Çocuklara sevgi aşılandı

banner37

KKTC Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’nun Tabipler Birliği Odası işbirliği ile Lefkoşa Suriçi’nde dezavantajlı ve risk altında yaşayan çocuklara yönelik hazırlanan “Çocuklara Sevgi Aşılıyoruz” projesi tamamlandı

Çocuklara sevgi aşılandı
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu ile Tabipler Birliği Odası işbirliğinde Suriçi’nde dezavantajlı ve risk altında yaşayan çocuklara yönelik hazırlanan “Çocuklara Sevgi Aşılıyoruz” projesi kapsamında aşı kapsayıcılığı, aşılama programı, hijyen eğitimi, kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve cinsel istismarı önlemeye yönelik eğitimler verildi.

Proje çerçevesinde destek programına alınan 7-14 yaş arası 30 çocuğa, başta kişisel gelişmelerine katkı sağlamak ve çevresel risklerden onları korumak adına, planlı bir şekilde destek programları uygulandı.

Projeyle ilgili KIBRIS’a konuşan, Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ve Tabipler Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu uzmanlarla birlikte projeyi değerlendirdi.

Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Birçok ülkede olduğu gibi KKTC’de de göç gittikçe artan bir sorun haline geldiğini belirterek, ülkemize göç eden işçi ailelerin yaşadığı psikososyal ve ekonomik sorunlardan dolayı çocukları küçük yaşlardan itibaren eğitim ortamından uzaklaşmasına ve günün büyük bölümünü sokakta aile denetimi olmadan zaman geçirmesine yol açtığını söyledi.

Tabipler Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu ise, içerisinde bulunduğumuz çağın en büyük risklerinden birinin de cinsel istismar olduğuna vurgu yaparak, dezavantajlı konumda bulunan ne kadar çok çocuğa ulaşılırsa, o kadar başarı sağlanmış olacağını ve faydasının gelecek nesillere de taşınmış olacağını söyledi.

Karaokçu: Çocukları risklere karşı korumaya çalışıyoruz

Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Birçok ülkede olduğu gibi, ülkemize de göçün gittikçe artan bir sorun haline geldiğini belirterek, bunun için 2 yıldan beridir dezavantajlı çocuklara yönelik yapılan proje kapsamında çevredeki risklere karşı onları korumaya çalıştıklarını söyledi.

Karaokçu, özellikle ülkemize göç eden işçi ailelerin yaşadığı psikososyal ve ekonomik sorunlar çocuklarının küçük yaşlardan itibaren eğitim ortamından uzaklaşmasına ve günün büyük bölümünü sokakta aile denetimi olmadan zaman geçirmesine yol açtığını vurguladı.

Başkan Karaokçu, bu gerçekler ışığında Lefkoşa Surlariçi’nde yaşamlarını sürdüren, risk altında ve dezavantajlı konumda olan çocuklara yönelik koruyucu etkenleri arttırmanın bir gereklilik olduğu düşüncesinde olduklarını söyledi.

“Özelde çocuklar, genelde ailelerin gelişimine katkı sağlıyoruz”

Karaokçu, “Komisyonumuz dezavantajlı bir bölge olması nedeniyle içerisinde çeşitli riskleri barındıran Lefkoşa Surlariçi’nde yaşayan özelde çocuklarımızın, genel de ise ailelerinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Çocuklarımıza Sevgi Aşılıyoruz” Projesini geliştirmiştir” dedi.

2 yılı aşkın süredir devam eden bu projenin amacı, çocukların fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı gelişmelerine destek olmak olduğunu aktaran Karaokçu, çocukların sokakta olumsuz alışkanlıklardan uzak kalmalarına yönelik sosyal ve kültürel spor etkinlikler sunarak, onları yaşama hazırlama çabası içerisinde olduklarını söyledi.

banner134
Karaokçu, ayrıca çocuklara yönelik önyargıların ele alınması ve toplumsal duyarlılığın artırılmasını sağlamak, aile ile iletişim kurmak, ailelerin bilgilendirilmesi ve sorumluluk almalarını sağlamanın da hedefleri arasında yer aldığına dikkat çekti.

“Sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılarak geliştirildi”

Kişisel, ailesel ve çevresel etmenlerin bir arada bulunması çocukların riskli davranışlara yönelme olasılıklarını arttırdığına işaret eden Karaokçu, bu nedenle koruma çalışmalarında bu etmenlere yönelik araştırmalarında çok yönlü olarak yürütülmesinin önem taşıdığını vurguladı.

Toplum, aile ve okulu kapsayan destek ve müdahale programlarının çocuğun risk davranışlarına yönelmesinin önlenmesinde etkili olduğunu gösteren çalışmalar dikkate alınarak yapıldığını ifade eden Başkan Karaokçu, “bu projede hem kamu kuruluşlarıyla, hem sivil toplum örgütleriyle hem de özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak çok yönlü ulusal bir yaklaşım geliştirilmesi hedeflenmiştir” diye konuştu.

“Çocuklarımızın ve gençlerimizin farklı yönde geliştiriyor”

“Bu projenin toplumsal olarak en büyük katkısının, yarınlarımız olan çocuk ve gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin sağlanması, toplumsal açıdan korunmalarına ilişkin tedbirlerin yaşama geçirilmesi, bu kapsamda kendilerine sosyal ve eğitim desteği sağlanarak topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunulması olduğu inancındayız. Çünkü çocuklarımız ve gençlerimize kendini ifade edeceği farklı ortam ve alanların yaratılması ile kendini değerli hisseden ve sevgi, saygı, dürüstlük gibi değerleri benimsemiş, iletişim becerileri gelişmiş, düşünebilen, sorgulayan, çözüm yolları üretebilen, özellikle kendi kendini denetleyebilen bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanmaktadır. Bu özellikler, çocuklarımızı gençlerimizi koruyan, yaşama hazırlayan önemli bireysel özelliklerdir. Sonuç olarak her yapılan çalışmanın ardından çocuklarımızın, gençlerimizin farklı bir yönünü geliştirdiğini görmekteyiz.”

Taşçıoğlu: Faydası gelecek nesillere taşınmış olacak”

Tabipler Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu ise, içerisinde bulunduğumuz çağın en büyük risklerinden birinin de cinsel istismar olduğuna vurgu yaparak, dezavantajlı konumda bulunan ne kadar çok çocuğa ulaşılırsa, o kadar başarı sağlanmış olacağını ve faydasının gelecek nesillere de taşınmış olacağını söyledi.

Taşçıoğlu, hijyen eğitimi verileceğini, eksik aşıların kapsayıcılığının taranacağını ve aşıların yapılacağını kaydetti.

Dönemin en büyük risklerinden olan cinsel istismardan korunma yöntemleri konusunda uzmanların yardımcı olacağını belirten Taşçıoğlu, ne kadar çok çocuğa ulaşılırsa, o kadar başarı sağlanmış olacağını ve faydasının gelecek nesillerde görüleceğinin altını çizdi.

“8 ile 14 yaş aralığında 30 çocuk katıldı”

8 ile 14 yaş aralığında yaklaşık 30 çocuğun bu projeye katıldığını anımsatan Taşçıoğlu, çocukların topluma kazandırılması hedeflendiğini aktardı.

Projeye dâhil edilen çocukların ülkede bulunan sigortasız ve işsiz olan işçilerin kayıtsız çocukları olduğuna dikkat çeken Taşçıoğlu, eğitim hizmetlerine, kamu hizmetlerine, sağlık hizmetlerine ulaşmada ciddi ekonomik sıkıntılar yaşayan çocukların faydalandığını söyledi

Taşçıoğlu,  bu çocukların Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu tarafında yapılan proje kapsamında uzman ekiplerin yaptığı araştırmalar sonucunda saptandığını belirtti.

Taşçıoğlu, bu proje kapsamında yapılan tüm sosyal ve kültürel etkinliklerin mutlaka çocukların gelişimine katkı sağlayacağının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75