banner6

Çöplüğe gitmemek için her yeri çöplük yaptılar

banner37

Kısa süre önce yangın çıkan Güngör’deki trafiğe kapalı toprak alan bazı duyarsız kişiler tarafından yine çöplük olarak kullanılıyor

Çöplüğe gitmemek için her yeri çöplük yaptılar
banner99

Ahmet UÇAR

Kısa süre önce çıkan yangın sonucunda çöplüğe dönüştürüldüğü ortaya çıkan Güngör’deki trafiğe kapalı toprak alan halen bazı sorumsuz kişilerce çöplük olarak kullanılmaya devam ediyor.

Söz konusu toprak alanda evsel atıkların yanı sıra inşaat atıkları, cam şişeler, şilteler ve bunun gibi birçok atık bulunurken, bu kirliliğin önüne bir türlü geçilemiyor.

banner134

Çevre Yasası’nın 7. Maddesi’nin 2. Fıkrası’nda “Alıcı ortamların içine veya üstüne ve izinli geri dönüşüm veya bertaraf etme sahalarının dışındaki alanlara atık bırakılması, boşaltılması veya atılması yasaktır” ifadesi yer alırken, ilgili yasanın 78. Maddesi’nde, 7. Madde’deki bu yasağa uyulmadığı durumda aylık asgari ücretten, asgari ücretin iki katına kadar para cezası uygulanacağı yer alıyor.

Yasalar önünde suç kabul edilip, cezası da olmasına karşın, etkili denetim olmayışı yasanın yaptırım gücünü de bertaraf ediyor ve sorumsuz kişiler, ülkenin her yerini çöplüğe çevirmekte bir sakınca görmüyor.

Ülkenin en büyük çöplüğünü sınırları içerisinde barındıran Güngör’deki trafiğe kapalı alan da, sorumsuz kişiler tarafından çöplük olarak kullanılıyor.

“Yasa var denetim yok”

KIBRIS’a konuşan bazı vatandaşlar, “Çevreye saygı gösteren yok, herkes babasının evi gibi her yere çöp ve atık bırakıyor. Biraz daha ileriye gitseler çöplerini hiçbir sorun çıkmadan Güngör çöplüğüne dökebilirler ama bunun yerine ağaçlık alana yakın toprak bölgeyi çöplüğe çeviriyorlar. Kimse de buna ses çıkarmıyor.

Çevre koruma sadece kâğıt üzerinde var, yasada bunları yapmak yasak deniliyor ama yasağı çiğneyenleri denetleyen kimse yok. Hatta çoğu kişi yaptığının suç olduğunun farkında bile değil. Yetkililerin gereken denetimleri yapıp çevremize sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104