banner6

Çocukların topa kafayla vurması ölüme yol açabilir

banner37

Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki iki duyarlı beden eğitimi öğretmeni, bilimsel olarak kanıtlanmış ‘özellikle 13-14 yaşındaki çocukların topa kafa ile vurmasının zararları’ hakkında toplumu bilgilendirmek için sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Çocukların topa kafayla vurması ölüme yol açabilir
banner99

Tünay MERTEKCİ

Şehit Tuncer İlkokulu, bilimsel olarak kanıtlanmış ‘13-14 yaşındaki çocukların topa, kafayla vurmasının zararları’ hakkında toplumu bilgilendirmek için söz konusu okulda etkinlik düzenledi.

Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki Ramadan Büyükel ve Mustafa Özhür ismindeki iki beden eğitimi öğretmeni, okulda çocuklara küçük bir maç da yaptırdı. Maçta topa kafayla vuran çocukların, top eline vurmuş sayıldı ve maç serbest vuruşla devam etti. Diğer öğrenciler de ellerinde yazılı dövizlerle ‘ayak topunu’ takip ettiler.

Tüm dünyada yankı uyandırmaya başlayan ‘çocukların topa kafayla vurmasının zararları’ hakkında ülkemizde de toplumun bilinçlenmesini sağlayan etkinliklerin artmasını dileyen Büyükel ve Özhur bu konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak kabul ettiklerini ve sloganlarının ‘öğrenci sağlığı, öğrenci başarısından önce gelir’ olduğunun altını çizdiler.

Özhür: Spor karşılaşmaları da eğitimin bir parçası

Hem sınıflarda hem de sportif etkinliklerde çocuklar için uğraş verdiklerini söyleyen Mustafa Özhür, spor karşılaşmalarının da eğitimin bir parçası olduğunu ifade etti. Özhür, spor karşılaşmalarının bilindiği gibi tüm okullarda uygulandığını söyledi ve bunların ne kadar bilimsel olarak gerçekleştirildiğinin bilinmediğini belirtti.

“Çocukların kafalarına aldıkları darbe sonucu beyin hücreleri ölüyor”

13-14 yaş çocukların kafalarına aldıkları darbe sonucu beyin hücrelerinin zamanla öldüğünün, Avrupa’nın birçok ülkesinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bilimsel olarak kanıtlandığını belirten Özhür, hedeflerinin bu bilimsel sonuçları toparlayıp gerekli mercilere konuyla sunmak olduğunu bildirdi.

Mayıs ayından itibaren bu araştırmayı başlattıklarını ifade eden Özhür, ilkokuldaki futbol karşılaşmalarında çocukların topa kafalarıyla vurmalarının yasaklanması gerektiğini vurguladı. Özhür ayrıca çocukların topa kafayla vurmaları sonucunda beyin travması geçirebileceklerinin de bilimsel olarak kanıtlandığını ifade etti.

“Eğitim Bakanlığı’na öneri paketi olarak sunacağız”

Bilimsel olarak kanıtlanmış bu zararları ayrıntılarıyla araştırdıklarını ve bir öneri paket olarak hazırladıklarını söyleyen Özhür, bu öneriyi Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na sunacaklarını dile getirdi.

Özhür, ilkokullardaki futbol müsabakalarında çocukların topa kafayla vurmaması yönünde bir istek talep edeceklerini belirtti ve bu çağdaki çocukların topa kafayla vurmasının Amerika Birleşik Devletleri’nde 2012 yılında yasaklandığının da altını çizdi.

Büyükel: Okulda bu uygulamayı denedik ve başarılı olduk

Okuldaki futbol müsabakalarında, çocuklara topa kafayla vurulması durumunda ele vurmuş sayılacağını söylediklerini ve bunu uyguladıklarını belirten Büyükel, çocukların bu uygulamayla futbolu da daha iyi oynadıklarını, pas yapmayı ve böylece de paylaşmayı öğrendiklerini ifade etti.

Çocukların topa kafalarıyla vurmaları sonucu meydana gelebilecek zararlara dikkat çeken Büyükel, bu zararların ortadan kalkması için bu konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele aldıklarını ifade etti.

Büyükel, bu konunun üzerine gideceklerini, ilgili tüm mercilerle iletişime geçerek çocukların futbol müsabakalarında topa kafalarıyla vurmasının yasaklanmasını talep edeceklerinin altını çizdi.

“Spor kulüpleri alt yapıları da bu konuya ilgi göstersin”

Ülkemizde bir çok spor kulübünün alt yapısının olduğunu belirten Büyükel, bu konuyla ilgili alt yapı sorumlularının da çocukların topa kafasıyla vurmasının önlenmesinin önemini belirtti.

Büyükel, tüm dünyada bu konuyla ilgili çalışmaların başladığını bazı ülkelerde yasaklandığını da belirterek, özellikle İngiltere Futbolcular Derneği’nin de bu konuyu ele almasının, konunun önemini açıkça ortaya koyduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104