banner6

Çözüm yolunda, muz kabuğuna bastık

banner37

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi’nin düzenlediği, “Barışı ararken gazeteci kalabilmek” isimli panelin konukları, mesleklerini barışa adayan gazeteciler Rally Papageorgiou ve Aysu Basri Akter oldu.

Çözüm yolunda, muz kabuğuna bastık
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, Kıbrıs sorununda yaşanılan tıkanıklığı aşmak ve Kıbrıs’ta federal bir çözüme destek vermek adına sürdürdüğü etkinlikler kapsamında “Barışı ararken gazeteci kalabilmek” isimli panel düzenledi. Panelin konuşmacıları, mesleklerini barışa adayan Rally Papageorgiou ve Aysu Basri Akter isimli gazeteciler oldu.

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde önceki akşam saat 20.00’de gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Okan Dağlı yaptı.

Panelin açılışında bir konuşma yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, iki toplumun kardeşliğini savunan yüksek katılımlı organizasyonlar yaptıklarını söyledi.

Şener Elcil, umudu canlı tutmanın çok önemli olduğunu, umudun ölmesi halinde her şeyin öleceğini kaydetti.

İki toplumun birlikte yaşayabilmek için ülkesine sahip çıkacağına inandıklarını anlatan Elcil, medyanın da geçmişte yalanı gerçek gibi sunduğu yılları olduğunu ancak bunun yıkılacağına inancının tam olduğunu dile getirdi.

“Özlü diyalog olmazsa, çözüm de uzak olur”

Kıbrıs’ın güneyinde gazetecilik yapan Rally Papageorgiou, Denktaş ve Klerides’ten beri müzakereleri takip ettiğini belirtirken, Kıbrıs’ta iki toplum arasında özlü diyalog olmazsa çözümün de uzakta olacağına işaret etti.

Rally Papageorgiou, 23 Nisan 2003’te barikatların açılıp geçişlerin başladığı günlerle ilgili duygularını anlatırken, gözleri yaşlarla dolu insanların köylerine, kiliselerine ve eski dostlarına bölücü çizgiyi aşarak geçmeye çalıştığı anlardan bahsetti.

Kendisinin de bu dönemde gözleri yaşlı bir şekilde canlı yayın yaptığını söyleyen Papageorgiou, o dönem sadece Rumların duygularını ve İngilizce bilen Türklerin duygularını aktarmanın kendisine yetmediğini bildirdi.

Rally Papageorgiou, Akıncı ve Anastasiadis arasındaki müzakerelerin kopma sürecine de değinirken, “müzakereler olmadan tam 1 ay geçti. Akıncı bu süre içerisinde 16 Şubat’ta yaşananlardan tam 18 kez bahsetti. Türkeş, Çavuşoğlu, Çelik ve Yıldırım görüşme masasında olmamalarına rağmen 16 Şubat’tan sanki görüşme odasındaymışçasına bahsettiler. Anastasiadis ise 5 kez meclisin kararının yanlış olduğunu söyledi. Bu arada Kıbrıslı Türklerin hoşuna gitmeyecek şeylerde söyledi” dedi.

Meclisten çıkan kararın düzenleme olduğunu, bir yasa tasarısı dahi olmadığını anlatan Papageorgiou, 73-74 sayfalık bir metnin içinde en az olan ve en önemsiz olan genelgenin okunmasının çok önemsiz bir yarıntı olduğuna dikkat çekti.

Rally Papageorgiou, bu noktada oldukça üzgün ve sinirli olduğuna vurgu yaparken, ELAM’ın bu hareketiyle sadece Rumları değil Türkleri de sürüklediğini kaydetti ve “faşistler yola muz kabuğu attılar. Bu kabuğa biz de siz de bastınız” diye konuştu.

Papageorgiou, Yunansitan ile Enosis plebisiti oylaması yapılması halinde yüzde 5 den fazla oy alınamayacağına da dikkat çekti.

“Toplumları barıştıramadık”

Kıbrıs’ın kuzeyinde gazetecilik yapan Aysu Basri Akter ise, bunu söylemekten üzüntü duysa da federasyon temelli bir çözümde sona gelindiğine inandığını söyledi.

Aysu Basri Akter, Annan Planı sonrasındaki dönemde ilk kez böyle bir heyecan kıpırdaması yaşadıklarını ancak bunun da hayal kırıklığı ile sonuçlandığını kaydetti.

Enosis anma kararı ve Kıbrıs Türk tarafının gösterdiği tepkinin ötesinde liderlerin bugüne kadar geliştirdikleri empatiden daha iyi bir empati geliştirmiş olmalarına rağmen hâlâ çok ciddi diyalog eksikleri olduğunun görüldüğünü ifade eden Akter, liderlerin önemli konularda hâlâ birbirlerinden çok ayrı olduklarının görüldüğünü bildirdi.

Aysu Basri Akter, belki her iki tarafın da bu krizi yönetebileceği daha farklı bir yöntem ve dil kullanabileceğine değinirken, ancak bu müzakere sürecinin koz ve strateji biriktirmekle geçtiğini ifade etti.

Örneğin Annan Planı’nda da yer alan Kıbrıs Türk tarafının ısrarla üzerinde durduğu dönüşümlü başkanlık konusunun Anastasiadis’in bir pazarlık marjı olarak kullanmak istediğini belirten Akter, Türk tarafı toprak vermeme veya toprak konusunda taviz göstermemeyi bir koz olarak kullanma noktasına girdiğini dile getirdi.

Aysu Basri Akter, “garantiler konusunda da keza, Kıbrıs Türk tarafını korkutan 4 özgürlükler konusu da öyle. Bunlar koz biriktirme yöntemi olarak kaldı. Ve yazık ki çözülemedi” dedi.

Kendisinin de Rally Papageorgiou gibi Denktaş ve Klerides döneminden bu yana süreci takip ettiğine işaret eden Akter, süreçlerde geçtiğimiz bütün zaman boyunca toplumları barıştıramadıklarını ve toplumların diyalog kurmasını sağlayamadıklarını söyledi.

Aysu Basri Akter, masaya oturan liderlerin anlaşmanın hep kağıt üzerinde çözüleceğini düşündüklerini, hedefin her zaman bütünlüklü çözüm olarak görüldüğünü anlattı. Akter; “biz aslında toplumları ya da halkları masaya taşımaya veya süreci sahiplenmeye, doğru veya yanlış kaygılarını dinlemekten hep uzak kaldık” diyerek sözlerine son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 09:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110