banner6

Çocuklara yapılan bağışlar buharlaştı

banner37

Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nde üye olan ve kullanımdan kaldırılan bağış ve aidat makbuzlarını çalarak, 49 bağışçıdan sahte beyanla bağış toplamakla suçlanan F. N. Ç., teminatla serbest bırakıldı

Çocuklara yapılan bağışlar buharlaştı
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nde gönüllü üye olan ve yasa ile kullanımdan kaldırılan bağış ve aidat makbuzlarını dernek ofisinden çalıp, 49 bağışçıdan sahte beyanla 15 bin TL, 200 sterlin, 24 adet buzdolabı, 30 adet tek kişilik ahşaptan mamul yatak ve şilteleri, 24 adet yemek masası, 24 adet çalışma masası, 40 adet perde ve 24 adet televizyon sehpasını teslim etmeyerek çalmakla suçlanan F. N. Ç., teminatla serbest bırakıldı.

“Sirkat” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlamasıyla tutuklanan F. N. Ç., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Öjen Açıkada’yı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, Ocak 2017 ile Mart 2018 tarihleri arasında Lefkoşa’da faaliyet gösteren Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nde gönüllü üye olan Gazimağusa’da sakin F. N. Ç.’nin dernek ofisinde bulunan, yasa ile kullanımdan kaldırılmış bağış ve aidat makbuzlarını sirkat edip, Gazimağusa’da şimdiye kadar tespit edilen 49 bağışçıdan sahte beyanla yaklaşık 15 bin TL bağış toplayıp tasarrufuna geçirmekle methaldar olduğunu kaydetti.

Polis memuru Öjen Açıkada, zanlının, Şehit Zeki Salih İlkokulu’na ait 130 TL meblağlı makbuzu, 530 TL olarak sahteleyip, sahtekarlıkla kayıt temin ettikten sonra, okula tedavüle sürüp, 400 TL parayı sahtekarlıkla temin ettiğini yineledi.

Onlarca emare kayıp

Açıkada, zanlının, Mağusa’da sakin Tuğçe Tekant’ın derneğe bağışladığı 24 adet buzdolabı, 30 adet tek kişilik ahşaptan mamul yatak ve şilteleri, 24 adet yemek masası, 24 adet çalışma masası, 40 adet perde ve 24 adet televizyon sehpasını teslim etmeyerek, çaldığını anımsattı.

Zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirten Açıkada, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve iki haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 09:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104