banner6

'Çözüm olacak'

banner37

Karpaşa'da yaşayan Maronitler, Kıbrıs konusuyla ilgili devam eden müzakere sürecinden olumlu bir sonuç çıkmasını bekliyor

'Çözüm olacak'
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, Latinler ve Ermenilerle birlikte "azınlık" olarak kabul edilen ve KKTC'de Koruçam (Kormacit) ile Karpaşa köylerinde yaşam süren Marontiler, Kıbrıs sorununa, "bu kez kesin çözüm olacak" gözüyle bakıyor...

Karpaşa'da yaşayan Maronitler de tıpkı Kıbrıslı Türk ve Rumlar gibi müzakereleri yakından takip ediyor. Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında devam eden görüşmelerden olumlu sonuç çıkmasını isteyen Maronitler, bu kez adada çözüm olacağına her seferinden daha çok inanıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Maronitler, adanın kuzeyinde yaşamaktan çok mutlu olduklarını ve Kıbrıslı Türklerle de farklı dili konuşsalar dahi rahatlıkla anlaştıklarını anlattı.

Adada çözüm olmasını istediklerini ifade eden Maronitler, çözümün hem Kıbrıslı Türkler, hem Rumlar hem de Maronitler için daha iyi olacağı görüşünde.

Haklarından vazgeçip, kuzeyde yaşamayı seçtiler

Maronitler doğdukları toprakların kuzeyde olması nedeniyle, savaşın ardından güneye taşınmak istemedi. Hıristiyan olmaları nedeniyle savaşın ardından adanın güneyine göç etmeleri gerekse de Maronitler, seçme ve seçilme hakkını kullanamamayı göze alarak kuzeyde kaldı.

Bu tercihlerinden asla pişman olmadıklarını ifade eden Karpaşalı Maronitler, "Biz Türklerle uyum içinde yaşıyoruz. Yıllardır hiç bir sorun yaşamadık" dedi.

"Çözüm olmasını istiyoruz"

banner134

Karpaşa Muhtarı Yannula Orfanou, adanın kuzeyinde Karpaşa'nın hemen yanı başında bulunan şu anki adıyla Özhan'da doğduğu için 1974'ten sonra güneye gitmek istemediğini söyledi.

Kendisi gibi şu anda Karpaşa'da yaşayan diğer Maronitlerin de bu nedenle güneye geçmediğini ifade eden Orfanou, Türklerle de uyum içinde yaşadıklarını anlattı.

Orfanou, resmi dillerinin Rumca olmasına rağmen Türklerle anlaşmakta sorun yaşamadıklarını belirtti ve "1974’ten önce Türk, Rum ve Maronit hep birlikte yaşıyorduk. Bence yine yaşabiliriz. Adada çözüm olmasını istiyorum" dedi.

"Boş evleri Maronitlere versinler"

Karpaşa'da şu anda boşta duran birçok ev olduğuna işaret eden Orfanou, bu evlerin güneyden kuzeye gelmek isteyen Maronitlere verilebileceğini söyledi.

Orfanu, şu anda güneyde yaşayıp, ailesinin mezarı gibi birçok manevi değerinin kuzeyde olması nedeniyle yeniden adanın kuzeyine taşınmak isteyen Maronitler olduğunu belirtti.

Karpaşalı Maronitler ne dedi?

Josheph Maldesos:

Biz adanın kuzeyinde doğduk. Savaşın ardından doğduğumuz toprakları bırakıp gitmek istemedik. Buradaki nüfusumuz giderek azaldı. Şu anda Karpaşa'da sadece yaşlılar kaldı. Adada çözüm olmasını istiyoruz. Burada Türklerle uyum içinde yaşıyoruz. Maronitlerin de iyisi kötüsü olduğu gibi Kıbrıslı Türklerin de var. Umarım Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı anlaşır ve çözüm olur. Biz 1974 öncesinde de her iki tarafla huzur içinde yaşıyorduk. Kahvelerde birlikte kahve içip, şarkı bile söylüyorduk.

Andonis Orfanou:

Ben 1974'ten önce adanın kuzeyinde doğdum. Bu nedenle doğduğum toprakları bırakıp gitmek istemedim. 42 yıldır burada yaşıyorum ve huzur içinde yaşıyorum. Adada çözüm olmasını istiyoruz. Karpaşa'da genç kalmadı. Çocuklarımız güneye gitti. Ancak güneyde de Maronit köyü yok. Maronit köyleri sadece kuzeyde kaldı. Burada tarlalarımızda çalışarak, gelen destekle de geçiniyoruz.

Yuannis Gasoulidis:

Daha önce de Türk, Rum, Ortodoks birlikte yaşıyorduk. Şimdi de çözüm olmasını istiyorum. Zaten çözüm olmasını kim istemez ki. Benim iki oğlum, iki kızım var. Hepsi de güneyde yaşıyor. Hafta sonu buraya geliyorlar ve onları görme şansı buluyorum. 1974 yılından beridir çocuklarım buraya gelip gidiyor. Burası benim doğduğum yer olduğu için bırakıp gitmek istemedim. Türklerle uyum içinde yaşıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 08:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104