banner6

Çocuklarının bulunduğu evi, adeta patlamaya hazır cephaneliğe çevirdi

banner37

Çocuklarının bulunduğu  evi, adeta patlamaya hazır  cephaneliğe çevirdi
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik polisinin ‘Çıkmaz Sokak’ adını verdiği operasyonda, tasarrufunda şarjör ve mermileriyle 3 adet tabanca, 25 gram kokain ile 10 gram Hintkeneviri ele geçirilen Mehmet Aslantekin, 5 yıl hapis cezası aldı.

   Kararı okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanığın tabancalar ile uyuşturucu maddeleri çocuklarının bulunduğu eve götürdüğüne ve tehlike saçan suç unsurları ile çocuklarını aynı evde tutmayı göze aldığına vurgu yaptı.

   Aksun “Sanığın bu davranışı ile evini adeta patlamaya hazır bir cephaneliğe çevirdiği açıktır” dedi.

Aksun: Kamu düzenini bozmaya yönelik suçlar

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ile Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün, 1 Aralık 2021 tarihinde ortaklaşa gerçekleştirdiği ve ‘Çıkmaz Sokak’ adı verilen operasyonda, tasarrufunda 9 mm çapında üç adet tabanca ve tabancalara ait 3 adet şarjör ile 7.65 mm çapında 26 adet canlı mermi, yaklaşık 25 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde ve üzerlerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1 adet cam nargile ile 1 adet hassas terazi, uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 19 bin TL, bin 180 sterlin, 3 bin 500 Euro ve 532 dolar ele geçirilmişti.

   Mehmet Aslantekin’in aracında yapılan aramada ise, satışa hazır şekilde paketlenmiş yaklaşık 10 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile ve 1 adet hassas terazi bulunmuştu.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada dün karara bağlandı.

   Davanın kararını açıklayan Başkan Fadıl Aksun, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

   Aksun, “Yüksek Mahkeme içtihatlarında vurgulandığı üzere kamu düzenini bozmaya yönelik suçlarda hafifletici sebeplere gereğinden fazla değer verilmemelidir. Başlı başına kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu önemli ölçüde tehlike uyandırmaktadır, çünkü bu tür saldırı araçlarının varlığı, vatandaşların barış içerisinde yaşamalarını sağlayan sakin atmosferi zehirlemektedir” ifadelerine yer verdi.

   Aksun, sanığın tabancalar ile uyuşturucu maddeleri çocuklarının bulunduğu eve götürdüğüne ve tehlike saçan suç unsurları ile çocuklarını aynı evde tutmayı göze aldığına vurgu yaptı.

   Aksun “Sanığın bu davranışı ile evini adeta patlamaya hazır bir cephaneliğe çevirdiği açıktır. Tüm yukarıdakiler ışığında sanığa ceza takdir ederken kamu yararını üstün tutmayı ve böylesi suç işleyenleri caydırıcı bir ceza belirlemeyi uygun bulduk” ifadelerine yer verdi.

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, sanığa oybirliği ile 5 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104