Covid-19, inşaatlarıda olumsuz etkiledi

banner37

Koronavirüs pandemisi nedeniyle inşaat sektörü de sıkıntılar yaşıyor… KTİMB Başkanı Gürcafer, inşaatlarda çalışacak işçi bulmakta zorlandıklarını belirtirken, KTİTB Başkanı Amca ise mevcut işçi kadrosuyla çalışmalara devam edildiğini kaydetti

Covid-19, inşaatlarıda olumsuz etkiledi
banner90
banner99

Erol KANLIADA

“İŞÇİLER ÜLKELERİNE DÖNDÜ”… Koronavirüs’ün KKTC’de görüldüğü andan itibaren inşaatlarda çalışan Türkiyeli işçilerin ülkelerine döndüğünü belirten KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, bu işçilerin geri gelmek için pandeminin bitmesini beklediklerini, kendilerinin de üçüncü dünya ülkelerinden işçi getirtmeye çalıştıklarını söyledi. Gürcafer, inşaatlardaki sıkıntının kesinlikle parasal olmadığını vurgulayarak, inşaatlardaki yavaşlamanın sadece işçi sıkıntısından kaynaklandığını ifade etti.

“ÜLKEDE İNŞAAT FAZLASI VAR”… KTİTB Başkanı Osman Amca, inşaat sektörüne mevcut kadrolar ile devam edildiğini ve eldeki mevcut işçi kadrosunun da bu durumdan faydalanarak daha fazla kazanç sağladığını söyledi. Amca, böyle bir durumun ortaya çıkmasının daha iyi olduğunu, çünkü inşaat sektöründe satış konusunda düşüş yaşandığını belirterek, “Ülkede ciddi oranda inşaat fazlası var” dedi. Amca ayrıca, Türkiye’den gelecek işçilerin bin 400 TL karantina parası verip, 14 gün karantinada kalması gerektiğine işaret etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok sektörü durma noktasına getiren Koronavirüs pandemisi, ülkemizdeki inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi.

Koronavirüs pandemisinin ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren, inşaatlara Türkiye’den sağlanan işgücünün azalması sektörün yavaşlamasına ve inşaatların yavaş ilerlemesine sebep oldu.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat sektöründe çalışacak işçi bulmakta çok zorlandıklarını belirterek, işçi bulma sorununun pandemi bitmeden giderilemeyeceğine dikkat çekti.

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ise inşaatların işçi azlığı nedeniyle yavaş ilerlediğini ve bunun da pandemi koşullarından dolayı işçilerin ülkelerine dönmesinden kaynaklandığını söyledi.

Gürcafer: İşçi bulma sıkıntısı yaşıyoruz

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Koronavirüs pandemisi nedeniyle inşaat sektöründe çalışacak işçi bulmakta çok zorlandıklarını söyledi.

Gürcafer, işçi bulma sorununun pandeminin bitmeden giderilemeyeceğini belirtti.

İnşaatlar için genelde Türkiye’den işgücü sağlandığına dikkat çeken Gürcafer, “Türkiye vatandaşı olan çok fazla işçimiz vardı fakat pandemi sürecinde doğal olarak memleketlerine döndüler. Bu durum ise işçi bulma sıkıntısı yarattı” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’ye giden işçilerin KKTC’ye geri dönmek için pandeminin bitmesini beklediğini ifade eden Gürcafer, işçilerin bu zorlu pandemi sürecinde ailelerinin yanında kalmak istemesi ve onları yalnız bırakmamasını doğal olarak nitelendirdi.

banner134
İçinde bulunduğumuz süreçte üçüncü dünya ülkelerinden de işçi getirmeye çalıştıklarını belirten Gürcafer, bu işçilerin nerede kaldıklarını ve ne amaçla ülkeye giriş yaptıklarını takip ettiklerini, bu konuda hassas davrandıklarını kaydetti.

Gürcafer, parasal sıkıntılarının kesinlikle olmadığına vurgu yaparak, inşaatlardaki işçi sıkıntısının sadece pandemi nedeniyle yaşandığını vurguladı.

Gürcafer, sözlerine şöyle devam etti:

“Maalesef inşaatlarda çalışacak fazla işçi olmadığından birçok inşaat yavaş ilerliyor. Elimizden gelen bir şey de maalesef yok.

Bu sorunun tamamen çözülmesi için başka bir yolun olmaması nedeniyle pandemi sürecinin bitmesini beklemek zorundayız.”

Amca: Mevcut işçilerle çalışmayı sürdürüyoruz

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı (KTİTB) Osman Amca, inşaatların işçi azlığı nedeniyle yavaş ilerlediğini, bunun sebebinin ise işçilerin büyük bir çoğunluğunun pandemi dolayısıyla Türkiye’ye dönmeleri olduğunu vurguladı.

Amca, ülkedeki mevcut işçilerle çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

İşçilerin geri dönmeyi istemesi durumunda 15 gün karantinada kalması gerektiğini ve yaklaşık bin 400 TL’lik karantina ücretini karşılamak zorunda kalacağını aktaran Amca, bu işçilerin gittiği yerde çalışmadıklarını belirtti.

Böyle bir durumun ortaya çıkmasının daha iyi olduğunu çünkü inşaat sektöründe satış konusunda düşüş yaşandığını belirten Osman Amca, “Ülkede ciddi oranda inşaat fazlası var, satışlar da pandemi döneminde çok büyük düşüş yaşadı” dedi.

Amca, eldeki mevcut işçi kadrosunun da bu durumda daha iyi kazanç sağladığına değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75