banner6

Çözüme katkı koymak istiyorum

banner37

CTP Girne Milletvekili Adayı Niyal Öztürk, dünyayla bütünleşmenin tek yolunun, Kıbrıs sorununun, BM parametreleri çerçevesinde, iki toplumlu, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon temelinde çözülmesi olduğunu söyledi:

Çözüme katkı  koymak istiyorum
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Avrupa Birliği’nin çok sayıda ekonomik kalkınma programında uzman olarak çalışan, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Milletvekili Adayı Niyal Öztürk, dünyayla bütünleşmenin tek yolunun, Kıbrıs sorununun, BM parametreleri çerçevesinde, iki toplumlu, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon temelinde çözülmesi olduğunu söyledi ve “Çözüme katkı için de adayım” dedi.

Birçok girişimciye danışmanlık eğitimi veren Öztürk, ayrıca strateji geliştirme, kümelenme, yönetişim, pazarlama, proje geliştirme ve finansmana erişim konularında danışmanlık veren bir ekipten sorumlu olarak çalıştı. Öztürk, bugüne kadar hem yurtdışında, hem de yerelde çalışırken edindiği tecrübe ve bilgiyle memlekete bir katkı sağlayabileceğini düşündüğü için aday olmayı seçtiğini kaydetti.

Bir süredir, topluma, kendi başına ayakta duramayacağının dikte edildiğini belirten Öztürk, şöyle devam etti:

“Bizde de bu kanıksanmaya başlandı. Ben aksini ispat edebileceğimizi biliyorum.  Ekonomik kalkınma konusunda somut önerilerle partime katkı sağlıyorum. Bununla birlikte şu anda içinde bulunduğumuz politik pozisyonun gerçekçi ve sürdürülebilir olmadığına inanıyorum. Bizim dünyayla bütünleşmemizin tek yolu, Kıbrıs sorununun, BM parametreleri çerçevesinde, iki toplumlu, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon temelinde çözümüdür. Bu yolda katkı sağlamak, elimden geleni yapmak istediğim için de adayım” dedi.

Öztürk, pandemi nedeniyle zaten ciddi şekilde sekteye uğrayan ekonomide, krizin etkisinin, Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle kat kat artığını belirterek,  ilk müdahale edilmesi gerekenin, halkın alım gücünün geri kazandırılması ve işletmelerin üzerine yüklenen vergi yükünün hafifletilmesi olması gerektiğine dikkat çekti.

İkinci olarak da olabildiğince hızlı bir şekilde hem ürün, hem hizmetler nezdinde potansiyeli artırmak için çalışmalar gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, bir yandan da Covid-19 ile savaşmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.  “Biz, mevcut potansiyelimizin farkında değiliz” diyen Öztürk, ürün ve hizmetlerimizi geliştirip, adanın en ücra köşesinde dahi gelirlerin artırılabileceğini ama bunu yapabilmek için en başta vizyon gerektiğini ifade etti.

Öztürk, zeytin, narenciye, bağcılık, nar ve harnup gibi rekabet potansiyeli yüksek olan tarımsal ürünlerin yüksek kalite standartlarda üretimi ve ihracatı için teşviklerin gözden geçirilip yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, bu ürünlerden gıda, kozmetik ve medikal sektörlere yönelik ürün geliştirilmesi konusunda çalışmaların teşvik edilmelisi, akademi ile üretenler arasında bağların kurulması gerektiğini kaydetti.

“Kırsalda ve şehir içlerinde turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi için teknik ve finansal destekler sağlanmalı” diyen Öztürk, bu desteklerin, hedefler doğrultusunda koordine edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Ülkemizde gördüğü en büyük eksikliğin, derinlemesine düşünülmeden, plansız, hedefsiz politikaların gerçekleştirilmesi olduğunun altını çizen Öztürk, bir ülkede kalkınmanın, ancak bütünleşik olarak düşünülerek, paydaşları da içine katarak yapılabileceğini, bununla birlikte vizyon eksikliği, iş bilmemenin, potansiyelimizi kullanmamızın önündeki en büyük engel olduğunu kaydetti. Girişimciliğin desteklenmesinin önemine de değinen Öztürk, şöyle devam etti:

“Küçük-orta boy işletmeler, bir ekonominin can damarıdır.  Bizde yeni fikirlerin gelişimi ve ekonomiye taze kan sağlayacak girişimlerin geliştirilmesi için destekler yeterli değil. Girişimcilik desteklerinin, özellikle geliştirmek istediğimiz alanlara yönelik artırılması ve daha erişilebilir hale getirilmesi gerekir. Bilişim adası olabiliriz diyoruz ama buna dair güncel bir stratejik plan yok, olsa da okuyan, yürüten yok. Bir sektör gelişsin istiyorsanız, ona dair yasayı, altyapıyı, teşvikleri hazırlayacaksınız, fon sağlayacaksınız, gelişimini kolaylaştıracaksınız. Birçok konu, sanıldığı kadar zor değil.  Doğru planlama ve kararlı yürütme gerektiriyor”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110