banner6

Çocuklar, mum ışığında ders çalışıyor

banner37

Karpaz’da, eşinden 8 yıl önce ayrılan ve sosyal yardım maaşıyla geçinmeye çalışan Direnç Yınal, iki küçük çocuğuyla birlikte iki yıldır elektriği olmayan bir evde yaşıyor. Evine elektrik bağlatmak için 7-8 bin TL’ye ihtiyacı olduğunu söyleyen çaresiz anne, yardım bekliyor.

Çocuklar, mum ışığında ders çalışıyor
banner99

Ayşe BULUT

Karpaz’da, eşinden 8 yıl önce ayrılan Direnç Yınal isimli kadın, iki kız çocuğuyla birlikte, iki yıldır elektriği olmayan bir evde yaşıyor.

Eşinden ayrıldıktan sonra bir süre babasının yanında kalan Direnç Yınal, daha sonra iskandan kiraladığı evde, çocuklarıyla birlikte karanlıkta bir yaşam sürdürüyor.

Elektrik projesini hazırlayıp Elektrik Dairesi’ne veren Yınal, elektriğin bağlanması için 7-8 bin Türk Lirası’na ihtiyaç duyuyor.

Sosyal Yardım Dairesi’nden aldığı bin TL’lik maaşla, 7 ve 9 yaşlarındaki 2 kız çocuğuyla birlikte zar-zor geçinen Direnç Yınal, bu nedenle yetkililerden veya duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyor.

Direnç Yınal, KIBRIS Gazetesi’ne konuşarak, elektriğinin bağlanması için duyarlı makam ve vatandaşlara yardım çağrısı yaptı.

Yınal, şunları anlattı:

“8 yıl önce eşimden ayrıldım. Biri 7, biri 9 yaşında iki kızımla birlikte, yıllardır babamın yanında kalıyorum. Babam balıkçılıkla uğraşıyor. Ancak maddi durumu çok da iyi değil. Sosyal yardımdan 1000 TL alıyorum. İskandan, Pınar Sokak’ta bir ev kiraladım. Babam, tüm imkansızlıklara rağmen o evi onardı. Ancak iki yıldır eve elektrik alamadım. Elektrik projem tamam, Elektrik Dairesi’ne götürdüm. Ancak 7-8 bin Türk Lirası isterler. Ben, sosyal yardımdan bin Türk Lirası alıyorum. İki çocukla zar zor geçiniyorum.

Eski eşim çocuklara nafaka vermiyor. Bütün yük benim üzerimde. Eve elektrik bağlayamıyorum. İki yıldır elektriksiz evde iki çocuğumla kalıyorum. Çocuklar karanlıktan korkuyor. Ancak yapacak hiçbir şeyim yok. Çok çaresizim. Çocuklarım ya lüks başında, ya da mum ışığında ders yapıyor. Çocuklarım televizyon seyredemiyor, çünkü elektriğimiz yok. Buzdolabımız yok, çünkü elektriğimiz yok. Pişirdiğim yemeği bir gün saklayabiliyorum. Ertesi gün bozuluyor.

Çok çaresizim, elektriğimin bağlanması için yetkililerden ya da duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyorum”.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104