banner6

Çöpünüzü dahi bize bağışlayın!

banner37

Ülkedeki ekonomik kriz ve pahalılık yüzünden alım gücü eriyen halk, kanser hastalarına eskisi kadar yardımda bulunamıyor. 14 bin üyesi olan ve sadece bağışlarla ayakta durabilen Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Kocaismail, bağışların düştüğünü ifade ederek, halka çağrı yaptı:

Çöpünüzü dahi bize bağışlayın!
banner151

Ahmet UÇAR

Ülkemizde her yıl ortalama 700 kişi kanser hastalığına yakalanıyor. Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin ise 14 bin üyesi bulunuyor. Bu rakamlar, ülkemizde kanser hastalığının ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.

Dernek; kanser hastalarına ulaşımdan ilaca, kıyafetten medikal ürünlerine kadar birçok alanda hizmet sunarken, bunu ücretsiz sadece gelen bağışlarla yapıyor.

Derneğe yapılan bağışlar devam etse de pandemi sürecinin yarattığı ekonomik çıkmaz ve ardı arkası kesilmeyen zamlar yüzünden bu bağışların miktarı da düşmüş durumda.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, özellikle hasta yakınlarının derneğe bağışlarda bulunduğunu, maske ve bileklik satışı yaptıklarını ancak gelen katkıların yetişmediğini dile getirerek, her ay “Ay sonunu nasıl getireceğiz” stresi yaşadıklarını ifade etti.

Kocaismail, eski kıyafetlerin kendileri için en büyük gelir kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Çöpünüzü bile bize bağışlayın” çağrısında bulundu.

Her yıl 700 kişiye kanser teşhisi konuyor

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, kanser teşhisi konulan kişinin hastaneye kayıt yaptırmasının ardından kendilerine bilgi geldiğini ve hastanedeki doktorların da hastaları derneğe yönlendirdiğini belirterek, kişilerin derneğe ücretsiz kayıt olduğunu kaydetti.

Kocaismail, hastaların tüm ihtiyaçlarının dernek tarafından ücretsiz olarak karşılandığını dile getirerek, derneğe bağlı psikologların ve psikiyatristlerin bulunduğunu ifade etti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı toplamda 14 bin üyenin bulunduğunu anlatan Kocaismail, her yıl 700 yeni kanser hastasının aralarına katıldığını bildirdi.

Kocaismail, “Derneğimizin üyelerimize birçok hizmeti var. Yurtdışına gitmek istediklerinde masraflarını karşılıyor, ulaşım sıkıntılarında, bağırsak torbası alınmasında, evine oksijen sistemi kurmasında yardımcı oluyor. Psikolog, psikiyatr, fizik tedavi uzmanı ve hemşireleriyle de hastalara yardımcı oluyoruz. Bezinden ilacına kadar ihtiyaçları karşılanıyor” şeklinde konuştu.

Derneğin tüm bu hizmetlerinin kendilerine yapılan bağışlarla gerçekleştirildiğine işaret eden Kocaismail, bağışların bu ihtiyaçları karşılaması konusunda ise sıkıntılar yaşanabildiğine dikkat çekti.

Kocaismail, derneğin bileklik ve maske satışı yaptıklarını, dernek üyelerinin yakınlarının bu maske ve bilekliklerden alarak katkıda bulunmaya çalıştığının altını çizdi.

Derneğin her ay “Acaba bu ay sonu nasıl gelecek” stresi yaşadığını belirten Kocaismail, her şeyin bağışlarla yapıldığını söyledi.

Kocaismail, derneğe yapılan bağışların devam ettiğini belirterek, insanların ekonomik olarak zorluk yaşaması sebebiyle miktar olarak düşse de bağışların geldiğini anlattı.

Pandemi sürecinden önce çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini, konserler, tiyatro oyunları gerçekleştirildiğini ve piyango çekilişleri yapıldığını anımsatan Kocaismail, pandemi sürecinde bu etkinliklerin yapılamadığını, yapılsa da beklendiği gibi olmadığını vurguladı.

Bağışlanan eski kıyafetler en büyük gelir kaynağı

Kocaismail, bağışlanan eski kıyafetlerin derneğin en büyük gelir kaynağı olduğunu belirterek, ekonomik darlığın yaşandığı bugünlerde halkın ve özellikle öğrencilerin derneğe bağlı dükkanlara rağbet gösterdiğini kaydetti.

Çöp durumundaki eski kıyafetlerin bile dernek için gelir kaynağı olduğunun altını çizen Kocaismail, yırtık penye kıyafetlerin temizlik şirketleri, kalın eski kumaşların  makinistler tarafından satın alındığını, hiçbir işe yaramayan kıyafetlerin ise yurtdışına geri dönüşüme gönderildiğini açıkladı.

Kocaismail, ülke çapında Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı toplamda 400 adet ikinci el kıyafet konteynırının bulunduğuna dikkat çekerek, “Çöpünüzü bile bize verin, kanser hastalarına destek olsun” çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110