Çocukları başarılı kılan şey “sevgi”dir

banner37

Şubat tatili geliyor. Uzman Sosyolog Nihal Salman, tatil öncesi özellikle veliler için uyarılarda bulundu; karne notlarının sadece çocukların değil, velilerin de başarısını yansıttığını söyledi:

Çocukları başarılı kılan şey “sevgi”dir
banner99

AİLEVİ BASKI, ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR… Salman, çocukların bu dönemlerde karne notları nedeniyle aileleri tarafından baskı görmesinin, ileriki dönemde hayatlarını olumsuz şekilde etkileyeceğine vurgu yaparak, bu süreçten geçen bir çocuğun kendini başarısız, özgüvensiz ve mutsuz hissedeceğini dile getirdi

“KARNELER MUTLAK BAŞARIYI YANSITMAZ”… Nihal Salman, çocukların sadece karneleriyle değerlendirilmesinin son derece yanlış bir davranış olduğuna vurgu yaparak, her çocuğun farklı alanlarda yetenekli olabileceğine dikkat çekti. Salman, velilerin bu noktada çocukların yeteneklerinin farkına vararak, onları bu alanlara yönlendirmesi gerektiğini belirtti

“ÇOCUĞUN BAŞARISI AİLENİN İLGİSİNE BAĞLI”… Salman, karnelerin sadece çocukların değil, velilerin de başarısını yansıttığının altını çizerek, karnedeki notların, ailelerin çocuklarıyla ne kadar ilgilendiğinin, ne kadar vakit geçirdiğinin, çocuklarının olumlu ve olumsuz yanlarını ne kadar gözlemlediğinin bir sonucu olduğuna vurgu yaptı

Ahmet UÇAR

Ülkemizde, 2019-2020 eğitim - öğretim yılının ilk dönemi kısa süre sonra karnelerin verilmesiyle sona erecek ve şubat tatili başlayacak.

Özellikle küçük çocuklar için önemli olan karne notları konusunda ailelerin nasıl tavır alması gerektiği konusunda uzman görüşüne başvurduk.

Uzman Sosyolog Nihal Salman, ailelerin çocuklarına gösterdiği ilgi, karne notlarının yansıması, velilerin karnelere yaklaşımı ve karneleri nedeniyle ailevi baskı gören çocukların ileriki dönemlerde yaşayabileceği sorunlar hakkında düşüncelerini aktardı.

“Karneler, velilerin başarısını da yansıtıyor”

Nihal Salman, karnelerin sadece çocukların değil, velilerin de başarısını yansıttığını belirterek, karnedeki notların, ailelerin, çocuklarıyla ne kadar ilgilendiğinin, ne kadar vakit geçirdiğinin, çocuklarının olumlu ve olumsuz yanlarını ne kadar gözlemlediğinin bir sonucu olduğuna vurgu yaptı.

Ailelerin, karnedeki notlara bakarak çocuklara yüklenmesinin oldukça yanlış bir tutum olduğuna dikkat çeken Salman, çocukları suçlamak yerine, bu başarısızlığının altında yatan sorunun çözülmesi gerektiğine işaret etti.

Salman, velilerin yaptığı yanlışların başında çocukları tatil döneminde ders çalışmaya zorlamanın geldiğini anımsatarak, bunun yerine çocukların bu tatil sürecini oyun oynayarak, kitap okuyarak ve dinlenerek geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Çocukların bu tatil döneminde ders kaygısından uzaklaşarak sosyalleşmesi gerektiğinin altını çizen Salman, bu durumun çocuğun ikinci dönemdeki başarısını önemli yönde etkileyebileceğini anlattı.

Salman, ailelerin çocuklara karşı tutumlarını eleştirerek, “ Çocukları yargılamadan önce anlamamız gerekiyor. Bir çocuğun karnesindeki notların zayıf olmasının nedenini bulmamız gerekiyor. Veliler, çocuklarını suçlamak yerine neden bu derste başarısız olduğunu çocuğuyla birlikte anlamaya çalışmalı” şeklinde konuştu.

banner134

“Notları yüzünden ailevi baskı gören çocuklar geleceğini de kaybedebilir”

Çocukların bu dönemlerde karne notları nedeniyle aileleri tarafından baskı görmesinin, ileriki dönemde hayatlarını olumsuz şekilde etkileyeceğine vurgu yapan Salman, bu süreçten geçen bir çocuğun kendini başarısız, özgüvensiz ve mutsuz hissedeceğini dile getirdi.

Salman, özgüvensiz, mutsuz, takdir ve onay görmemiş çocukların, ailelerinden ilgi görebilmek için yaramazlık yapabileceğini anlatarak, çocuktaki bu takdir görmeye olan açlığın ömür boyu kendini hissettirebileceğini açıkladı.

Çocukların başarısızlığının altında yatan en büyük etkenin ise sevgisizlik olduğuna dikkat çeken Salman, “Çocuğun başarısı noktasında her şeyden önemlisi sevgidir. Sevildiğini hissetmeyen çocuk başarısız olur” dedi.

“Çocukların karne notlarıyla değerlendirilmesi son derece yanlış”

Salman, çocukların sadece karneleriyle değerlendirilmesinin son derece yanlış bir davranış olduğuna vurgu yaparak, her çocuğun farklı alanlarda yetenekli olabileceğine dikkat çekti.

Nihal Salman, velilerin bu noktada çocukların yeteneklerinin farkına vararak, onları bu alanlara yönlendirmesi gerektiğini belirtti.

Her velinin çocuğunun başarılı olmasını isteyebileceğine işaret eden Salman, şunları kaydetti:

“Zayıf not, her çocuğu ve aileyi tabi ki mutsuz eder. Ancak karnedeki notlar her zaman gerçeği yansıtmaz. Çocuğun karnedeki başarısının yanında sosyal ilişkilerindeki başarısı da önemli bir yere sahiptir.

Çocuğun sosyal ilişkileri iyi ancak karnedeki notları kötüyse, bu noktada derslerin zayıf olmasının nedenini araştırmak gerekir. Bazen çocuklar teorik olarak başarılı olabilir ancak önemli olan teori ile birlikte hayatta da başarılı olmasıdır.”

Salman, çocukların okula hangi hedefle gittiğinin, gelecekte hangi mesleği yapmak istediğinin belirlenmesi gerektiğini kaydederek, velilerin çocuklarını bu hedeflere yöneltmesinin önemine işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75