Çocukları sistemsizliğe kurban ediyoruz

banner37

Çocuk hakları konusunda hazırlanan yasaların ve onaylanan sözleşmelerin bir türlü uygulamaya geçmemesi ülkede çok acı bir tablo oluşmasına neden oldu. Mahkemelerde çocuk istismarıyla ilgili onlarca dava görüşülürken, 9 çocuk ise cezaevinde yatıyor

Çocukları sistemsizliğe kurban ediyoruz
banner87

Ceren ÖZBİL

Ülkede birçok konuda olduğu gibi çocuk hakları konusunda hazırlanan yasalar ve onaylanan sözleşmeler de tozlu raflara kaldırıldı.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme 1996 yılında, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi (Onay) Yasası ise 2011 yılında Cumhuriyet Meclisi tarafından onaylandı.

Ancak, bu yasa ve sözleşmelerin öngördüğü ne çocuk mahkemeleri ne de çocuk yaşama dönüş merkezleri kuruldu.

Bunların yapılmadığı yetmezmiş gibi çocuklar arasında sağlık, eğitim ve beslenme konularında fırsat eşitsizliği yaratıldı.

Devlet tarafından çocukların istismara uğramalarını ve suça karışmalarını engelleyecek onlara yön gösterecek bir sistem kurulmadı.

Tüm eksiklikler ise beraberinde çocuk istismarlarını ve çocuk suçlular yaratılmasını beraberinde getirdi. Mahkemelerde çocuk istismarı nedeniyle onlarca dava görülürken, birçok çocuk istismarı olayının da ailelerin gizlemeye çalışması nedeniyle gün yüzüne çıkmadığı tahmin ediliyor.

Ayrıca şu anda 16 yaşında 2, 18 yaşında ise 7 çocuk cezaevinde yatıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, ülke olarak çocuk hakları konusunda sınıfta kaldığımızı söyledi. Başel, bu konuda hazırlanan yasaların ve onaylanan sözleşmelerin de hep raflarda kaldığını anlattı.

Başel: Çocuk Hakları Sözleşmesi rafta kaldı

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, Cumhuriyet Meclisi tarafından da kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin çocukları koruma yolunda alınması gereken tedbirleri içerdiğini hatırlattı.

Bu sözleşmenin, çocuk hakları açısından son derece önem taşıdığını ifade eden Başel, buna rağmen sözleşmenin rafta kalıp, uygulanmadığını anlattı.

Başel, bu sözleşmeye göre çocuk hakları konusunda bilgi ve donanıma sahip, yargıçlar ve savcılardan oluşan çocuk mahkemeleri kurulması gerektiğini kaydetti ve ayrıca çocuk koruma polislerinin de görev yapması gerektiğini belirtti.

“Yaşama dönüş merkezi yok”

Yine bu sözleşme kapsamında çocuklar için yaşama dönüş merkezleri ve sosyal rehabilitasyon merkezleri kurulması gerektiğini ifade eden Başel, “Bu sözleşme de kadın hakları, engelli hakları konularında çıkarılan yasalar gibi rafta kaldı” dedi.

Başel, sorunlar yaşanmadan önlem alınması gerektiğinin önemini vurgulayarak, ne yazık ki herkesin sonuç odaklı davrandığını vurguladı.

“Sadece cinsel istismara hassasiyet var”

Başel, ülkede sadece çocuklarla ilgili cinsel istismara karşı hassasiyet gösterildiğini ancak, evde dayak yiyen, ailesinden şiddet gören, hırpalanan çocukların da bulunmasının acı bir gerçek olduğunu belirtti.

Bunların yaşanmaması için aile güçlendirme politikaları uygulanması gerektiğini söyleyen Başel, aksi takdirde KKTC’nin suç cenneti haline gelmesinin kaçınılmaz olacağını ifade etti.

Başel, çocukların gerek ev içi şiddet, gerekse de cinsel istismara maruz kalmaması için Sosyal Hizmetler Dairesi’nin devreye girmesinin şart olduğunu anlattı. Başel, şiddet ve istismara uğrayan çocukların sağlıklı büyümesi için gerekeni yapması gereken kurum olarak da Sosyal Hizmetler Dairesi’ni işaret etti.

“Fırsat eşitliği yaratılmalı”

Çocuklara eğitim, sağlık, beslenme gibi konularda fırsat eşitliği yaratılması gerektiğini kaydeden Başel şu şekilde konuştu:

“Sosyal yardım maaşı ile geçinmeye çalışan aileler var. Bu ailelerin çocukları diğer çocuklarla aynı besinleri tüketemiyor, güçsüz düşüyor. Aynı durum eğitimde de geçerli. Bir aile çocuğuna okul üniforması alabiliyor, diğeri alamıyor. Bu noktada devletin bir şekilde devreye girmesi ve bu çocukları koruması lazım… Vakıflaşmaya gidilebilir, çocukların yemekleri devlet tarafından karşılanabilir, bu çocuklara bir süt firması ile anlaşılıp ücretsiz süt verilebilir.”

“Bir çocuğu beslemek ve büyütmek çok farklı”

Barış Başel, çocuk ihmal ve istismarının nedenleri arasında ilk sırada bilinçsizlik geldiğini söyledi ve bu konuda ailelerin de eğitilmesi gerektiğini anlattı.

Bir çocuğu beslemek ile büyütmenin çok farklı olduğunu ifade eden Başel, bunun için de aile yapılarının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER