Çocuklarınızın tablete değil sanata dokunmalarını sağlayın

banner37

Mavi Sanat Çocuk Atölyesi, özel gereksinimli ve normal gelişim gösteren bireylerle sanatsal çalışmalar yapıyor. Özel eğitim uzmanı Ezgi Bertiz’in ise bu konuda topluma çok önemli bir mesajı var

banner87
Çocuklarınızın tablete değil  sanata dokunmalarını sağlayın
banner90
banner8

Murat OBENLER

Özel eğitim uzmanı ve müzisyen Ezgi Bertiz’le bir hafta önce çocukların kurdeleyi kesip açtığı Mavi Sanat Çocuk Atölyesi hakkında söyleşi yaptım.

Çocukların gelişiminde sanatın inanılmaz olumlu etkisi olduğuna değinen Bertiz, ailelere çocuklarını tablet, cep telefonu, televizyon değil rehabilite edici, dönüştürücü, büyülü güce sahip sanatla tanıştırmalarını ve tiyatro/yaratıcı drama, resim, heykel, müzik, edebiyata (masal) dokunmalarını sağlamalarını önerdi. 

SORU: Çocuklar için sanatsal atölye açmak fikri nasıl doğdu?
BERTİZ:
Çocuklarla zaman geçirmek, aktivite yapmak bazı anne babalar tarafından bile külfet olarak algılanıyor. Benim içimde gerçekten bir çocuk sevgisi, sabır ve öğretme becerisi olduğu için bu kadar yoğun, aktif, sanatsal aktivite bazlı çocuklarla zaman geçirmeyi tercih ettim. Çocuklara dokunmak yetişkinlere dokunmak gibi değildir. Çocuğa eğitimci olarak yanlış dokunursanız belki onu sanattan, yaratıcılıktan uzaklaştıracaksınız.

SORU: Senin bu yeri açmadan önce de buna benzer çalışmaların vardı. Neden tek bir çatı altında bu çalışmaları yürütme kararı aldın?
BERTİZ:
Yıllardır özel gereksinimli bireyler ve normal gelişim gösteren bireylerle sanatsal çalışmalar yaptım. Ağırlıklı olarak müzik, ritim, orff ve yoga üzerine aktvitelerim oldu. Yakın çevremdeki çocuklu arkadaşlarım devamlı hep çocuklar(ıyla) zaman geçirmem için beni motive ettiler, talepte bulundular. Bunun için ciddi bir vakit ayırmanız gerekiyor. Etrafımdaki insanların da benim iletişim becerime şaşıracak derecede olumlu tepkiler vermişken ve bu konudaki bilgime güven duymuşken kendi alanlarında uzman sanatçı arkadaşlarımla böyle bir atölye açma fikriyle yol çıktık.

Ben, merkezin eğitimciliğini ve direktörlüğünü yapıyorum. Diğer dallarda da uzman eğitimcilerimiz mevcut. 3-4 aydır eğitim verecek bu uzman arkadaşlarımızla birlikte küçük çaplı hizmet içi eğitim programı yaptık. Ben özel eğitim üzerine master ve doktora yaptım. Ancak sanatı özel eğitimde yapabilmek, özel gereksinimli bireylere dokunabilmek adına bu uzmanlığı tercih ettim.

Özel gereksinimli bireyleri ayrı tutup onlara ayrı atölyeler açmak değil birlikte çalışma, üretme yöntemini seçtik.  Sanatın kucaklayıcı gücünü kullanmayı istiyoruz. Hem kaynaştırma ama daha da önemli olan bütünleştirme stratejisi ile yola çıktık. Bir arada üretmek hem özel gereksinimli bireyler hem de normal gelişim gösteren bireyler için kazanımdır. Bu eğitimler o odada eğitim veren eğitimci için de hatta iki çocuğun ailelerinin kaynaşması için de bir kazanımdır.

SORU: Merkez kamu olmadığı için pedagojik formasyonu da sormak istiyorum.
BERTİZ:
Tüm eğitimci arkadaşların pedagojik eğitimleri vardır. Bence herşeyi pedagojik eğitimin altında toplamamak lazımdır. Onu 6 ayda alırsınız ama çocuklara-gençlere ne verebileceğinizdir önemli olan.

SORU: Atölyelerde yaş kategorileri var mı?
BERTİZ:
Her atölye iki yaş grubuna (3-6 yaş ve 7-14 yaş) hitap edecek şekilde açılmıştır. Cumartesileri de ebeveyn katılımlı atölyeler planlıyoruz. Anneler de burada çocuklarıyla sanatsal aktviteler ile kaliteli zaman geçirebilecek.

SORU: Atölyelerde üretilenleri toplumla da paylaşacak mısınız yoksa daha kapalı devre mi olacaksınız?
BERTİZ:
Biz hem diğer sanat merkezleriyle hem örneğin LTB ile birlikte çıkan meyveleri hep birlikte sergiler, konserler tiyatro gibi etkinlikleri paylaşmak isteriz. Ben yıllarca ÖZEV Orkestrasını yönettim ve her yıl konserlerle çocukların yaptıklarını toplumla paylaştık. O çocuklar toplumla buluşmasaydı ve gerek canlı gerek basın yoluyla insanlar bunu görmeseydi “otizmli çocukların sahneye çıkıp bir ritim orkestrası oluşturması ve muhteşen konserler vermesi” insanlara çok absürt gelebilirdi.
   Şht. Ecvet Yusuf Caddesi’nde Orman Dairesi’nin hemen yanındayız. No:58. Çocuğa dokunmak isterseniz aklınız, gönlünüz açık olacaktır. Güncel eğitim sistemleri, yöntemlerini takip edeceksiniz. Biz bu merkezde sanatçı arkadaşlarla birbirimize destek veriyoruz ve güçbirliği yapıyoruz.

SORU: Ülkemizde aileler, sanatın dönüştürücü, rehabilite edici özelliğinin ne kadar farkındadır?
BERTİZ:
Aileden aileye, insandan insana değişiklik gösterebilir. Bu gibi durumlarda aileyi bu tür sanatsal faaliyetlerin daha fazla içine sokmamız gerekir. Ailelere yönelik eğitim vermek, sürekli anlatmak, onlarla da interaktif bir iletişim ağı kurmak gerekir. Aile fertlerinin çocuklarını sürekli gözlemleyerek deneyimlerini sürekli paylaşmak gerek.  Babalar güzel sponsordurlar ama bu tür yerlerde onları görmezsiniz. Böyle değil katılımcı anne-babalar yaratmak istiyoruz. Burada bulunan müzik ritim/orff atölyesi, Yoga/Mandala Atölyesi, Yaratıcı Drama/Masal Atölyesi, Resim/Heykel Atölyesi ve Bireysel Enstrüman Eğitimi ile hem sağlık hem sanat hem eğitim hep birlikte ilerliyor. Çocukların yaşlarına göre etkinlik önermiyoruz. Çocuk buraya geldiğinde gelişim düzeylerine göre bir yöne yönelecek ve orada mutlu olacaktır.   Çocuklar oyun oynayarak öğrenir. Geçtiğim hafta yapılan açılışımızda da kurdeleyi çocuklar kesti. Hep birlikte oyunlar oynadık, şarkılar söyledik.

SORU: Sihirli şey oyundur o zaman.
BERTİZ:
Çocuk kendini oyunda açar ve oyun oynayarak öğrenir. Mavi Sanat Çocuk Atölyesi iyileştirmek ve güzelleştirmek için vardır ve kapısı herkese açıktır.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75