Çok anlamlı bir çalışma

banner37

Mağusa’da konzervasyon ve güçlendirme çalışmaları tamamlanan Akkule/Kara Kapısı’nın açılış töreni gerçekleştirildi.

Çok anlamlı bir çalışma

Ahmet İLKTAÇ


İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından projelendirilen, UNDP tarafından uygulanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Mağusa Suriçi’ndeki Akkule (Ravelin)/ Kara Kapısı’nın konzervasyon ve güçlendirme çalışmalarının tamamlanması nedeniyle önceki akşam tören düzenlendi.
Mağusa ve Mağusalılar için tarihi olduğu kadar manevi değeri de çok büyük olan Akkule’de düzenlenen törene, UNDP, AB ve BM yetkilileri, projede görev alan uzmanlarla akademisyenlerin yanı sıra halk da büyük ilgi gösterdi.
Törene, çoğu AB üyesi olmak üzere 12 ülkenin Güney Kıbrıs Büyükelçisi ve Maslahatgüzarlarının da katılması dikkat çekti. İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Avusturya, Almanya, Slovakya, Finlandiya, Çekya ve Bulgaristan Büyükelçi düzeyinde, ABD ve Hollanda ise Maslahatgüzar düzeyinde Mağusa’daki bu anlamlı törende yer aldı. KKTC’den hiçbir milletvekili ve bakanın katılmaması da dikkat çekti.
Rum Dışişleri Bakanlığı, 4 Haziran’da Güney Kıbrıs’taki tüm yabancı misyonlara ve uluslararası örgütlere gönderdiği “sözlü nota”da, KKTC’de bulunan tarihi alanların ziyaret edilmemesi istenmiş, Rum basını bu talebin yabancı misyonlarda rahatsızlığa yol açtığını kaydetmişti.
 

Spehar: Barış yolunda atılmış bir adım


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, törende yaptığı konuşmada, Akkule’nin restorasyonunun barış yolunda atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.
Elizabeth Spehar, tarihi mirasın korunması çabalarına gerek resmi kurumlarda, gerekse de sivil toplumda destek veren tüm Kıbrıslıları kutladığını kaydetti.
Törende bulunan uluslararası temsilcilere de seslenerek, bu tür girişimlerin desteklenmesi çağrısında bulunan Spehar, kültürel alanların ziyaret edilmesinin, geçmişten ders çıkarmak, ortaya konan bilgeliği, hoşgörü ve barış için gelecek nesillere aktarmak için önemli olduğuna dikkat çekti.
Elizabet Spehar, Kıbrıs’ın zengin kültürel mirasının tüm insanlık için bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.
 

Björnsson: Barış ve uzlaşı ortaklığı

Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Hizmeti Birimi Müdürü Kjartan Björnsson törende yaptığı konuşmada, Mağusa’nın hâlâ tarih ve kültürel miras ile dolu değerli bir yer olmaya devam ettiğini söyledi.
Kjartan Björnsson, mühendisler ile mimarların Mağusa’yı korumak ve barışın sembolü yapmak için ortaya koydukları çabayı kutladı.
Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıslıların barış içinde nasıl birlikte çalışabileceklerinin net bir örneği olan çalışmaya mali yardım yaptığı için memnuniyet duyduğunu ifade eden Björnsson, Kültürel Miras Teknik Komitesi, UNDP ve Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’taki kültürel mirasın korunması için yakın bir ortaklık meydana getirdiğini kaydetti.
Kjartan Björnsson, “Biz, bu barış ve uzlaşı ortaklığının bir üyesi olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
AB’nin, Teknik Komite’nin en başından beri yanında olduğunu, 2012 yılından bu yana Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin önceliklerinin uygulanması için Kıbrıs Türk toplumuna verilen Yardım Programı üzerinden 14 milyon 700 bin Euro sağladığını anlatan Björnsson, birçok Kıbrıslının birlikte daha aydınlık bir gelecek hedefi ile ortak tarih ve mirası kutlamasını görmekten çok mutlu olup etkilendiğini belirtti.

 

Tuncay: Güven ve barışı ortamı da sağlıyoruz

Kültürel Miras Teknik Komitesi Temsilcisi Ali Tuncay, Mağusa Surlarının birçok insanın hayatına dokunduğunu ve şekillendirdiğini söyledi.
Ali Tuncay, kentte yaşayanların yüzyıllar boyunca güne surlar üzerinden doğan güneşle başladıklarını, surların bazıları için savunma ve güvenlik anlamına geldiğini, surların dışında yaşayanların da yıllar boyunca surları görerek büyüdüklerini anlattı.
Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin kendilerine ancak işbirliği yapar, birlikte çalışır ve üretirsek verimli olabileceğimizi öğrettiğini kaydeden Tuncay, ada genelinde onlarca eseri yok olmaktan kurtardıklarını işaret etti.
Ali Tuncay, yaptıkları işlerle sadece eserleri restore etmediklerini, aynı zamanda Kıbrıslı Türk ve Rumlar arasında en fazla ihtiyaç duyulan güven ve barış kültürünü oluşturacak ortamı da yarattıklarını bildirdi.
Kültürel Miras Teknik Komitesi olarak bu coğrafyadaki tarihi eserlerle olan barışlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Tuncay, kökeni ne olursa olsun adadaki tüm Müslüman ve Hıristiyan ibadet yerleri ile Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve diğer medeniyetlere ait tüm eserlerin ortak mirasımız ve zenginliğimiz olması gerektiğinin altını çizdi.
Ali Tuncay, komite olarak eserleri koruma yönünde ağır bir sorumluluk üstlendiklerinin farkında olduklarını, zamana karşı yarışarak Kıbrıs sorununun çözümünü bekleyemeyecek durumda olan eserleri kurtarmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 

Hadjidemetriou: Kıbrıs, Mağusa gibi olsun


Kültürel Miras Teknik Komitesi Temsilcisi Takis Hadjidemetriou, Mağusa’nın Surları, çan kuleleri, kiliseleri ve diğer yerlerinin yüzlerce yıllık tarihleriyle geçip giden pek çok insanın yaptıklarına tanıklık ettiklerini dile getirdi.
Takis Hadjidemetriou, ortak amaçlar için karşılıklı güven ve iyi niyet ortamında Teknik Komite’nin kültürel mirası tutarlılık ve sorumluluk içinde korumak için çalışmaya devam edeceğini ifade etti.
Törene katılanlara “Savaşın ve çatışmaların izlerini taşırken Akkule Kara Kapısı’nı şimdi barış, anlayış ve işbirliğine açık bir yer olarak bırakıyoruz” mesajını verdiklerin kaydeden Hadjidemetriou, tüm hayallerinin tüm Kıbrıs’ın çok kültürlü ve barış dolu Mağusa gibi olduğunu görmek olduğunu sözlerine ekledi.
 

Zennaro: Mağusa Surları en iyi örnek
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Program ve Ofis Müdürü Tiziana Zennaro, Akkule’deki konzervasyon çalışmalarının Mağusa için yapılan konzervasyon çalışmalarının kalbine yerleşen bir çalışma olduğunu, Mağusa Surlarının bugünlere ulaşmayı başarmış askeri mimarinin en iyi örneklerinden olduğunu ifade etti.
Tiziana Zennaro, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin şehre odaklandığını ve Avrupa Birliği’nin kültürel mirasını korumak için günümüze kadar 4 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptığını, bugüne kadar kentte 5 projenin tamamlandığını, bir projenin de devam etmekte olduğunu söyledi.
Zennaro, UNDP’nin, Avrupa Birliği ve Teknik Komite ile yakın işbirliğinde yüzlerce Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk iki toplumdan öğrencileri bir araya getiren toplumlararası girişimleri gerçekleştirmekten memnun olduğunu kaydetti.
Zennaro, böylesi girişimlerin kalıcı barışa ve güvenin artırılmasına ulaşmak için önemli bir araç olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER