'Çözüme ihtiyaç olan zaman değil irade, kararlılık ve gerçekçiliktir'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta sonuç almak için gerekli olanın zamandan çok irade kararlılık, makuliyet ve gerçekçilik olduğunu belirtti.

'Çözüme ihtiyaç olan zaman değil irade, kararlılık ve gerçekçiliktir'
banner8

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde düzenlenen “Global Liderlik Forumu”nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta yaşanan sorunları aşmanın yolunun oturup konuşmak ve çözüm üretmek, tek taraflı işlerden kaçınmak olduğunu vurgulayarak bu konuda Rum liderini de uyardığını söyledi.

Akıncı, “Bugüne kadar sonuç alamayışımızın nedeni bunların Rum tarafında eksik olmasıdır. Bizim 54 yıldır gasp edilen bir hakkımız var. Kıbrıs’ın yönetiminde bizim eşit ortaklık hakkımız var.”dedi.

Akıncı “Şimdi yeni bir devlet kurgusu içerisinde siyasi eşitlik bizim olmazsa olmazımızdır. Böyle bir çözüm elde edilmeden bunu imzalayıp referanduma sunmayacağımı hem kendi halkım biliyor hem Rum yönetimi biliyor hem de BM biliyor.” dedi.
Akıncı, ” Rum tarafında başkanlık seçimleri var. Bu seçimlerin havası çok erken esmeye başladı. Rum meclisi, Enosis’in 67 yıl sonra okullarda kutlanması yönünde bir karar aldı. Bu nedenle müzakereler iki ay boyunca duraksama yaşadı. 2016 sonu hedefinin gerçek olabilmesi için biz üzerimize düşeni yaptık. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye olarak iyi niyetle üzerimize düşeni yaptık. Toprak ve harita konusunda da üzerimize düşeni yaptık. Rum tarafının bunlara karşılık vermesi gerekiyordu. Eşitlik hakkımızı teslim ederek bunları yapmaları gerekiyordu. Bu adımları atma cesaretini gösteremediler.” diye konuştu.
Akıncı “Kıbrıs müzakerelerini, bir 50 yıl daha bu işi konuşmak niyetinde değiliz. O nedenle bu bizim neslin, bizim kuşağın son denemesidir. Muhtemelen federal çözüm arayışının da son denemesidir. Artık bu işe bir çözüm bulunsun diye ben BM’nin rolünün biraz daha kırılması gerektiğini düşünüyorum ve bunu kendileriyle paylaştım. Yani hakemlik önermiyorum. Ancak tarafların pozisyonları arasında köprü kurucu, yardımcı görüşler geliştirebilirler. Biz bunu söylediğimizde Rum tarafı bu konuda da yan çiziyor.”dedi.

banner134

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum yönetiminde bir zihniyet değişimine acil ihtiyaç olduğunu belirterek, birlikte yaşamanın yollarının bulunması gerektiğini dile getirdi.

Bunun için önce kafalardaki duvarların yıkılması gerektiğinin altını çizen Akıncı, “Fiziki duvarlardan çok daha önemli olan budur. KKTC’nin tanınma fobisi var Rum tarafında ki en büyük engellerden biri bu. Önümüzdeki birkaç haftanın çok önemli olduğunu söylemek istiyorum. Temmuz ayında doğal gaz kazıları yeni gerginlikleri beraberinde getirecek, zaten şimdiden başladı. O gergin atmosfer kendini gösteriyor.”dedi.

Hiçbir sorun gibi Kıbrıs sorununun da çözümsüz olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yeter ki istek, irade olsun, yeter ki Kıbrıs Türkü’nün de o topraklarda en az onlar kadar hak sahibi olduğunun farkına varılsın. Orada ancak eşitlik içinde bir arada yaşanabileceğinin idrakine varılsın”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75