“Çocuklarımız, bu ülkenin geleceğini oluşturan yapı taşlarıdır”

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

“Çocuklarımız, bu ülkenin geleceğini oluşturan yapı taşlarıdır”
banner90
banner8

Bakan Sucuoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

" BM Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında , her yıl 20 Kasım günü Dünya Çocuk Hakları günü olarak kutlanmaktadır. Çocuklarımız, bu ülkenin geleceğini oluşturan yapı taşlarıdır. Bu nedenle çocuklarımızı geleceğe hazırlarken onların eğitim, sağlık, psiko-sosyal yönden sağlıklı ve güvenli ortamlarda yetişmelerini sağlamak, sosyal bir devlet olmanın gereğidir. Bizler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığı ile çocuklarımızın her yönden sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için kapsamlı çalışmalar yürütmekteyiz.

Şöyle ki, Sosyal Hizmetler Dairesi, en önemli grup olan dezavantajlı çocuklarla ilgili görevlerini yerine getirirken başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere, Fasıl 352 Çocuklar Yasası, Fasıl 157 Çocuk Suçluları Yasası ve Fasıl 162 Suçluların Gözetim Altında Bulundurulması Yasası’nı uygulamaktadır. Daire, çocuklarla ilgili çalışma yaparken gizlilik ilkesini esas almakta, çocukları gerek psikolojik gerekse fiziksel olarak koruyacak şekilde çalışmalarını özveriyle yürütmektedir. Risk altında bulunan çocuklar, Fasıl 352 Çocuklar Yasası’na istinaden Sosyal Hizmetler Dairesi’nin himayesine alınmakta ve bakım görmektedir.2019 yılında 22 çocuk çeşitli nedenlerle koruma altına alınmış ve Lefkoşa Çocuk Yuvası’na yerleştirilmiştir. Lefkoşa Çocuk Yuvamızda 43 çocuğumuz bakım görmektedir. SOS Çocuk Köyü ve Gençlik Evlerinde toplam 109 çocuğumuz devletin desteği ile bakım görmektedir. 26 çocuğumuz ise Sosyal Hizmetler Dairesi’nin gözetiminde koruyucu ailelerin yanında bakım görmektedir. Bakanlığımıza bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezi (ÇOGEM) Lefkoşa Surlariçi’nde ise, her gün düzenli olarak ortalama 20 çocuğa destek verilmektedir.

banner134
Çocuk hakları , kanunen ve ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların sahip olduğu evrensel haklarıdır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, başta çocuk istismarının ve çocuk işçiliğinin önlenmesi , çocukların eğitim ve yaşam hakkının korunması konusunda farkındalık yaratılması açısından son derece önemli bir gündür. Eğitim ve yaşam hakkı ihlali , çocuğun bireysel ve toplumsal hayatını ilerideki yıllarda olumsuz yönde etkileyebilecek temel konulardan biridir.

Özellikle çocukların daha iyi koşullarda yaşamaları için ülkemize sığınan çocuklara, dili, dini, ırkı ne olursa olsun yardım elini uzatmaktayız. Çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar veya her işlem, Sosyal Hizmetler Dairemiz tarafından, çocukların üstün yararı gözetilerek, öncelik verilerek ele alınmakta ve uygulanmaktadır. Çocukların güvende olmaları, varlıklarını sürdürmeleri, büyümeleri ve doğru bakım görmeleri için gerekli donanımı hazırlamak amacıyla, Bakanlığımız kamu kurumları, ilgili sivil toplum örgütleri, üniversitelerimiz ve yerel yönetimler ile de işbirliği içerisinde hareket etmektedir.

Bakanlığımız, Çocuk Koruma Politikalarının geliştirilmesiyle ilgili önümüzdeki süreçte daha çağdaş ve daha yenilikçi çalışmalar yapabilmek için çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu amaçla çocuklarla daha güvenli ve daha sağlıklı bir ortamda görüşme yapabilmek için ‘Çocuk Görüşme Odası’ düzenlenmiştir. Çocuklarla ilgili yasaların güncellenmesi ve daha çağdaş bir hale gelmesi için bir ekip kurulmuş olup, bu çalışmalar ilgili kurumlardan destek alınarak yürütülmektedir. Ayrıca suça itilen çocukların, topluma kazandırılması ve rehabilite edilmesi için oldukça önem arz eden ‘Çocuk Rehabilitasyon Projesi’ nin hayata geçirilmesi ile ilgili çalışmalar da devam etmektedir.

Çocuklarımız birer mücevherdir. Onlara hak ettikleri şekilde davranmak, korumak ve olumsuz koşullardan gözetmek anne-babaların sorumluluğunda olduğu gibi Devletimizin de en büyük görevidir. Bakanlığımıza bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi çocuklarımızın topluma yararlı, sağlıklı bireyler olarak aile ortamında büyümelerini, gelişmelerini desteklemek için her yönden çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.
Tüm çocuklarımızı bu önemli gün vesilesiyle kucaklıyor, sağlıklı, topluma faydalı, üreten bireyler olarak yetişmeleri için elimizden gelen tüm gayreti onlar için göstereceğimizi belirterek ‘‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nü” kutluyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75