banner6

Covid- 19 mahkemeleri tıkadı

banner37

Ağır Ceza Mahkemeleri’nin gündemindeki 400’e yakın dava görüşülemiyor, Kaza Mahkemeleri’nde ilk tahkikatı yapılıp Ağır Ceza Mahkemeleri’ne sevk edilmeyi bekleyen yüzlerce dava erteleniyor, tüm bunlara ilaveten bu yıl dosyalanan 20 bini aşkın ceza ve trafik davası da mahkemelerde sıra bekliyor

Covid- 19 mahkemeleri tıkadı
banner150 banner150 banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Koronavirüs salgını, adaletin tecelli etmesini de ciddi şekilde olumsuz etkiledi. Hem “ceza” hem de “hukuk” davalarının neredeyse tamamı sekteye uğradı.

Merkezi Cezaevi’nde üç aydır Koronavirüs salgınının devam etmesi, tutuklu sevklerinin yapılamaması ve hâlâ 27 pozitif vaka ile 30 temaslı tutuklu bulunması süreci iyice zora soktu.

Mahkemeler, bir yıldır dava süreçlerinin sekteye uğramaması için çare aradı ancak henüz bir formül üretilemedi.

Öte yandan hukuk davalarında da pozitif ve temaslı vakalar olması nedeniyle sürekli ertelenmesi çok ciddi yığılmalara neden oldu. Koronavirüs salgını adaletin erken tecellisini engeller duruma düştü.

Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 400 dava görüşülemiyor

Lefkoşa, Girne ve Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 400’e yakın dava cezaevindeki Covid- 19 salgını veya tutuksuz yargılananların temaslı-pozitif olması nedeniyle erteleniyor. Buna ek olarak alt mahkemelerde de yüzlerce dava Ağır Ceza Mahkemeleri’ne sevk edilmeyi bekliyor.

Sadece Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde ilk tahkikatı (PI) yapılıp Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmeyi bekleyen 150’ye yakın dava var. Diğer kaza mahkemelerinde de rakamların ortalama bu kadar olduğu biliniyor.

20 bini aşkın ceza ve trafik davası dosyalandı

Öte yandan yığılan yüzlerce davanın yanı sıra, 2020 yılında 16 bin ceza ve trafik davası dosyalanırken, rakamın bu yıl 4 bin daha arttığı ve 20 bin ceza ve trafik davasının dosyalandığı bilgisine ulaşıldı.

Hukuk çevreleri, görüşülemeyen binlerce davaya 20 bin ceza ve trafik davasının da eklenmesiyle felaket bir yığılma olacağına dikkat çekti.

Ağır Ceza Mahkemeleri’nde tutuksuz yargılananların davaları görüşülüyor ancak bu kişilerin çoğu da davalarına, pozitif veya temaslı olmaları nedeniyle gelemiyor.

Duruşmalar açılamıyor

Hukuk çevreleri, Covid- 19 salgını nedeniyle, kabul davalarının neticelenememesi, duruşmaların açılamaması ve tutuksuz yargılananların davalarının bitirilememesinin, arkadan gelen 20 bini aşkın dava da dikkat alındığında önümüzdeki adli yılda ciddi bir tıkanma yaşanacağına dikkat çekti.

Bir hukukçu, yaşanan süreçle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Merkezi Cezaevi’nde etkili olan Covid- 19 nedeniyle davalar adli yılın başlangıcından itibaren erteleniyor. Normal şartlarda 15 Eylül’den bugüne onlarca dava neticelenirdi. Duruşmalar açılırdı ve ciddi bir mesafe kat edilirdi. Hiçbirine başlanamıyor. Dört ay geçti bitirilen dava sayısı komik bir rakam ama elimizden bir şey gelmiyor. Durum çok sıkıntılı. Davalar yığılıyor. Cezaevindeki Covid- 19 bulaşı yargılamanın yapılamamasına neden oluyor. Yargıda ciddi bir yığılma olacak. Felaket bir yığılma olacak. Seri yargılama da sağlıklı değil. Dosyaların titizlikle incelenmesi, kararların yazılması veya duruşma yapılacaksa tanıkların dinlenmesi gerek. Alternatif yok. Kişisel haklar da etkileniyor. Mahkûm olanlar belki de cezasını çekip, tahliye olacaktı ya da ceza alıp sürecini bitirecekti ama hiçbiri yapılamıyor. Bir senedir çare aranıyor ancak formül üretilemedi.”

Başkentte 30 kişilik hücrelerde 50 tutuklu var

Merkezi Cezaevi’nin çok kısıtlı sayıda, ayrılan bir koğuşa yeni tutuklu kabul etmesi de özellikle Lefkoşa, Mağusa ve Girne Polis Müdürlükleri’nin hücrelerinde ciddi bir yığılmaya neden oldu.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde 30 kişilik hücrelerde 50 tutuklu olması dikkat çekti. Bu durum insan hakları açısından da ciddi bir ihlale neden oluyor.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110