun gösterdiği yerden’ ayakkabı aldık. Reva mıdır bu?”

Hasan Alganer:

Devletin karşıladığı kitap, okulun velilerden istediğinin ancak üçte biri fiyatında. Lise 2 öğrencisi kızıma henüz geçen gün bir okul pantolonunu 98 liraya aldım. Ayakkabı fiyatları ortalama 150 TL. Kıyafet deseniz, nereden baksak en az 400 TL. 95 liradan aşağıya çanta yok. Liseye giden çocuğu olan bir velinin cebinde en az 2.500 TL yoksa, o çocuk okula başlayamaz.”

Kenan Akın:

Okul gereçleri gerçekten çok pahalı. Bu memleket battı.”

Gürsel Fethat:

İlkokul öğrencisi velisiyim ve şunu kesinlikle söyleyebilirim ki minimum 2.000 TL’lik bir bütçe ‘sadece okula başlangıç için’ lazım. Bir de asgari ücretlileri düşünün.”

Kürşat Arslan:

‘Deveye sormuşlar’ diye başlayan deyişi bilir misiniz? Ülkenin eğitim sistemi de o deve işte.”

Hasan Söyler:

“Anaokulu kaydı için bile 350 TL verdik. Bir de ortaokula giden var ama ona sıra ‘henüz’ gelmedi. Allah yardımcımız olsun, onun alışverişi başladığında bakalım ne yapacağız. Orada hiçbir şey yapmadan otururlar, biz de yaşamaya çalışırız.”

Erdoğan Uyanık:

Bu idarenin geçmişi yok ki geleceği olsun! Rumlar bence haklı. Bunlar ancak yönetilirse yaşayabilir ve yaşatabilir. Birisi TMK (Türk Maarif Koleji), birisi Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde birisi de Vadili İlkokulu’nda olmak üzere tam üç tane çocuğu aynı anda okutmaya çalışıyorum. Her şeyden önce şunları sorayım: Okul kantinleri niye her sene aynı kişilere veriliyor? Kırtasiye malzemeleri neden her yıl aynı yerlerden alınıyor? Okul üniformalarında halk niye hep aynı kişilere mecbur bırakılıyor? Söz gelimi farklı üç firma bunları getirse ve fiyatlar düşse olmaz mı? İnsanları ahmak mı sanıyorlar?”

Mustafa Kıralı:

Hırsızlık mı yapalım? Okuldan ‘Bunu, bunu al’ diyorlar, biz de alıyoruz. İki çocuk okutuyorum ve çocuklardan birisinin elinde okuldan verilmiş bir kâğıt gördüğümde artık ödüm patlıyor. Veliler olarak perişanız.”

Süleyman Taş:

İki çocuğun sadece okul kaydı için geçen yıl 600 TL verdik. Bakalım bu sene ne yapacağız. Üniforması, parası, kalemi, kitabı falan da cabası.”

Osman Şimşek:

Vatandaştan bir şey isteyecek hükümet, önce buna öncü olmalı. Yıllarca anamız ağladı okul harcamalarına, durum artık daha da vahim. Bereket versin ki sadece bir çocuğum vardı ve o da artık üniversiteyi bitirdi. Allah okula çocuk gönderenlerin yardımcısı olsun.”

Murat İnnalı:

Devlet okulunda bile kayıt parası alınıyor. Defteri, kitabı, ayakkabısı falan zaten kabus.”

Ahmet Kızmaz:

Okula gönderdiğim üç çocuğum var. Kayıt için 100’er, kıyafet için de 450’şer lira verdim. Daha ne diyeyim?”

Cemal Osmanoğlu:

Döviz krizi nedeniyle ülkemizde herkesin canı yandı. 1963, 1964 ve 1966 yıllarında bölgemde savaş vardı ama kimse para biriktirmekte ve çocuğa okul kıyafeti almakta zorlanmazdı. Savaş koşullarında bile okul harcamaları bu seviyede değildi. Bazı aileler de ‘edebiyat parçalıyor’ zira 15 liraya Dereboyu’nda kahve içilmese de veya ‘deliye her gün bayram’ misali her gün bayramlık kıyafet alınmasa da olur.”

Salih Atlar:

Orta 2 ve 3. sınıf öğrencisi iki çocuğun velisiyim. Şuna emin olun ki okulların açılacağı her dönemde cebimde ‘en az bir maaş’ sadece ‘okulun başlangıç masrafları’ için olmalı.”

TABLO

Malzeme  Minimumfiyat  Maksimum fiyat

Defter  1.25  22.75

Telli Defter  6.00  25.00

Dplus Telli Defter  5.75  11.75

Plastik Kapak Okul Defteri  3.00  9.75

Şeffaf Dosya  0.50  0.75

Rulo Kağıdı  2.00  7.50

Yapışkan  1.00  16.50

Etiket  1.25  2.75

Sıvı Silici  2.00  2.50

Flüt  7.50  35.00

Melodika  10.00  75.00

Plastisin  3.95  38.25

Kurşun Kalem  0.50  10.50

Kalemtıraş  1.50  3.00

Tükenmez Kalem  0.75  1.50

Keçeli Kalem  2.00  32.50

Makas  2.75  7.25

Silgi  1.00  9.00

Cetvel  1.00  3.75

Pergel  14.25  27.50

Sulu Boya  6.75  25.25

Guaj Boya  14.50  17.50

Pastel Boya  5.75  75.00

Kuru Boya  16.00  34.00

Kalem Boya  7.25  23.50

Not Defteri  2.25  5.25

Okul Çantası  29.00  300.00

Kalemlik 22.50  25.00

Para Çantası  2.50  7.95

Sözlük  8.00  46.75

Boyama Kitabı  3.50  4.50

Şerit Düzeltici  2.50  3.00

Su Matarası  9.90  15.00

Dosya  2.25  25.00

Üniforma  505.00  800.00

Kitap  65.00  100.00

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75