Çocuklar sınavda, veliler dışarıda terledi

banner37

Koleje Giriş Sınavı’nın 2’nci basamağı dün 7 farklı sınav merkezinde yapıldı.

Çocuklar sınavda, veliler dışarıda terledi
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Devlet kolejlerine girişte uygulanan, Koleje Giriş Sınavı’nın 2. basamağı olan KGS-2 dün farklı bölgelerdeki 7 sınav merkezinde yapıldı.

Lefkoşa Türk Maarif Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, Bekirpaşa Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji olmak üzere 7 sınav merkezinde, iki oturumda gerçekleştirilen sınavın ilk oturumu 09.00-10.30, ikinci oturumu ise 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Sınava giren öğrenciler kadar, onları 40 derece sıcağın altında bekleyen aileleri de aynı stres ve heyecanı yaşadı.

Bazı veliler, sınav sisteminin yanlışlığından yakınırken, bazıları da sınavların başarının göstergesi olmadığını, öğrencinin başarısının 5 yıl boyunca göstermiş olduğu performansına göre, ortaya çıkan puanı üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sınavdan çıkan bazı öğrenciler, sınavın kolay olduğunu söyleyip gülerken, bazı öğrenciler de sınavın zor geçtiğini söyleyip gözyaşları arasında ailelerine sarıldı.

Öğrencilerin çoğunluğu matematik sorularının zor olduğunu belirterek, sınav süresinin yeterli olmadığından yakındı.

Kolejlere girebilmek için yıl boyunca yoğun bir tempoyla çalışan öğrenciler, sınav sonrasında sıralamaya girecek olan 595 öğrenci arasında olabilmek ve 2018-2019 öğretim yılı için kolejlere kayıt hakkı elde edebilmek için ter döktü.

Cevap kâğıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçları akşam saatlerinde açıklandı.

 

Sonuçlar bakanlığın resmi web sitesinde yayınlanacak

Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları bakanlığın resmi web sitesi www.mebnet.net adresinden yayımlandı.

Koleje Giriş Sınavı’nın son basamağı olan KGS-2 sonuçlarının elde edilmesi ile birlikte öğrencilerin Kolej Giriş Yerleştirme Puanları da hesaplandı.

Buna göre adayların Ocak ayında gerçekleştirilen KGS-1’den almış oldukları puanın %50’si ve benzer şekilde KGS-2’den aldıkları puanın %50’si dikkate alınarak oluşturulacak Kolej Giriş Yerleştirme Puanı sıralamasına göre 2018-2019 Öğretim Yılı’nda kolejlerin 6. sınıflarına kayıt hakkı elde eden öğrenciler de belirlenmiş oldu.

Koleje Giriş Sınavı sonuçlarına göre; Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej sınıfına 50 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 595 öğrenci 2018-2019 öğretim yılı için kolejlere kayıt hakkı elde edecek.

 

banner134
Aileler ne dedi?… Aileler ne dedi?… Aileler ne dedi? 

Gülcan Gezer:

Şu an oğlum sınavda, ben de onun gibi dışarı da sınav stresi ve heyecanı yaşıyorum. Oğlumun kazanacağından eminim. Bir yıl boyunca evden dershaneye, dershaneden de eve mekik dokudu. İnşallah iyi bir sonuç alır. Kendisine güveniyorum. Sınavların kaldırılması gerekir. Öğrencilerin yarıştırılması doğru bir sistem değil. Belki bundan sonra eğitim adına daha güzel bir sistem getirilir.

 

Osman Anday:

Biz aileler de sınava giren çocuklarımız kadar stres yaşıyoruz. Onların böyle yarış atı misali yarıştırılmaları doğru değil. Onların yaşadıkları heyecan ve stres biz aileleri de olumsuz etkiliyor. Buna bir çare bulunması gerekir. Bu sitemin kaldırılıp, yerine öğrencilerin 5 yıl boyunca göstermiş olduğu performans puanıyla alınsınlar. Heyecanlıyım, çocuğumun çıkmasını bekliyorum. İnşallah güzel bir yer kazanmasını istiyoruz.

 

İndiflet Zeki:

Sınav sistemine karşı değilim ama en azında bu sınavları bire indirebilirler. Tek bir sınav yapılırsa kimse bu stres ve zahmeti yaşamayacak. Çünkü bu sıcağın altında hem bizler hem de çocuklarımız büyük sıkıntı yaşıyor. Ben çok stresli değilim. Çocuklarıma da her zaman stresle başa çıkmayı öğrettim. Oğlum kırık ayağıyla sınava girdi. Başaracağını biliyorum. Bütün ailelere başarılar diliyorum.

 

Niyazi Öztoprak:

Bu sıcağın altında küçük oğlumla abisinin sınavdan çıkmasını bekliyoruz. Herkes gibi ben de hem stresliyim hem de heyecanlıyım. Çocukların bu kadar eziyet yaşaması bizleri oldukça üzüyor. Ancak yapacak bir şey yok. Buna sistemi yönetenlerin çare bulması gerekir. Sınav sistemi değiştirilmedikçe bu sıkıntılar bitmeyecek. Onun için öncelikle bu sisteme bir çare bulunmalıdır.

 

Zekiye Gözügüzel:

Kızım şu an sınavda onu bekliyorum. Çok heyecanlıyım. Kızım sınava girmeden önce çok stresliydi. Az önce sınavdayken stresten dolayı karnı ağrımış haberi geldi. Çok üzülüyorum, ancak yapacak bir şey yok. Bunlar daha çocuk, böyle birbirleriyle yarıştırılmaları doğru değil. Sistem değiştirilmelidir. Çocuklarımız gibi, bizler de stres ve sıkıntı yaşıyoruz. Umarım bu sisteme bir çare bulurlar da hem bizler hem de çocuklarımız bu şartlar altında bir daha sıkıntı yaşamayız.

 

Kıymet Alioğlu:

Ben bir eğitimci olarak dışarıda çocuğumu beklerken stres yaşıyorum. Çocuğumun şu an sınavda yaşadığı stresi çok iyi anlıyorum. Bu sınav sisteminin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna bir çözüm üretilmeli, çünkü herkes aynı stres ve sıkıntıyı yaşıyor. Kızımın uzun zamandır verdiği mücadelenin ardından emeğinin karşılığını alacağına inanıyorum. Umarım bu sistem değişir. Sınavın yerine başka bir sitem getirilebilir. Çocukların bir ya da iki sınavla birbirleriyle yarıştırılmaları hiç doğru bir tercih değil. Onların yaşadığını biz iyi biliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75