Çocukları fidye için kaçırmış

banner37

Larnaka’da 11 yaşındaki iki çocuğu kaçıran 35 yaşındaki Yorgos Nikolau’nun polise verdiği ifade inandırıcı bulunmadı

Çocukları fidye  için kaçırmış

Larnaka’da, okullarında bulundukları sırada 11 yaşındaki iki çocuğun Lefkoşa’nın Rum kesiminde ikamet eden 35 yaşındaki Yorgos Nikolau tarafından kaçırılması olayı, infial yarattı.

Çocukların, tutuldukları apartman dairesindeki bir komşunun, zanlı Nikolau’dan şüphelenmesi üzerine yaptığı ihbar neticesinde bulundu.

Zanlının ilk sorgusunda çocukları fidye istemek için kaçırdığını söylediği ancak polisin, Nikolau’nun ifadesine inanmadığı belirtildi. Sorgu memurları, Nikolau’nun bilgisayarlarını, evindeki eşyaları ve telefonlarını inceleme altına aldı. Polisler, Nikolau’nun özel yaşantısı ile ilgili yeteri kadar bilgi topladı.
Kaçırılan Themistokli’nin babasının asker, annesinin ise hemşire, Filipu’nun babasının ise tanınmış ortopedist Evstathios Stamatakis olduğu belirtildi.
 

Yüzlerce ihbar yapıldı

Rum gazeteleri, Larnaka’daki “Kamares İlkokulu”nda öğrenim gören Themistoklis Doglis ve Filippos Stamatakis isimli 11 yaşındaki iki çocuğun, kaçırılması ve daha sonra bulunması olayına manşetlerden ve iç sayfalarda geniş yer verdi.
Rum basını, bu olayın, toplumda infial yarattığına da dikkati çekti.
Haberi “Cehennemde 8 Saat-Kaçıran Fidye Konusunda Israr Ediyor Ancak Sorgu Memurları Başka Unsurlar da Buldu” başlığıyla veren Fileleftheros gazetesi, söz konusu iki çocuğun, Lefkoşa’nın Rum kesiminde ikamet eden 35 yaşındaki Yorgos Nikolau tarafından kaçırıldığını yazdı.
Çocukların, Kamares İlkokulu’ndan bir kilometre uzaklıktaki bir kiralık apartman dairesinde polis tarafından bulunduğunu yazan gazete, polisin gelen yüzlerce bilgiyi değerlendirdiğini de belirtti.
Gazete, çocukların, tutuldukları apartman dairesindeki bir komşunun, 35 yaşındaki Yorgos Nikolau’dan şüphelenmesi üzerine yaptığı ihbar neticesinde bulunduğunu yazdı.    

Rum polisinin, çocukların kaçırıldığının anlaşılmasından itibaren alarma geçtiğini, sınır kapıları da dahil olmak üzere yoğun tedbirler aldığını yazan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de New York’tan, çocukların bulunması için çağrı yaptığını belirtti.

Gazete, çocukları kaçıran 35 yaşındaki Yorgos Nikolau’nun, web sitesi programcısı olduğunu ve son olarak Larnaka’da yaşadığını ve çocukları fidye için kaçırdığını söylediğini yazdı. Politis gazetesi haberi “Themistokli ve Filipu’nun Kaçırılması Korkuttu Ancak Mutlu Sona Sahipti” başlıklarıyla verdi.
Gazete çocukları kaçıran Nikolau’nun, polislere kapıyı itiraz etmeden açtığını yazarken Nikolau’nun, gözünden hiçbir şey kaçmayan bir vatandaşın polise derhal haber vermesi neticesinde yakalandığını yazdı.
Gazete, kaçırılan Themistokli’nin babasının asker, annesinin ise hemşire, Filipu’nun babasının ise tanınmış ortopedist Evstathios Stamatakis olduğunu belirtti.
Çocukların kurtarılmasının ardından Larnaka Hastanesi’ne götürüldüğünü belirten gazete, ailelerinin, çocuklarının bulunmasına kadar yoğun çaba sarf eden birimlere ve vatandaşlara teşekkür ettiğini de yazdı.
Çocukların kaçırılmasının ardından birçok velinin okula gelerek çocuklarını okuldan aldığına da dikkati çeken gazete, çocukların okul bahçesinden kaçırıldığını belirtti.
Habere göre, çocukları kaçıran kişi okul bahçesine gelerek kendisini yeni öğretmen olarak tanıttı. Ardından ise kimin daha güçlü olduğunu sorarak taşınması gereken bir şeylerin bulunduğunu, bu nedenle yardım istediğini belirtti.
Haravgi gazetesi haberi “İki Çocuğun Kaçırılmasında Kıbrıs Sessiz” başlığıyla verirken Alithia gazetesi “Toplum Şokta” başlığını kullandı.
Alithia gazetesi haberinde ayrıca, yabancı bir kişinin okul bahçesinde nasıl rahat dolaştığı, çocukların kaçırılmasından 45 dakika sonra polise haber verilmesine bağlı olarak neden gecikme yaşandığı gibi soruların da çocukların okullardaki güvenliği açısından düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER