Crans Montana'da Guterres devreye giriyor

banner37

Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek için "son şans" olarak nitelendirilen Kıbrıs Konferansı İsviçre'nin Crans Montana kasabasında sürüyor.

Crans Montana'da Guterres devreye giriyor
banner90
banner8

Konferansın ilk iki gününde güvenlik ve garantiler ile birlikte diğer konular kurulan iki masada görüşülürken üçüncü günün programı da belli oldu.

Buna göre Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis başkanlığında, iki tarafın müzakere heyetleri yarın KSİ 09.30'da masa 2'de bir araya gelecek. Saat 11.30'a kadar müzakere edecek olan taraflar daha sonra masa 1'e geçip Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'in yöneteceği, güvenlik ve garantilerle ilgili müzakerelere devam edecek.  

banner134
Daha sonra liderlerle ayrı ayrı görüşmesi beklenen Guterres’in günün ilerleyen saatlerinde basın toplantısı düzenlemesi öngörülüyor.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs Konferansı'nın bu sabahki iki toplantının ardından 17.30'da ikili, 19.00'd ada 5'li formatta devam edeceğini duyurdu.

Özersay, Guterres'in gelişine dikkat çekti

Bu arada Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, "BM eğer sonuç alma konusunda ciddiyse ve birilerinin uzatma oyununa aracılık etmeyecekse, tarafların uzlaşma niyet ve kararlılığını Genel Sekreter'in katılımı sırasında ciddi şekilde test etmelidir." yorumunda bulundu. Özersay, tarafların önemli bir açılım yapma ve/veya bir şeye "evet" deme niyetleri varsa, bunun için zirvedeki katılımın en üst düzeyde olduğu anı beklemeyi tercih edeceklerini ifade etti.  

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75