banner6

Çöplükten yayılan duman sağlığımızı tehdit ediyor

banner37

Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde iki gündür devam eden yangın, başkent Lefkoşa’yı dumana boğdu. Uzmanlar, yangın yüzünden yaşanan hava kirliliğinden dolayı özellikle 65 yaş üstü kişilerin zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasını; öksürük, nefes darlığı ve göğüste hırıltı hissetten kişilerin de mutlaka doktora başvurması gerektiğini tavsiye ediyor

Çöplükten yayılan duman sağlığımızı tehdit ediyor
banner99

İNSAN SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLENİYOR… Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde önceki akşam çıkan ve dün de devam eden yangın çevreye olduğu gibi insan sağlığına da büyük zarar veriyor. Başkent Lefkoşa’yı dumana boğan yangın yüzünden vatandaşlar nefes alamayacak duruma geldi. Yangının sebep olduğu hava kirliliği ise özellikle akciğer hastalığı olan kişiler ile astım ve koah hastalarını, çocukları ve 65 yaş üstü kişileri olumsuz etkiliyor. Hava kirliliği ayrıca astım ve koah hastalarının krizler geçirmesine de davetiye çıkarıyor.

ASTIM VE KOAH HASTALARI DIŞARI ÇIKMAMALI… Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Y. Vudalı, Güngör Çöplüğü’nde çıkan yangının hava kalitesi olumsuz etkilendiğini belirterek, kirliliğin özellikle de astım ve koah hastalarında önemli sorunlara yol açabileceğine işaret etti. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu ise astım ve koah hastalarının, çocukların ve 65 yaş üstü kişilerin zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasını, ayrıca öksürük, nefes darlığı ve göğüste hırıltı hissetten kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini vurguladı.

banner134

Ahmet UÇAR


Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde önceki gün başlayan ve dün de gün boyu etkisini sürdüren yangının ardından ortaya çıkan duman, başkent Lefkoşa’da hava kirliliği yaşanmasına neden oldu.


Uzmanlar, hava kirliliğinin özellikle de astım ve koah hastalığı olan kişileri daha çok etkilediğine dikkat çekerek, bu kişilerin zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları gerektiğini söyledi.


Uzmanlar ayrıca hava kirliliğinin yaşandığı bugünlerde vatandaşların burunlarını ve ağızlarını bir bez yardımıyla kapatması önerisinde de bulundu.


Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Y. Vudalı, Güngör Çöplüğü’nde çıkan yangının hava kalitesi olumsuz etkilendiğini belirterek, kirliliğin özellikle de astım ve koah hastalarında önemli sorunlara yol açabileceğine işaret etti.


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu ise astım ve koah hastalarının, çocukların ve 65 yaş üstü kişilerin zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasını söyledi.


Kamiloğlu ayrıca öksürük, nefes darlığı ve göğüste hırıltı hissetten kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini vurguladı.

Vudalı: Vatandaşlar burun ve ağızlarını bezle kapatmalı


Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Y. Vudalı, Güngör Çöplüğü’nde çıkan yangının hava kalitesi olumsuz etkilendiğini söyledi.


Vudalı, bu hava şartlarında nefes almakta zorlanıldığını belirterek, hava kirliliğinin sis şeklinde açıkça görüldüğünü kaydetti.


Havadaki kirliliğin özellikle astım ve koah hastalarında önemli sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Vudalı, astım hastalarının bahar aylarında polenlerin akciğerlere yerleşmesinde olduğu gibi kötü hava kalitesinde de atak geçirebileceğine dikkat çekti.


Uzun süre sigara içen kişilerde görülen koah hastalığına sahip kişilerin de bu kötü hava kalitesinden olumsuz etkilenebileceğini kaydeden Vudalı, kirliliğin solunum güçlüğü, öksürük, nefes darlığı gibi sorunlar yaratabileceğine vurgu yaptı.


Vudalı, hava kirliliğinin yaşandığı bugünlerde vatandaşların burunlarını ve ağızlarını bir bez yardımıyla kapatması önerisinde bulundu.


Vudalı, kısa süreli hava kirliliğinin astım ve koah hastalarını daha çok etkilediğini, uzun süreli hava kirliliğinin ise bu kişilerde akciğer kanserine yol açabileceğine dikkat çekti.

Kamiloğlu: Astım ve koah hastaları zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalı


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu, Güngör Çöplüğü’nün yanması nedeniyle yaşanan hava kirliliğinin göğüs hastalıkları bağlamında, özellikle de akciğer hastalıkları olan kişileri olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.


Kamiloğlu, özellikle astım ve koah hastalarının, çocukların ve 65 yaş ve üzerinde olan kişilerin tedbir alması gerektiğini ifade etti.


Bu tür hastalıklara sahip olan kişilerin zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmaması gerektiğini kaydeden Kamiloğlu, dışarı çıkmaları durumunda ise maske kullanımının önem arz ettiğini dile getirdi.


Hava kirliliğinin astım ve koah ataklarına yol açabileceğine işaret eden Kamiloğlu, kirliliğin öksürük, nefes darlığı, göğüste hırıltıya neden olabileceğini, böyle durumlarda ise bu kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104