banner6

Çözümü 'güvenlik konusu' belirleyecek

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis “Çözüm olup olmayacağına dair ana kriter Güvenlik başlığıdır” dedi.

Çözümü 'güvenlik konusu' belirleyecek
banner99

Haravgi’nin haberine göre “The Experts”e verdiği mülakatta “Güvenlik başlığı ile makul ve mantıklı bir zaman sürecinde Kıbrıs’ta, yabancı asker ve üçüncü bir ülkenin müdahale hakkı olmamalı” ifadesini kullandı.

Güzelyurt meselesine de değinen Kasulidis “bu konuda anlaşma olmazsa müzakereler başarısızlığa uğrayabilir. Yeterince Kıbrıslı Rumun Kıbrıs Rum idaresi altında geri dönebilmesi için nüfus yoğunluğu bulunan bölgeler gereklidir.

Bu tür bölgeler Maraş ve Omorfo’dur (Güzelyurt) dedi.”

Kasulidis Kıbrıs sorununda olası bir başarısızlığın sorumluluğuna değinirken ise “Çabalar başarıya ulaşmaz ve Cenevre’den haritalarla dönmezlerse büyük sorumluluk Türk tarafında olmalı” iddiasında bulundu.

Gazete Kasulidis’in Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’la  birlikte, Eylül ayında Rodos’ta düzenlenen Güvenlik ve İstikrar Konferansı’nda alınan karar doğrultusunda bugün ve yarın (9-10 Kasım) Lübnan’ı ziyaret edeceğini yazdı.

banner134

Habere göre Kasulidis ve Kocas bugün Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından kabul edilecek, Dışişleri Bakanı ve Meclis başkanı ile mülteciler, güvenlik, ekonomi, enerji, eğitim ve kültür konularında görüşmeler yapacak.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104