COMAR, 'güven' tazeledi

banner37

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR’ın UBP başkanlık seçimi kurultayı için yaptığı anket sonuçları, seçim sonucuyla aynı çıktı

COMAR, 'güven' tazeledi
banner87

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR’ın Ulusal Birlik Partisi (UBP) başkanlık seçimi kurultayı için gerçekleştirdiği anketlerin sonuçları, seçim sonucuyla aynı çıktı.

COMAR’ın ‘tarafsız’ olarak bilimsel çalışma yöntemiyle yürüttüğü anket çalışmasının “güvenilirliği” bir kez de vurgulanmış oldu.

COMAR, kurultay öncesi gerçekleştirdiği anketlerinde sıralamanın da Ersin Tatar, Hüseyin Özgürgün, Faiz Sucuoğlu ve Sunat Atun şeklinde olacağını tahmin etmişti.

Her iki anket sonucunda da seçimin ikinci tura kalacağı belirten COMAR, ikinci turda ise Ersin Tatar ile Hüseyin Özgürgün’ün yarışacağı sonucunu ortaya koymuştu.

Şimdi gözler, 3 Kasım Cumartesi günü yapılacak iki tur seçimde…

“Sucuğlu ile Atun, ikinci turda Ersin Tatar’a tam destek verdi. Peki, yüzde 34’e yakın oy oranına sahip bu iki ismi destekçilerinin tavrı ne olacak?”, “Oylar hangi adaya, nasıl yansıyacak?”, “İkinci tur seçimde başkan kim seçilecek?”, “UBP üyelerinin ikinci tur seçime katılım oranı ne olacak?” sorularının yanıtını bulmak için COMAR, UBP kurultayı ikinci tur seçimi anket çalışmasına başladı bile…

COMAR’ın yeni anket sonuçları, kısa süre sonra kamuoyuna duyurulacak.

Tatar-Özgürgün ikinci turda

UBP kurultayında önceki gün 11 bin 898 üyeden 7 bin 2’si seçime katılım gösterdi.

Seçim sonucuna göre, 2 bin 592 oyu Ersin Tatar alırken, Hüseyin Özgürgün 2 bin 5 oy aldı.

Oyların, bin 340’ını Faiz Sucuoğlu, bin 16’sını da Sunat Atun aldı. 48 oy da geçersiz oldu.

Buna göre Tatar yüzde 37, Özgürgün yüzde 28.6, Sucuoğlu yüzde 19.1 ve Atun yüzde 14.5 oy oranı elde etmiş oldu.

Bir önceki kurultayda da ikinci tura kalan Tatar ve Özgürgün, 3 Kasım Cumartesi günkü ikinci turda bir kez daha başkanlık için yarışacak.

COMAR, sıralamayı da ikinci turu da bildi

COMAR, kurultay öncesi UBP üyelerine telefonla ulaşarak iki anket gerçekleştirdi.

İlk ankette, 393; ikinci ankette 950 üyeye ulaşan COMAR, 11 bin 898 üyesi bulunan UBP’nin kurultayı için partililerin nabzını yoklamıştı.

COMAR, her iki ankette de yüzde 40.2 oranındaki ‘belirsiz’ oyların, seçimin kaderini belirleyeceği sonucunu vurgulamıştı.

‘Belirsiz oyların’ dağılımı yapılmadan ortaya çıkan tabloda, ilk ankette Tatar’a yüzde 18; ikinci ankette de yüzde 19.3 destek belirten üyeler, seçim sonucunda da yüzde 37 oy oranıyla Ersin Tatar’ı liste başına çekti.

Hüseyin Özgürgün’e ise ilk ankette yüzde 15 olan destek oranı ikinci ankette yüzde 15.8’e yükselmişti. Özgürgün de önceki gün yapılan seçimde oyların yüzde 28.6’sını alarak COMAR’ın da tahmin ettiği gibi ikinci sıraya yerleşti.

Faiz Sucuoğlu’nun yarışı üçüncü sırada tamamlayacağını tahmin eden COMAR, bu sonuçta da haklı çıktı.

COMAR’ın ilk anketinde yüzde 14.8, ikinci anketinde de yüzde 15.4 destek gören Sucuoğlu, seçim sonucunda da yüzde 19.1 oy alarak yarışı üçüncü bitirdi.

Sunat Atun ise, önceki günkü seçimde yarışı sonuncu sırada tamamladı.

COMAR’ın ilk anketinde yüzde 12, ikinci anketinde de yüzde 9.3’lük oy oranına sahip olan Atun, seçimi yüzde 14.5’lik destekle bitirdi.

COMAR’ın yaptığı bu iki anket çalışmasındaki sonuçların, yüzde 40.2’lik ‘belirsiz oyların’ dağılımı yapılmadan gerçekleştirildiği göz önüne alındığında, anketlerin verdiği sonucun doğruluğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

COMAR’ın “üye değişim istiyor” sonucu, sandığa da yansıdı

11 bin 898 üyesi bulunan UBP’de önceki gün 7 bin 2 üye sandığa giderek oy kullandı. Yani UBP üyelerinin yaklaşık yüzde 70’i sandığa giderek irade ortaya koydu.

COMAR, kurultaya üyelerin yüksek katılım göstereceği sonucunu da kamuoyuyla paylaşmıştı.

Ancak, COMAR’ın parti üyelerinin nabzını yoklayarak ortaya koyduğu önemli bir sonuç vardı… “Değişim”…

Sadece parti üyelerinin değil, KIBRIS’a konuşan Tatar, Sucuoğlu ve Atun’un da desteklediği “partide değişim şart” mesajı, sandığa da yansıdı.

Kurultay seçim sonucuna göre, partinin henüz başkanlığını yürüten Hüseyin Özgürgün’e destek oranı yüzde 28.6 oldu.

Şimdiki genel başkana karşı aday olan Tatar, Sucuoğlu ve Atun’un seçimde aldığı oyların yüzdelik toplamı ise yüzde 70’i geçti.

Bu da COMAR’ın dediği gibi, “UBP üyeleri partide değişim istiyor” sonucunu ortaya koydu.

Bu kapsamda araştırma şirketimizin yaptığı anket çalışmasında yer alan üyelerin mesajıyla ilgili sonuçları da hatırlatmakta yarar var…

COMAR’ın yaptığı ikinci ankette, UBP üyelerine “Ulusal Birlik Partisi’nde yeni parti başkanının seçilmesi, ‘partinin’ ve ‘ülkenin’ durumunu hangi yönde etkileyecek?” sorusu yöneltilmişti.

UBP üyeleri, iki ayrı soruya da yüzde 75 dolaylarında “olumlu yönde etkileyecek” diyerek, “değişim” mesajını vermişti.

Hatırlanacağı üzere, “Ulusal Birlik Partisi’nde yeni parti başkanının seçilmesi, ‘partinin’ durumunu hangi yönde etkileyecek?” sorusuna yüzde 75.6’lık kesim “olumlu yönde etkileyecek”, yüzde 8.2’lik kesim “hiçbir etkisi olmayacak”, yüzde 3.9’luk kesim de “olumsuz yönde etkileyecek” yanıtını vermişti.

Fikir beyan etmeyenlerin oranı yüzde 12.3 olmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER