Çocuklarımıza süt yerine bira mı içirelim?

banner37

Alım gücü günden güne eriyen vatandaşlar, süt ve süt ürünlerine yapılan zamlara isyan ederek, alkollü içkilerin sütten daha ucuz olmasını eleştirdi:

banner87
Çocuklarımıza süt yerine bira mı içirelim?
banner90
banner99

“ALKOLLÜ İÇECEKLER SÜTTEN DAHA UCUZ”… Benzin ve tüp gazla birlikte temel gıda ürünlerinden birisi olan süte de gelen zam vatandaşı isyan ettirdi. Vatandaşlar, maaşlarının bu zamlar ve hayat pahalılığı karşısında yetersiz kaldığını, alkollü içeceklerin bile temel gıda ürünü olan sütten daha ucuz olduğunu belirterek, “çocuklarımıza süt yerine bira mı içirelim? Devletin bu soruna el atması lazım” diyerek, tepkilerini dile getirdi.

“FİYATLARI MARKETLER YÜKSELTİYOR”… KOOP Süt Yönetim Kurulu Üyesi ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları ise süte gelen zammın sadece 20 kuruş olduğunu, marketlerin bu zamları fırsat bilerek süt fiyatlarını daha çok yükselttiğini iddia etti. Naimoğulları, maliyetlerin artması ve üretimin oldukça düşmesi nedeniyle 20 kuruşluk bir zam yaptıklarını belirterek, asıl zammın serbest piyasa söylemiyle hareket eden bazı marketler tarafından yapıldığını söyledi.

Ahmet UÇAR

Her geçen gün ortaya çıkan zamlar birçok kişiyi ekonomik olarak sıkıntıya sokuyor. Benzin ve tüp gazla birlikte temel gıda ürünlerinden birisi olan süt ve süt ürünlerine yapılan zam vatandaşın sabrını taşırdı, isyan ettirdi.

Vatandaşlar, maaşlarının bu hayat pahalılığı karşısında yetersiz kaldığını belirterek, dilencilik yapacak noktaya geldiklerine vurgu yaptı.

Alkollü içeceklerin sütten daha ucuz olduğuna işaret eden vatandaşlar, “Süte ve süt ürünlerine gelen zamları görebilmeniz için tüm vatandaşlara sormanıza gerek yok. Marketlerdeki süt ve alkollü içecek dolaplarındaki fiyatlara bakmanız yeterli. Bir ev hanımı bu iki dolaba baktığında süte gelen zammı anlayabiliyor. Her şeye sürekli zam geliyor, bari çocuklarımızın kursaklarındaki süte dokunmasınlar” diye konuştu.

Süt ve süt ürünlerine gelen zamlara isyan eden vatandaşlar, hükümetin bu sorunu çözebilmek adına girişimde bulunmasını talep etti.

KOOP Süt Yönetim Kurulu Üyesi ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise maliyetlerin artması ve üretimin oldukça düşmesi nedeniyle 20 kuruşluk bir zam yaptıklarını belirterek, asıl zammın serbest piyasa söylemiyle hareket eden bazı marketler tarafından yapıldığını söyledi.

Naimoğulları, bazı marketlerin 20 kuruşluk zammı fırsat bilerek, süte daha çok zam yaptığını iddia etti.

Naimoğulları: Fiyatları marketler artırıyor

KOOP Süt Yönetim Kurulu ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, süt ve süt ürünlerine yüksek miktarda zam yapılmadığını belirterek, sadece 20 kuruşluk bir zammın söz konusu olduğunu kaydetti.

Süt ve süt ürünlerine yapılan zamlar noktasında suçlanması gerekenin marketler olduğunu ifade eden Naimoğulları, marketlerin gelişi güzel zamlar yaptığını ifade etti.

Naimoğulları, birçok marketin serbest piyasa söyleminden yola çıkarak yapılan 20 kuruşluk zammın üstüne kendi paylarını da ekleyerek zam oranını yükselttiğini savunarak, “Bizim yaptığımız zam sadece 20 kuruş. Ancak marketler serbest piyasa diyerek daha çok zam yapıyor. Bunun denetlenmesi, halkın bu şekilde mağdur edilmemesi lazım. Bu yaptıklarıyla halkı kışkırtmak istiyorlar. Bu fırsatçılıktır, biz bir kuruş artırıyoruz, onlar on kuruş artırıyorlar. Serbest piyasaya izin vermemek lazım” şeklinde konuştu.

20 kuruşluk zammın ise üretimin düşmesi ve maliyetlerin artması nedeniyle yapıldığına dikkat çeken Naimoğulları, üretimin %30 azaldığını ve artık bütçeyi kurtarmadığı için zam yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Naimoğulları, her şeyin bir maliyeti olduğunu belirterek, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği olarak Tarım Bakanlığı’yla bir görüşme gerçekleştirdiklerini, bu görüşme sonucunda 20 kuruşluk zammı talep ederek, bu zammı gerçekleştirdiklerini anlattı.

Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?...

Haydar Kozkıran:

Süt ve süt ürünlerine gelen zamlar insanları büyük bir sıkıntıya sokuyor. ‘Benim marketim var esnafım, benim için sorun yok’ diyemiyorum. İnsanlar markete geldiğinde sütün fiyatının 7 TL, biranın fiyatının ise 4 TL olduğunu görüyor. Bunu kim kabul edebilir, kim sindirebilir. Düşünün bir ev hanımı buradaki iki dolaba baktığında sütün ne kadar pahalı olduğunu fark edebiliyor. Yani sütteki pahalılığı görebilmek için tüm vatandaşlara sormaya gerek bile yok. Tüp gaza iki kere zam yapıldı, benzine zaten sürekli yapılıyor, biz bu şartlarda nasıl yaşayacağız bilmiyorum.”

Abdülmecit Kozkıran:

“Süt fiyatları gerçekten de akıl alır gibi değil. İnsanlar evine süt bile götüremeyecek hale geldi. Herkesin çocuğu var, çocukların da süt içmesi şart ama maalesef çok pahalı. Babamın da dediği gibi bir biraya, bir de süte baktığınızda bunu çok net görebiliyorsunuz. Peki vatandaş ne yapacak? Çocuklarına süt yerine bira mı içirecek? Bu zamlara bir el atılması gerekiyor, aksi halde durum gittikçe kötüleşecek.”

Hasan Hazırlar:

“Ayakta duracak halimiz kalmadı. Ne süt alabiliyoruz, ne hellim. Hellim geçen günlerde 22,50 TL’ydi, 27,50 TL oldu. Bu pahalılık nedeniyle aldığım maaşla geçinemiyorum. Üç çocuğum var, bunlara süt almam gerekiyor. Peki ben bu sütü nasıl alacağım? Dilencilik mi yapayım, yoksa çocuklarımı mı dilendireyim? Bu adada yıllarım geçti, sonunda vatandaş oldum ancak bu zamlar böyle devam ederse mecburen buradan gideceğim. Yetkililerin bu soruna bir çözüm üretmesi gerekiyor.”

Devran Yaşar:

“İki çocuğum var, ben bu şartlarda evime nasıl süt götürebilirim. Her gün bir şeylere zam yapılıyor, bizi düşünen yok. Bu insanların maddi durumu nasıl, bir ihtiyaçları var mı diye soran yok. Buna devletin bir çözüm üretmesini istiyoruz. Her şeyi geçtim bari çocuklarımızın kursağındaki süte dokunmasınlar. Zaten her yere borcumuz var, bu devirde ayakta kalabilmek için mutlaka borçlanmanız gerekiyor, bari işimizi daha da zorlaştırmasınlar.”

Ahmet Arslan:

“Her şey aşırı derecede pahalı, özellikle de temel gıda olmasına rağmen süt ve süt ürünleri. Hayat şartları zor, hayat pahalılığı bizi yedi bitirdi. Bir de bu sütlere gelen zamlar sabrımızı taşırdı. Bize verilen maaş belli, ürünlerin fiyatları belli. Gelin görün ki maaşlarımız bu pahalılık karşısında yeterli değil. Diğer taraftan baktığımızda ise bu toplumsal bir sorun. İnsanlar zor zamanlarında birbirine destek çıkmıyor. Fakir daha fakir, zengin daha zengin durumda. Hükümete gelen kişiler nedeniyle ülke olarak üretim noktasında da zayıfladık. Bu zayıflama sonucunda da vatandaş ekonomik olarak sıkıntı çekiyor. Devletin bu sıkıntıları ortadan kaldırabilmek adına girişimlerde bulunması gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108