banner6

Çözümlenmemiş konularda siyasi partilerin rolü tartışıldı

banner37

Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti başkan ve temsilcileri, Slovakya Büyükelçiliği tarafından organize edilen rutin ortak toplantılar kapsamında bugün bir araya geldi.

Çözümlenmemiş konularda siyasi partilerin rolü tartışıldı
banner151

Toplantıda ev sahibi AKEL’in önerisiyle “Müzakerelerdeki çözümlenememiş temel konularla ilgili siyasi partilerin yapıcı rolü” konusu tartışıldı.

Toplantıda Kıbrıs sorununa bulunacak muhtemel nihai çözüm için müzakerelerin şu anki safhasının hayati öneme sahip olduğu ve siyasi partilerin yapıcı rolünün bu sürece katkı koyabileceği konusunda fikir birliğine varıldı.

Ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’de saat 10.30’da başlayan toplantı yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Bugünkü toplantıya Kuzey’den Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Halkın Partisi (HP) ve Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP); Güney Kıbrıs’tan ise Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Yeşiller Partisi, Demokrat Parti (DIKO), Birleşik Demokratlar (EDİ), Demokratik Seferberlik Partisi (DISI), Sosyal Demokrat Hareketi (EDEK) ile Merkezin Yeniden Yapılandırılması İçin Siyasi Gurup (EPALXI) temsilcileri katıldı.

Tomova: Siyasi partiler arasındaki iletişim genişletilmeli

Toplantı sonrasında Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova, hazırlanan ortak açıklamayı okudu.

Ortak açıklamada, her iki toplumdan siyasi partiler arasında devam eden iletişimin her iki tarafın da bir birinin pozisyonunu daha iyi anlaması açısından yoğunlaştırılması gerektiği yer aldı.

Siyasi partiler arasındaki iletişimin müzakere sürecinin bir parçası olması gereken halkı da içine alacak şekilde genişletilmesinin gerektiği de ortak açıklamada vurgulandı.

Slovak Büyükelçi Oksana Tomova, bir sonraki toplantının 30 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirileceğini de kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 15:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110