“Çözüm noktasında biz varız”

banner37

Koronavirüsü için alınan tedbirler ve ülkeye ekonomik yansımaları konusunda iş insanları da elini taşın altına koydu. İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, yapılan çalışmaları KIBRIS’a değerlendirdi

“Çözüm noktasında biz varız”
banner90
banner99

MAMÜLCÜ: PAKET YETERLİ OLMAYACAK… İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, hükümetle yapılan istişareler sonucu ortaya çıkacak ekonomik açılım paketinin yeterli olmayacağını vurgulayarak, ekonomik sorunların çözümü ile ilgili ülkemizdeki birçok başarılı iş insanının tümünün elini taşın altına koyduğunu söyledi.

“ÖZEL SEKTÖR DEVLETTEN 50 YIL İLERDE… “Mamülcü, bitiricilikte özel sektör mekanizmasının devlet mekanizmasından 50 yıl ilerde yer aldığını vurgulayarak, ülkemizde yaşanan olumsuz süreçte iş insanlarının çözüm noktasında yer aldığını ve devletin mekanizmasının bu krizi çözecek yeteneğe ve dinamiklere sahip olmadığını savundu.

Eniz ORAKCIOĞLU

Koronavirüs salgını ile birlikte ülkenin ekonomik durumu da gündemden düşmeyen bir diğer konu oldu. Yapılan açıklamalarda kamu çalışanlarından yapılacak kesintilerden tutun, özel sektörde para kazanamayan iş insanlarına ve ücretsiz izne çıkarılan personele kadar herkes bu konuda endişeli.

Hükümet ise çeşitli çevrelerle ve iş insanları ile bir araya gelerek ne tür tedbirler alacağını tartışıyor.

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, hükümetle yapılan istişareler sonucu ortaya çıkacak ekonomik açılım paketinin yeterli olmayacağını vurgulayarak, adil ve sürdürülebilir tedbirlerin alınmasının önemli olduğunu kaydetti.

Mamülcü, ülke dinamiklerinde özel sektörün kıvrak ve iş bitirici mantığında yer aldığını söyleyerek, özel sektör mekanizmasının devlet mekanizmasından 50 yıl ilerde yer aldığını vurguladı.

Mamülcü, ülkemizde yaşanan süreçte iş insanlarının çözme noktasında yer aldığını kaydederek, devletin mekanizmasının bu krizi çözecek yeteneğe ve dinamiklere sahip olmadığını savundu.

“Hükümetle nasıl katkıda bulunabileceğimizi konuştuk”

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, hükümetin iş insanları ve paydaşlarını bir araya toplayarak krizin nasıl aşılacağı, önlemlerin neler olacağını ve iş insanları olarak nasıl katkılarda bulunacaklarının çalışmasını yaptıklarını söyledi.

Mamülcü, tüm iş insanlarının ellerindeki tüm olanakları kullanarak gereken yardımı gerek şahsi, gerekse örgütsel bazda verdiklerinin altını çizerek, her durumda olduğu gibi özel sektörün özverili ve yurtsever bakış açısına bir kere daha şahit olduklarını belirtti.

“Ekonomik paket yeterli olmayacaktır”

Mamülcü, hükümetle yapılan istişareler sonucu ortaya çıkacak ekonomik açılım paketinin yeterli olmayacağını vurgulayarak, eldeki olanakların ve argümanların yeterli olmadığını, bu nedenle her kişiye ve merciye dokunulacak adil ve sürdürülebilir tedbirlerin alınmasının önemli olduğunu kaydetti.

Mamülcü, bu krizle birlikte ülke işleyişini ve yaşantısının önünü tıkayan anlayışı komple ortadan kaldırıp kamuda ve yasalarda acilen reformlar yapanın kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

“Devlet mekanizmasından 50 yıl ilerdeyiz”

Mamülcü, ülke dinamiklerinde özel sektörün kıvrak ve iş bitirici mantığında yer aldığını söyleyerek, özel sektör mekanizmasının devlet mekanizmasından 50 yıl ilerde yer aldığını vurguladı.

Mamülcü, ülkemizde yaşanan süreçte iş insanlarının çözme noktasında yer aldığını kaydederek, devletin mekanizması bu krizi çözecek yeteneğe ve dinamiklere sahip olmadığına dikkat çekti.

“Birçok süreçte aktif yer aldık”

İş insanlarının şu anki sağlık koşulları içerisinde neler yapılabiliri tartıştıklarını söyleyen Mamülcü, toplum sağlığına yönelik çözümleri ele aldıklarını sözlerine ekledi. Mamülcü, bu süreçte yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin ailelerinin yanında olması için çalışmalar yaptıklarını aktararak, “KKTC’de misafir olarak bulunan turistlerin sağlıklı bir süreç geçirip ülkelerine gönderme çalışmaları ve toplumda yer alan travmanın atlatılması ile ilgili maddi manevi yapılacak tüm girişimlerde aktif olarak yer aldık” dedi.

“Borç süresini uzattık”

Mamülcü, İş insanlarının Bankalar Birliği ile yaptığı istişareler doğrultusunda alınan bir dizi kararın da ekonomiyi rahatlatmak yönünde olduğuna vurgu yaparak, “İstişarede kredi yükümlülükleri ve borçlar bağlamında yer alan süreci uzattık. Tüm halkın bu yönde rahatlamasını sağlama, bireysel ve kurumsal mali olanaklarında yer alacak kayıpları giderme yönünde birçok tedbir ortaya kondu. İlerleyen zamanda bu tedbirlerin daha da genişletilmesi için çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Mağduriyetlerinin çözümü için katkı yapıyoruz”

Mamülcü, iş insanlarının ülkemizde tüm sektörlerde yer alan işveren ve işçi temel hak ve mağduriyetlerine yönelik hasar tespiti ve çözümü için devlet mekanizmasına katkı koyduğunu vurgulayarak, Reel sektörde yer alan hasar için İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulunun her gün mesaisini yaptığına dikkat çekti. Mamülcü, İş insanlarını ortaya koyduğu çözüm haritasını üyeleri ve tüm toplumsal tedbirlere dönük çalışmalarını ortaya koyarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

“Tüm iş insanları elini taşın altına koydu”

Mamülcü, ülkemizdeki birçok başarılı iş insanının tümünün elini taşın altına koyduğunu söyleyerek, gerek ön planda olsun gerek ise perde gerisi de yer alsın bütününün bu çalışmalarda yer aldığını kaydetti. Yardım elini uzatan iş insanının az olarak görünmesine değinen Mamülcü, herkesin perde önünde yer almadığını ve bu sürecin reklam değil toplumsal var oluş savaşı olduğunun bilincinden kaynaklandığını söyledi.

Mamülcü, Bu felakette sağlam bir zeminde yer almayan tüm kesimlerin fedakarlıkta bulunacağı bir süreç olacağının altını çizdi.

“Silahlar ve kavgalar boş”

Mamülcü sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu hastalık bir daha gösterdi en büyük ekonomilere sahip olan ülkelerin silahları ve dünya üzerinde süren kavgaların hepsi boş. Mikroskopla ancak görülebilecek bir mikro organizma tüm dünyayı perişan etti. İnsanlık olarak yaşadığımız çevre ve doğaya daha duyarlı, bilime ve gelişmeye yönelik çalışmalarımızı daha önde tutarak, birbirimizle kenetli daha güçlü bir toplum ve dünya için insanlık için yurtta barış dünyada barış” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75