banner6

CTP, 19 vekilin önerisine itiraz edecek

banner37

UBP, DP ve bağımsızlardan toplam 19 milletvekili, Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federasyon temelinde müzakerelere son verilmesi yönünde karar alınması için meclise öneri sundu. CTP Genel Başkanı Erhürman, geçtiğimiz günlerde olduğu gibi kendilerine danışılmadan yapılan bu öneriye itiraz edeceklerini söyledi.

CTP, 19 vekilin önerisine itiraz edecek
banner151

KIBRIS’a konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, söz konusu girişimin seçim odaklı olduğunu ve ilk oturumda buna itiraz edeceklerini söyledi.

Meclis İç Tüzüğü’ne göre “gelen tasarı ve öneriler Meclis Başkanlığınca, en geç on gün içinde gelen evrak listesine geçirilerek Komitelere iletilir ve milletvekillerine elden veya elektronik posta yoluyla dağıtılır. Ayrıca Meclis web sayfasında yayınlanır.

Tasarı ve önerinin (komiteye) iletilmesine ilişkin itiraz, gelen evrak listesine eklendiği tarihi izleyen ilk birleşimde Başkanlık sunuşlarından hemen sonra (...) görüşülür. Genel Kurul bu konuda, görüşmesiz işaret oyuyla karar verir.”

Rum meclis kararını kınayan karar önerisini hatırlatıldı

CTP Genel Başkanı Erhürman, geçtiğimiz günlerde yine aynı şekilde meclis gündemine Kıbrıs Rum Meclisi’nin Garanti ve İttifak Anlaşması’nın Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Adımın Kınanmasına İlişkin Karar Önerisinin Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldüğünü, söz konusu önerinin tüm partilerle istişare edilmediği için daha ileriye gidemediği ve çekildiğini söyledi.

Rum Meclisi’nin kararını kınama önerisi sahiplerinden Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Dursun Oğuz, o gün mecliste yaptığı konuşmada, siyasi bir menfaat ve art niyet için önerinin hazırlanmadığını, (partiler arası) ayırma, ötekileştirme gibi bir amacın olmadığını ifade etmişti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de, Kıbrıs konusunun hassas bir konu olduğunu, Meclis’te tüm kararların konsensüs ile alındığını söyleyerek, “kötü niyet” olmadığına inandığını, konunun parti başkanlarıyla görüşülerek, bir sonraki toplantıda oybirliğiyle geçmesi önerisinde bulunmuş, bu öneri kabul edilmişti.

Öneriye imza koyan vekiller

Federasyon temelindeki müzakerelere son verilmesini isteyen vekiller, “Dursun Oğuz, Ahmet Kaşif, Hamit Bakırcı, Hüseyin Avkıran Alanlı, Menteş Gündüz, Zorlu Töre, Kemal Dürüst, Özdemir Berova, Erdal Özcenk, Ersin Tatar, Sunat Atun, Nazım Çavuşoğlu, Hasan Taçoy, Ünal Üstel, Ali Pilli, Faiz Sucuoğlu, Önder Sennaroğlu, Fikri Ataoğlu ve Hamza Ersan Saner”den oluşuyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 16:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110