banner6

Çözümü yalnız aramayın, ALO 183’ü arayın

banner37

Çözümü yalnız aramayın, ALO 183’ü arayın
banner150 banner151 banner143

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Oğuzhan Hasipoğlu, şiddete maruz kalan kadınlara, Sosyal Hizmetler Dairesi ALO 183 İhbar Hattı’nı aramaları çağrısında bulundu.

TAK muhabirinin sorularına verdiği yanıtta, “Çözümü yalnız aramayın” diyen Hasipoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Bir müdahale ihtiyacı durumunda, şiddete maruz kalan kadınların bakanlığımıza ulaşabilmesi çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle herhangi bir şiddet karşısında yardım elini uzatabilmemiz adına, ALO 183 Sosyal Hizmetler Kadına Yönelik Şiddet İhbar Hattı’nın güçlendirilmesi, toplumda bilinirliğinin artması, kadınlarımızın zor durumda bu hatta ulaşabilmeleri çok önemli.

Kadına yönelik şiddetle mücadele, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesiyle mümkün olabilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dezavantajlısından gencine, çocuğundan yaşlısına, kadından özel gereksinimlisine kadar toplumun tüm kesinlerine dokunan, bu yüzden görev yükü çok fazla olan bir bakanlık. ‘Sosyal devlet’ ilkesiyle herkese ulaşmaya çalışsak da kadına yönelik şiddet konusunda ilgili sivil toplum örgütleri, Polis Genel Müdürlüğü, yerel yönetimler ve diğer kamu birimleri ile koordinasyon içerisinde iş birliği yapmak önem kazanıyor.”

 

“TOCED’e işlerlik kazandırılması çok önemli”
 


Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin (TOCED) kadrolarında var olan teknik hataların bir an önce düzenlenmesi ve Daire’ye personeliyle birlikte işlerlik kazandırılmasının çok önemli olduğunu kaydeden Hasipoğlu şöyle devam etti:

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin yıllardır etkin olarak faaliyete geçememesi önümüzde büyük bir engel. Dairenin kadrolarında var olan teknik hataların düzenlenerek, dairenin etkin bir şekilde çalışması için çalışmalarımız hız kazanacak.

Öncelikli hedefimiz, önleyici ve koruyucu tedbirlerle kadınların güçlendirilmesi; sonrasında kadınların ekonomik yönden çalışma yaşamında desteklenmesi.

 

“Şiddet ve istismar mağduru kadınlara adli yardım veriliyor”
 


Şiddete ve istismara maruz kalan, yeterli maddi olanağı olmayan kadınlara Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile yaptığımız iş birliği protokolü kapsamında adli yardım desteği veriyoruz. Maddi yönden bir geliri olmayan, şiddet mağduru kadınlarımıza iş imkanının sağlanması için çeşitli destek mekanizmaları kurmak istiyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak yalnızca bir gün değil her gün kadınlarımızın destekçisi olduğumuzu icraatlarımızla göstereceğiz. Önümüzdeki dönemde, kadınlarımıza yönelik sosyal ve ekonomik desteklerimizi paylaşacağız.”

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2022, 09:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110