banner6

Çöp dağları oluştu

banner37

Yönetiminden kimin sorumlu olduğu belli olmayan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin kangrenleşen sorunlarından biri de çöpler. Bölgede, ormanlara kadar uzanan geniş bir alan çöpten ve pislikten geçilmiyor

Çöp dağları oluştu
banner99

ÇOK YAZIK!... Adeta çöpe teslim olan bölgede, molozlardan tutun da, işletmelerin tüm endüstriyel ve evsel atıkları, araba parçaları, yanmış, parçalanmış oto lastikleri ve hayvan dışkılarına kadar sağlığı tehdit edici çok miktarda pislik var. Defalarca basına konu olan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin “çileye” dönüşen sorunlarının hiçbirine ne yazık ki çözüm bulunamıyor

“YA YAPSINLAR, YA DA YETKİ VERSİNLER”... Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, “Devlet yönetiminin sanayilerimizi yürütmedeki çalışmaları başarısız olmuştur. Ceremesini de bölge halkı ve bölgede çalışan insanlar çekmektedir” dedi. Avunduk, “Sanayicilerin ödedikleri aidatlar hükümet bütçesine gitmese ve biz idare etsek, emin olun ki burası çok daha güzel ve nezih bir konuma gelecek. Ya bu işi doğru düzgün yapsınlar, ya da yapacak olan insanlara yetki versinler” ifadelerini kullandı

Funda ÖZSAKINÇ

   Sorunlar yumağı Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, dağ görünümlü çöp yığınlarının mekanı oldu.

   Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi gibi yakınındaki ormanlık alanlar da çöplüğe döndü.

   Her yağmurda sele teslim olan Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde gelişigüzel etrafa atılan çöpler dağ oldu.

   Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde, ormanlara kadar uzanan geniş bir alan çöpten ve pislikten geçilmiyor.

   Defalarca basına konu olan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin “çileye” dönüşen sorunlarının hiçbirine ne yazık ki çözüm bulunamıyor.

   Bölgede temizlik yapılsa da, kısa sürede yeniden çöp yığınları oluşuyor. Adeta çöpe teslim olan bölgede, molozlardan tutun da, işletmelerin tüm endüstriyel ve evsel atıkları, araba parçaları, yanmış, parçalanmış oto lastikleri ve hayvan dışkılarına kadar sağlığı tehdit edici çok miktarda pislik var.

   Yeni kurulmuş olan Küçük Sanayi Sitesi’nde de manzara aynı. Çöplerden ve molozlardan adeta sıra sıra çöp dağları oluştu. Yol kenarlarında içki şişelerinden tutun da yemek artıklarına kadar birçok pislik barınıyor.

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, “Devlet yönetiminin sanayilerimizi yürütmedeki çalışmaları başarısız olmuştur. Ceremesini de bölge halkı ve bölgede çalışan insanlar çekmektedir” dedi ve yetkililere, “Ya bu işi doğru düzgün yapsınlar, ya da yapacak olan insanlara yetki versinler” diye seslendi.

Burayı kim temizleyecek?

   Sanayi bölgesini kimin temizleyeceği sorusunu yönelttiğimiz Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, sanayi bölgelerinin kendilerine bağlanmasını önerdi.

   Avunduk, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin aidatlarını toplamadığı için personel ve çöp arabası konusunda sıkıntı yaşadıklarını ve bu yüzden gelmiş geçmiş hükümetlerin de bu soruna çare bulamadıklarını ifade etti.

banner134

   Candan Avunduk, sanayicilerin bu bölgenin ihtiyaçları için ödedikleri aidatlarının merkezi bütçeye aktarıldığını ve bu kaynaklardan belediyenin yararlanamadığını kaydederek, şöyle konuştu:

   “Belediye, bu kaynaktan yararlanamadığı için kendi imkanları ile temizliği yapmaya çalışıyor ama yetişemiyor. Sanayi Dairesi’nin bölge temizliği ile ilgili ne bir yetkisi var, ne de bir kaynağı. Buradaki atıkların denetimi için sadece Çevre Dairesi yetkilidir, ceza kesebilir. Ama bir Allah’ın kulu gelip de buranın atıklarıyla ilgili bir ceza kesmiyor. Denetim yapmıyor. Temizleyen yok. Sonuçta hergün gelip ceza kesseler de bir sonuca varılamayacak.”

Küçük Sanayi Sitesi’nde de manzara aynı

   Yıllardır çözüm bulunamayan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çöp sorununun diğer sanayilerde de aynı olduğu gözlemleniyor.

   Yeni kurulmuş olan Küçük Sanayi Sitesi’nde de manzara aynı. Çöplerden ve molozlardan adeta sıra sıra çöp dağları oluştu. Yol kenarlarında içki şişelerinden tutun da yemek artıklarına kadar birçok pislik barınıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami
Sami - 12 ay Önce

Sanayi bolgelerine bir veya iki skip koysunlar copler oraya. atilsin belediye ordan alip gider etrafda pislik olmaz

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104