banner6

Covid-19 geçiyor, belirtileri bitmiyor

banner37

Koronavirüs sürecinin atlatan kişilerde PCR testleri negatif olmasına rağmen hastalık belirtilerinin görülmeye devam etmesi hastalarda tedirginlik yaratıyor

Covid-19 geçiyor, belirtileri bitmiyor
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

Koronavirüs sürecinin atlatan kişilerde PCR testleri negatif olmasına rağmen hastalık belirtilerinin görülmeye devam etmesi hastalarda tedirginlik yaratıyor.

Covid-19 sonrası belirtilerin görüldüğü bu dönem “Post-Covid Sendrom” veya “Uzamış (Long) Covid” olarak adlandırılıyor.

Koronavirüs sonrası PCR testi negatife dönüşen kişilerde kuru öksürük, halsizlik, baş ağrısı, koku duyusunun kaybı ve bunun gibi şikayetler etkisini göstermeye devam ediyor.

KIBRIS, Koronavirüs sonrası belirtileri devam eden kişilerin bu süreçte yapması gerekenler, hangi durumlarda doktora başvurmaları gerektiği ve bulaştırıcılığının devam edip etmediği gibi konularda doktor görüşlerine başvurdu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Covid-19 sonrası belirtileri devam eden Post-Covid Sendrom hastalarının ülkemizde de görülmesi nedeniyle ilgili branşlardaki doktorların yer aldığı bir çalışma grubu oluşturacaklarını belirterek, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, çabuk yorulma gibi durumlarda doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, Koronavirüs sürecini atlatan kişilerde belirtilerin bir süre daha devam ettiğini dile getirerek, bu süreçteki kişilerin akciğer performansını artıracak kardiyo egzersizler yapması gerektiğini ifade etti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Erdoğmuş, Koronavirüs sürecinin ardından PCR testi negatife dönen hastaların hastalık belirtilerinin 6 haftaya kadar uzayabildiğini söyleyerek, 6 hafta sonra şikayetleri devam eden kişilerin doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini vurguladı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Eşref Çelik, Koronavirüs sonrası belirtileri devam eden hastaların çok iyi bir şekilde beslenmesi gerektiğini belirterek, ateş, solunum sıkıntısı, balgamlı öksürük gibi ciddi durumlarda ise doktora başvurması gerektiğinin altını çizdi.

Uzmanlar belirtileri devam eden ancak PCR test sonuçları negatif olan kişilerin çevresindeki kişilere hastalık bulaştırma gibi bir durumlarının olmadığını söyledi.

Gürkut: Belirtiler devam ediyorsa doktora başvurulmalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Koronavirüs sürecinin ardından PCR testleri negatife dönmesine rağmen belirtilerin devam etmesi durumuna “Post-Covid Sendrom” veya “Uzamış Covid” denildiğini belirterek, ülkemizde bu tür hastaların artış göstermesi nedeniyle Kıbrıs Türk Tabipler Birliği olarak ilgili branşlardaki doktorların yer aldığı bir çalışma grubu oluşturacaklarını kaydetti.

Koronavirüs’ü atlatan birçok hastanın solunum sıkıntısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi şikayetlerinin devam ettiğini dile getiren Gürkut, ayrıca PCR testi negatif olmasına rağmen birçok hastanın kuru öksürüğünün de sürdüğünü ifade etti.

Gürkut, enfeksiyon hastalıkları sonrası taburcu olan kişilerin tamamen iyileşmesi için belli bir zaman diliminin bulunduğuna işaret ederek, bu süreçte sağlıklı beslenme, küçük egzersizler, iyi uyuma, su tüketme, gerektiği durumda vitamin alma gibi unsurların önem arz ettiğini vurguladı.

Hastalık belirtilerinin süresinin kişiden kişiye değiştiğini anlatan Gürkut, akciğer sorunu yaşayan kişilerin belirtilerinin devam edebildiğini, işe başlamak yerine bir süre daha dinlemesi gerektiğini bildirdi.

PCR testi negatif olmasına rağmen nefes darlığı, kısa bir yürüyüşte bile çabuk yorulma, kalp çarpıntısı gibi şikayetleri olan kişilerin doktora başvurması gerektiğine dikkat çeken Gürkut, Covid sonrası hastaların doktorlarla iletişimini devam ettirmesi gerektiğini söyledi.

Gürkut, teorik olarak Koronavirüs sonrası kişilerin virüsü dışkı yoluyla attığına dair bilgilerin olduğunu belirterek, ancak bunun toplum sağlığını riske atan bir şey olmadığını, PCR testi negatif olan kişilerin testlerde bir sorun olmadıkça bir başkasına hastalık bulaştıramayacağını açıkladı.

Bayraktar: Nabız arttırıcı egzersizler yapılmalı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, Koronavirüs’e yakalanan hastaların testinin negatife dönmesinin ardından, halsizlik, kuru öksürük gibi hastalık belirtilerini 20 gün süreyle daha hissetmeye devam ettiğini belirterek, akciğerin kendini toparlamasının ise 1-2 ay sürdüğünü kaydetti.

Akciğere bağlı şikayetlerinin giderilmesi ve akciğer performansının artması için buna yönelik egzersiz çalışmaları önerdiklerini söyleyen Bayraktar, nabız yükseltici kardiyo egzersizler yapılması gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, bu süreçte risk grubundaki kişilerin kontrollerinin yapılmasının önem taşıdığını söyleyerek, akciğerde bakteri gelişimine bağlı olarak oluşan ateş, balgamlı öksürük gibi durumlarda da sağlık muayenesinin yapılması gerektiğini açıkladı.

Erdoğmuş: İyi beslenilmeli ve gıda takviyesi alınmalı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Erdoğmuş, Koronavirüs sürecinin ardından PCR testi negatife dönen hastaların hastalık belirtilerinin 6 haftaya kadar uzayabildiğini belirterek, 6 hafta sonra şikayetleri devam eden kişilerin doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini kaydetti.

Covid-19 sonrası süreçte hastaların iyi beslenmesi, gıda takviyesi alması gerektiğini dile getiren Erdoğmuş, çinko, D vitamini ve C vitamininin önem arz ettiğini ifade etti.

Virüslerin neden olduğu rahatsızlıkların bütünü olan ve ishal, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı, yorgunluk gibi belirtileri bulunan “viral enfeksiyon”un bakteriyel enfeksiyona dönüşebildiğine işaret eden Erdoğmuş, akciğerde bakteri üremesi sonucu ateşin yükselmesi, balgamlı öksürüğün olması durumunda doktor kontrolünden geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çelik: Ciddi şikayetlerde doktora başvurulmalı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Eşref Çelik, Koronavirüs sonrası belirtileri devam eden hastaların çok iyi bir şekilde beslenmesi gerektiğini belirterek, ateş, solunum sıkıntısı, balgamlı öksürük gibi ciddi durumlarda ise doktora başvurması gerektiğini vurguladı.

Çelik, Koronavirüs sonrası PCR testi negatife dönüşen hastalardaki belirtilerin görülme süresinin farklılık gösterdiğini dile getirerek, kişinin savunma sistemine, alkolle ilişkisine, Covid-19’a tekrar maruz kalıp kalmama durumuna göre belirtilerin süresinin değiştiğini ifade etti.

Çelik, PCR test sonucu negatif olan hastaların solunum yolu ile çevresindeki bireylere hastalık bulaştırma gibi bir olayının bulunmadığını bildirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104