Çöp yangınları zehirliyor!

banner37

Çöplükler, aşırı sıcaklarda tam da patlamaya hazır bombaya dönüşebiliyor. Çeşitli atıkların biriktirildiği çöplüklerde çıkan yangınlarda havaya karışan zehirler, hem doğayı, hem de insan sağlığını tehdit ediyor

Çöp yangınları zehirliyor!
banner8

Ahmet UÇAR

ZARARLI GAZLAR ORTAYA ÇIKIYOR… Hava sıcaklıklarının aşırı şekilde artış göstermesi, yangın riskini de artırıyor. Özellikle Güngör Katı Atık Depolama Tesisi gibi yerlerde çıkan yangınlar, çeşitli atıkların yanmasıyla havaya karışan zehir nedeniyle hem doğayı, hem de insan sağlığını tehdit ediyor. Çöplüklerde, bitki gibi organik atıkların çürümesiyle yanıcı etkiye sahip metan gazı oluşuyor, özellikle de plastik atıkların yanmasıyla da dünyanın en zehirli ve kanserojen özelliği olan “dioksin” gazı ortaya çıkıyor. Bu da her türlü canlı için çok ciddi bir tehdit.

ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI TEHLİKEDE… Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde her türlü atığın birikmesi nedeniyle sülfür ve azot gibi gazların havada asılı kaldığını belirterek, bu gazların sıcak havalarda su buharıyla birleşip çeşitli asitleri oluşturduğunu, bu asitlerin de doğayı ve insan sağlığını riske attığını ifade etti. Çevre Mühendisleri Odası Eski Başkanı Doğuç Veysioğlu da yangın sonucu ortaya çıkan gazların öncelikle atmosfere zarar verdiğini, doğadaki hayvanları, bitkileri ve insanları da etkilediğini ve kanserlere neden olabildiğini söyledi

Hava sıcaklığının artmasıyla yangınlar da tetikleniyor. Ülkemizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde, birçok bölgede yangınlar çıkıyor. Özellikle de çeşitli atıkların bulunduğu çöplüklerde çıkan yangınların zehirleyici başka bir özelliği de bulunuyor.

banner134

Çöp yangınlarında çeşitli atıkların yanmasıyla havaya karışan zehirler, hem doğayı, hem de insan sağlığını tehdit ediyor.

Bitki gibi organik atıkların çürümesiyle ortaya çıkan metan gazı yangınlara yol açıyor, plastiklerin yanmasıyla oluşan dioksin gazı da etrafa zehir ve kanserojen saçıyor.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, geçtiğimiz günlerde yangın çıkan Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin modern bir işleyişe sahip olmadığını belirterek, söz konusu yangın sonucu ortaya çıkan gazların insan sağlığı başta olmak üzere bitkileri, toprağı, yeraltı sularını ve denizleri olumsuz etkilediğini kaydetti.

Çevre Mühendisleri Odası Eski Başkanı Doğuç Veysioğlu ise Göngör Katı Atık Tesisi’nin yanıcı etkiye sahip metan gazını tahliye edecek deşarj sistemine sahip olmadığını, çıkan yangınlarda, hem insanların, hem doğanın olumsuz etkilenebileceğini vurguladı.

Sahir: Atık yangınındaki gazlar tüm çevreyi olumsuz etkiliyor

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin kuruluş amaçlarına uyulmadan kullanıldığını ve modern bir işleyişe sahip olmadığını belirterek,  her türlü atığın oraya atıldığını ve bu yerin ulu orta bir depolama alanı olarak kullanıldığını kaydetti.

Sahir, öncelikle geri dönüşüm ve atık ayrıştırma uygulamalarının yapılması gerektiğini dile getirerek, organik atıkların (sebze, meyve; canlı atıkları) çürümesi sırasında ortaya çıkan metan gazının yangınlara yol açtığını, bu atıkların ayrıştırılmadan söz konusu tesiste depolanmasının sorunlara neden olduğunu ifade etti.

Bu atıklarla birlikte depolanan organik atıkların patlamalara da neden olduğuna işaret eden Sahir, atıkların ayrıştırılması gerektiğini anlattı.

Sahir, tesiste plastikler de dahil olmak üzere çeşitli atıkların bulunduğuna işaret ederek, plastiklerin yanması durumunda dünyanın en zehirli ve kanserojen maddelerinden olan “Dioksin” gazının ortaya çıktığını söyledi.

Çıkan yangınlarda her türlü atığın orada birikmesi nedeniyle sülfür ve azot gibi gazların havada asılı durduğunu belirten Sahir, bu gazların başta insanlar olmak üzere bitkilere ve doğadaki canlılara zarar verebildiğini kaydetti.

Sahir, havaların sıcak olması nedeniyle bu maddelerin su buharı ile birleşmesi sonucunda çeşitli asitleri oluşturduğunu dile getirerek, bu asitlerin tüm doğal çevreye yayılarak nefes alırken bile hem doğadaki canlıları, hem de insanları etkisi altına aldığını, daha sonra düşerek toprağın kimyasını bozduğunu, yer altı sularını kirlettiğini, denizlere ulaşarak deniz suyunu ve canlılarını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Bu yangınların önüne geçilebilmek için atık ayrıştırma ve geri dönüşüm sistemlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini yineleyen Sahir, aksi halde hem doğanın, hem insanların sağlığının tehlikeye atılmaya devam edileceğini ifade etti.

Veysioğlu: Göngör çöplüğü standartlara uygun işletilmiyor

Çevre Mühendisleri Odası Eski Başkanı Doğuç Veysioğlu, Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nin işletme hizmetlerinin standartlara uygun olmadığını belirterek, bu durumun da birçok soruna yol açtığını kaydetti.

Veysioğlu, tesisteki atıklarda gazların bulunduğunu ve bu gazların çoğunluğunun metan gazı olduğunu dile getirerek, bu gazların tahliye edilip dışarıya aktarılıp yakılması için deşarj sisteminin kurulması gerektiğini ifade etti.

Güngör Katı Atık Tesisi’nin Avrupa standartlarına uygun olarak yapıldığına işaret eden Veysioğlu, ancak şu an Dikmen çöplüğüne benzemeye başladığına dikkat çekti.

Veysioğlu, tesiste meydana gelen yangın sonucu ortaya çıkan gazların öncelikle atmosfere zarar verdiğini, doğadaki hayvanları, bitkileri ve insanları da etkilediğini ve kanserlere neden olabildiğini açıkladı.

Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde gazları tahliye eden bir sistemin oluşturulmasının önem arz ettiğine vurgu yapan Veysioğlu, gereken standartlara uyulması gerektiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88