Çok sayıda projeyi başarıyla tamamladık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, görevde olduğu süre boyunca hayata geçirdiği projeleri KIBRIS’a anlattı

Çok sayıda projeyi başarıyla tamamladık
  • 07 Aralık 2017, Perşembe 9:27

Ceren ÖZBİL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, görevde olduğu süre boyunca hayata geçirdiği projeleri ve icraatlarını açıkladı.

Saner, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan “battı, batıyor” diye söz edilirken, artık kurumun borçlanmayan ve mevduat yapan bir kurum haline geldiğini anlattı.

Bakan Saner kurumun şu anda 13. maaşları ödemeye hazır olduğunu ve “eğer bugün 13. maaşlar ödeniyor talimatı gelirse, biz hemen ödemeye hazırız” diye de sosyal sigortalardan yardım, çalışan veya emeklilik gibi nedenlerle maaş alanlara da müjde verdi.

Ayrıca görevde olduğu süre boyunca yerel iş gücünün desteklenmesi, otomasyon sistemine geçilmesi gibi birçok projeyi başarıyla tamamladıklarından söz eden Saner, tüm bunları başarmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

“Yerel işgücünü artırmak için proje hazırladık”

Ersan Saner, yerel işgücü istihdamının desteklenmesi amacıyla, 18-35 yaş arasında ilk kez sigortalı olup çalışma yaşamına başlayacak gençlerin sosyal güvenlik yatırımlarının tamamını ödemeyi taahhüt ettiklerini belirtti ve şu şekilde konuştu:

“KKTC’de birçok hükümet bu konularda adımlar attı. Gelebildiğimiz en son nokta çalışanlara işveren katkı payının yüzde 50’si kadar bir teşvik vermek oldu... Biz oturduk, çok ciddi bir sentez yaptık ve çalışanlara artık yüzde 50 değil, yüzde 100 verme kararı aldık. Bu nedenle ülkede en fazla işsiz olan 18-28 yaş arası gençlere verelim diye karar aldık. Neden bu gençler çalışmıyor diye araştırdık. Asgari ücret üzerinden ödenildiği ve ellerine geçen rakamın düşük olmasından kaynaklandığı sonucuna ulaştık. Ülkede asgari ücret 2 bin 175 TL... İşçi katkı payı çıktığında çalışanın eline bin 893 TL geçiyor. İşverene maliyeti ile hesaplandığında ödenen para 2 bin 501 TL. Hareket noktamızı buradan aldık. 18-35 yaş arası gençlerde ilk kez sosyal sigortalı olacaksa tüm sosyal güvenlik desteğini biz verelim diye karar aldık. Bu da 805 TL’ye denk geliyor. Biz de bu 805 TL’yi ödeyelim, işe giren bin 890 TL alacağına tümünü alsın ve cebine 2 bin 500 TL girsin dedik. Bunu da işveren banka hesabına yatıracak dedik ki, çek verip ondan sonra geri almasın... Asgari ücretin üç katına kadar da maaş verebilir dedik. Biz ne verirse maaşı otomatikman tümünü ödeyeceğiz dedik.”

“İşverene geri ödenecek”

Saner, KKTC vatandaşı genç işsizlerin istihdamında tam sosyal güvenlik yatırım desteği kapsamında verilen teşviklerin sürelerini şu şekilde anlattı:

“1 Temmuz 2017 tarihinden sonra ilk kez istihdam edilen veya edilecek olan; 18-35 yaş arası KKTC vatandaşı çalışanların; 40 yaşına kadar tıp doktoru veya doktora mezunu KKTC vatandaşı çalışanların; temel eğitim yaşından itibaren KKTC vatandaşı stajyer statüsündeki çalışanların tüm sosyal güvenlik yatırımları destek olarak işverene geri ödenecek. Teşvik miktarının hesaplanmasında çalışanın aylık ücret üst limiti, istihdam edilen her kişi için brüt asgari ücretin 3 katını geçemeyecek. Teşvik süreleri ise, her kadın çalışan için 60 ay (mezuniyetine bakılmaksızın); her erkek meslek lisesi mezunu çalışan için 60 ay; her erkek üniversite mezunu çalışan için 48 ay; her erkek lise ve ortaokul mezunu çalışan için 36 ay olacak. Ayrıca işverenler, istihdam tarihinden itibaren ilave teşvik koşullarını sağladığı her ay için ek teşvik hakkı da kazanacak. Bir önceki yılın aynı döneminde tam sosyal güvenlik yatırım desteğinden yararlanan çalışan sayısında artış olması halinde kapsamdaki her çalışan için işverene, aldığı teşvik miktarının yüzde 15’i oranında ek teşvik ödenecek. Teşvikten yararlanan ve başvuru tarihinden önceki 5 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik yatırımlarını tam ve zamanında yapan ve borcu bulunmayan işverenlere, kapsamdaki her çalışan için aldığı teşvik miktarının yüzde 15’i oranında ek teşvik ödenecek. Teşviklerden yaralanan ve Güzelyurt, İskele, Lefke ilçelerinde faaliyet gösteren işverenlere ilçe sınırları içerisinde ikamet eden her çalışan için aldığı teşvik miktarının yüzde 10’u oranında ek teşvik ödenecek.”

Staj ve eğitim programlarını da kapsıyor”

Stajyer statüsündeki çalışanların da tüm sosyal güvenlik yatırımlarının destek olarak işverene geri ödeneceğine değinen Saner şu ifadeleri kullandı:

“Bu uygulama ile 24 ayı geçmeyecek staj veya eğitim programı süresince uygulamadan yararlanacaklardır. Meslek liselerinde öğrenim gören KKTC vatandaşı stajyer çalışanlar, eğitim gördüğü alan ile ilgili staj programları kapsamında istihdam edilen KKTC vatandaşı çalışanlar, eğitim ve yetiştirme programları kapsamında istihdam edilen KKTC vatandaşı çalışanları kapsıyor.”

Genç girişimciler desteklenecek”

Genç Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi’yle de ekonomik faaliyetlerine yeni başlayan girişimcilere Sosyal Güvenlik desteği sağlanması ve ekonomik faaliyetlerini idame ettirmeye çalışan girişimcilerin Sosyal Güvenlik giderlerine katkı sağlamanın amaçlandığını belirten Ersan Saner şu şekilde konuştu:

“Sosyal Sigortalar Dairesi’ne ilk kez kendi namına işveren olarak kayıt yapan girişimciler ile kendi dahil en az 1 en çok 5 kişi istihdam eden özel veya tüzel kişileri kapsayan bu projede, Sosyal Sigorta / Sosyal Güvenlik primlerinin tamamı iade edilecek. Teşvik süresi, tüzüğün yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk kez kendi işini kuran; kadın girişimcilere 60 ay; 18 ile 40 yaş arası genç erkek girişimcilere 48 ay sosyal güvenlik desteği verilecek.”

Küçük esnafı da unutmadık”

Bu projeyi hayata geçirirken küçük esnafı da unutmadıklarını kaydeden Saner, küçük esnaf olarak faaliyet gösteren girişimcilerin ekonomik faaliyetlerini idame ettirmelerine destek sağlamak, kendi nam ve hesabına çalışanlara sosyal güvenlik desteği sağlanması ve küçük işletme sahibi esnaf ve zanaatkârlara sosyal güvenlik desteği sağlanmasını hedefleyen Küçük Esnafın Desteklenmesi Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirtti. Saner şu ifadeleri kullandı:

“Tüzüğün yürürlüğe girdiği tarihte, kendi dahil en az 1, en çok 5 kişi istihdam eden işverenleri kapsıyor. Başvurular tüzüğün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde kabul ediliyor. İşverenin Sosyal Sigorta/Sosyal Güvenlik primlerinin yüzde 50’si iade ediliyor. Ancak tüzük kuralları uyarınca girişimcilerin yaşına göre öngörülen en düşük prim basamağına denk gelen kazanç esas alınıyor. İşverenin hak sahibi olması durumunda, KKTC vatandaşı çalışanların Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı işveren katkı paylarının yüzde 50’si iade ediliyor. İşvereninin Destek Ödemesi Alabilmesi için, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne borcu olmaması (taksitlendirme kabul edilmez), İhtiyat Sandığı Dairesi’ne ise borcu olmaması veya bu borcun yapılandırılmış olması koşul. Başvuru tarihinden itibaren 24 ay süresince destek sağlanıyor.”

Otomasyon sistemine geçildi”

Çalışma izinlerinde tüm işlemlerin 1 Aralık’tan itibaren bilgisayar ortamında online olarak yapılabildiğine işaret eden Saner şu şekilde konuştu:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 1 Aralık’ta kullanıma koyduğu çalışma izni prosedürlerini kolaylaştırarak hem zaman hem de emek tasarrufu sağladı. Çalışma İzin İşlemleri Otomasyon Projesi’yle, çalışma izni başvurularında doldurulması gerekli formların sayısı da azaltıldı. Ayrıca kimlik kartı formatında ‘Çalışma İzin Kartı’ uygulamasına da geçirildi... Farklı renklerde 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık verilecek çalışma izin kartlarındaki barkot sayesinde, Çalışma Dairesi müfettişleri çalışma izinli kişiyle ilgili bilgilere barkodu cep telefonlarında okutarak ulaşabiliyor.”

“Vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, “vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım” sloganıyla hazırladıkları ve işverenleri veya onların görevlendirdiği muhasebecileri çok yoran çalışma izni prosedürlerini sadeleştirip kolaylaştıran projeyi şu şekilde anlattı:

“Vatandaşlar daha hızlı ve kolay hizmet alabilecek. Eski sistem, hem vakit hem de para kaybına yol açıyordu. Vatandaş dört yeri dolaşıp belge toplamak zorundaydı. Vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım dedik ve şimdi sadece Çalışma Dairesi’ne başvurduğunda borcu olup olmadığını görüp, varsa ilgili daireye yönlendireceğiz. Daireler birbirini online görebilecek. Çalışma izinlerinde yatay geçiş ve uzatma işlemleri için de online işlem yapılabilecek.”

Sosyal Sigortalar mevduat yapan bir kurum haline geldi”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin borç alan bir kurum olmaktan çıkıp, borç ödeyen bir kurum haline geldiğini anlattı.

Göreve geldiklerinde 140 milyon bankalara, 100 milyon da İhtiyat Sandığı’na borcu olan bir Sosyal Sigortalar Dairesi devraldıklarını kaydeden Saner, bir yıl içerisinde bu durumu düzeltmeyi başardıklarını ifade etti.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için, bakanlık bürokratları ile birlikte durum değerlendirmesi yaptıklarını söyleyen Saner şu şekilde konuştu:

“Sosyal Sigortalar Dairesi’nin mükellef sayısı 101 bindir. Bunun 45 bini yabancı iş gücüdür, yani Türkiye ile üçüncü dünya ülkelerinden gelen iş gücüdür. 10 bin tanesi işveren olarak kayıtlıdır. 15 bin kişi devlette, belediyelerde ve kurumlarda çalışan kişilerdir. 25 bin kişi de çalışan iş gücüdür. Durumun mali yapısını toparlamak için işe ilk olarak sigortalı mükellef sayısını arttırmakla başladık. Bakanlığımızın üç dairesi olan Çalışma, Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı dairelerini bu süreçte koordineli bir şekilde çalıştırdık. Bu çalışmaları yaparken kayıt dışı çalışanları kayıt altına alarak sigortalı mükellef sayısını arttırdık. Sosyal Sigortalar Yasası ile Sosyal Güvenlik Yasası’nda yaptığımız 17 maddelik yasal değişiklikle işverenlerin yatırım şeklini 3 aylıktan aylığa çevirdik ve Sosyal Sigorta borçlarının ödenmemesinden dolayı yaşanan gecikme faizlerinin bağışlanması için ‘herkese ve her keseye göre af’ ilkesiyle hareket ettik. Mükellef sayısını 15 ayda 101 bin 700’e çıkarak 17 bin kişi arttırdık. Bu 17 bin mükellefin Sosyal Sigortalar Dairesi’ne borçlanmadan ödeme imkanı yarattı. Sosyal Sigortalar olarak 140 milyon TL tutarında aldığımız borç, 6 ayrı bankada, 26 ayrı hesapta, aylık yüzde 19 faizle borçlanılmıştı. Borcumuz, 2016 yılı sonu itibariyle, borca işlenen faiz ile birlikte 163 milyon TL oldu. Şu an ise bankalara olan borcumuz; toplam 2 bankada olmak üzere 87 milyon TL’dir. 76 milyon TL borç ödedik, borç miktarımız 87 milyon TL’ye düştü. 2 yılda ödeyeceğimiz faizi şu anda 3 yılda ödeyeceğiz.

13. maaşları ödemeye hazırız”

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin şu anda hiç bir yere borçlanmadan 13. maaşları ödemeye hazır olduğunun müjdesini veren Saner, “13. maaşlar bugün ödeniyor deseler, herkes maaşını 15 dakika sonra bankalardan çekebilir. Bu kadar iddialıyız. Çalıştık ve başardık” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek