Çözüm Hâl Yasası'nda değil, ithalde aranıyor

banner37

Ülkede sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için patates ve domates gibi ürünlerin ithal edilmesine izin verilirken, fiyatlara denge getirip, üretim planlamasını sağlayacak Hâl Yasası’nın hâlâ hazırlanıp, yasalaşmaması tepki topluyor:

Çözüm Hâl Yasası'nda değil, ithalde aranıyor
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede sebze ve meyve fiyatlarına bir düzenleme getirip, üretim planlamasını sağlayacak Hâl Yasası hâlâ hazırlanmazken, fiyatlara denge getirilebilmesi için patates, domates gibi ürünlerin ithal edilmesine izin veriliyor.

Bu durum da yerli üretimin ciddi bir darbe almasına neden oluyor. Üreticiler, ürettikleri ürünleri toptancılara satarken, toptancılar da üreticiden aldıkları ürünleri marketlere satıyor. Böylece tarlardan çıkan ürünün fiyatına kâr eklendikçe, kâr ekleniyor ve fiyatı artıyor. Bu durumdan da hem üretici hem de tüketici zararlı çıkıyor.

Buna bir düzenleme getirecek Hâl Yasası’yla ilgili çalışmalarsa bir türlü tam anlamıyla başlayıp, sonuçlandırılamıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı uhdesinde böyle bir yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını açıklarken, Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da bu çalışmalara sivil toplum örgütlerinin davet edilmemesinden şikâyet etti.

Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan ise yerli üreticinin ayakta kalabilmesi için Hâl Yasası’nın bir an önce hazırlanıp, yasalaşması gerektiği konusunda yetkililere çağrı yaptı.

Vurana: Tasarı üzerinde çalışılıyor

Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı uhdesinde Hâl Yasası Tasarısı üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Bu konudaki çalışmaların henüz tamamlanmadığını ifade eden Vurana, “Bu yasa tasarısı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı uhdesindedir. Biz de bu konuda çalışmalara destek veriyoruz” dedi.

Ercilasun: Çalışma başladı ancak sivil toplum bilgilendirilmedi

Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, Hâl Yasası ile ilgili çalışmaların başladığını duyduklarını ancak bu çalışmalara sivil toplum örgütlerinin dâhil edilmediğini söyledi.

Bu nedenle yasa çalışmaları konusunda bir bilgileri olmadığını kaydeden Ercilasun, bu yasanın hazırlanması için en çok mücadele eden sivil toplum örgütlerinden biri olan Ziraat Mühendisleri Odası’nın buna dâhil edilmesi gerektiğini belirtti.

Ercilasun, ziraat mühendisleri olarak yasa çalışmasına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

banner134
“Fiyat dengesi için Hâl Yasası çok önemli”

Ürünler arasındaki fiyat dengesinin sağlanması için Hâl Yasası’nın büyük önem taşıdığına dikkati çeken Ercilasun, ürünlerin bir hâl üzerinden geçeceğini ve orada da hak ettiği fiyata satılması koşulu getirileceğini anlattı.

Ercilasun ayrıca şu anda tüketiciye daha ucuz ürün sunmak için getirilen ithal ürünlerin, yerli ürünlerden daha ucuz olmadığını söyledi ve bunun özellikle domateste açıkça görüldüğünü ifade etti.

Mehmet Ercilasun, bunun da ithal edilen ürünlerle, piyasanın ucuzlamadığının en güzel örneği olduğunu kaydetti.

“Üretim planlaması yapılabilecek”

Ercilasun, bu yasa ile üretim planlamasının da yapılabileceğini söyledi ve hangi bölgede hangi ürünün yetiştirilebileceğinin belirleneceğini ifade etti.

Böylece yerli üretimin hak ettiği değere ulaşabileceğini söyleyen Ercilasun, bu yasanın çok önemli olduğunu yineledi.

“Hâl Yasası’nın görüşülmesi gelecek yılı bulur”

Mecliste yakında bütçe görüşmelerinin başlayacağına dikkati çeken Ercilasun, bu nedenle de Hâl Yasası’nın görüşülmesinin gelecek yılı bulacağını söyledi.

Ercilasun, “birçok kez söyledik, yine söylüyoruz, bu yasa hazırlığı için destek vermeye hazırız. Ancak bize ne bilgi veren var ne de bizden bilgi almak isteyen” dedi.

Doğan: Fiyatlar marketlerin kontrolünde

Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, ürettikleri ürünleri tüccarlar aracılığı ile piyasaya sunduklarını anlattı.

Fiyatlarla ilgili dengenin şu anda marketlerin elinde olduğunu kaydeden Doğan, istediklerinde fiyatları düşürüp, istediklerinde fiyatları yükseltebildiklerini belirtti.

Doğan bu durumun ortadan kalkması için Hâl Yasası’nın şart olduğunu belirtti ve “bu yasa ile üretime planlama gelir, ürün fiyatlarına bir denge gelir. Bunların dışında yine bu yasa ile kontrol sağlanır. Hâl Yasası bizim için çok önemli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75