banner6

CTP Cumhurbaşkanlığı kapısına siyah çelenk bıraktı

banner37

CTP Cumhurbaşkanlığı kapısına siyah çelenk bıraktı
banner151 banner143

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümeti’nin güven oylaması öncesinde Meclis önünde eylem yaptı. Güven oylamasının ardından CTP’li milletvekilleri ve partililer Cumhurbaşkanlığı’na yürüyerek, kapısına siyah çelenk bıraktı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bugün sokak eylemlerinin ilk günü olduğunu belirterek, “Bu mücadele, tam demokrasiye, çözüme ulaşana kadar, Kıbrıs Türk halkı insan onuruna yaraşır bir hayatı hep birlikte dayanışma içerisinde sürdürme noktasına gelen kadar aralıksız devam edecek” dedi.

Sabah saatlerinde “Müdahalelere, Gayrimeşru Hükümete Hayır” sloganıyla Ercan Yonca kavşağından Lefkoşa’ya doğru yürüyüşe geçen 18 CTP milletvekili saat 15.30 sıralarında Kuğulu Park’a ulaştı.

Kuğulu Park’ta toplanan eylemciler, sabah saatlerinde yürüyüş başlatan CTP’li milletvekillerini alkışlarla karşıladı ve birlikte Meclis önüne yüründü.

Yürüyüşte, “Kukla Yönetim İstemiyoruz”, “Müdahalelere, Gayrimeşru Hükümete Hayır” ve “Hayır” yazan pankartların yanı sıra dövizler de taşındı.

“Birlik, Mücadele, Dayanışma, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz”, “Sokak Meclis’e, Meclis Sokağa” sloganları atan eylemcilere, trampet çalan gençler eşlik etti.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman Meclis önünde yaptığı açıklamada, seçimin ardından hükümet kurma-bozma şeklinde devam eden ve toplumun hiçbir kesimi tarafından kabul görmeyen bir sürecin yaşandığını savundu.

Bu sürecin halkın çok ciddi ekonomik krizle karşıya  karşıya olduğu ve üreticinin üretemez duruma geldiği bir dönemde yaşandığını dile getiren Erhürman, “Kendi milletvekillerinin, bakanlarının ağzından aslında bu süreçlerin müdahaleler sonucu yaşandığı da aleni bir şekilde itiraf ediliyor. Yani artık gizli, saklı hiçbir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

“BİZİM BU MÜDAHALELERİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

“Bizim bu müdahaleleri kabul etmemiz demokrasimiz açısından hiçbir şekilde mümkün değil” diyen Tufan Erhürman, halkın hiçbir kesimi ve diğer partilere oy veren kişilerin de bunu kabul etmediğini bildiklerini kaydetti.

“Artık buna bir dur deme zamanı geldi, yeter artık deme zamanı geldi” diyen Erhürman, bugün Meclis’te yapılacak güven oylamasını “sözde” diye nitelendirdi.

Hükümetin, “müdahalelerin mahsulü olduğu” gerekçesiyle “gayrimeşru” olduğunu öne süren Erhürman, güven oylamasında “hayır” oyu vereceklerini kaydetti.

“Müdahalelere ve bu yönetim tarzına hayır” dediklerini belirten Erhürman, halkın her gün biraz daha yoksullaştırılmasına, üretimden koparılmasına, gençlerin göç yollarına düşürülmesine de “hayır” dediklerini söyledi.

Bugün sokak eylemlerinin ilk günü olduğunu dile getiren Erhürman, “Bundan sonra sokak daha fazla Meclis’te, Meclis daha fazla sokakta olacak ve Kıbrıs Türk halkı bu gidişata ‘dur’ diyecek. ‘Yeter artık’ diyecek” şeklinde konuştu.

“HEP BİRLİKTE YÜRÜYECEK DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR”

Bu nedenle bugün 16 km’lik yolu yürüdüklerini belirten Erhürman, “Ama hep birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var. Demokrasiye kadar yürüyecek çok yolumuz var” dedi.

Erhürman’ın konuşmasının ardından CTP’li milletvekilleri güven oylamasına katılmak için Meclis binasına girdi. Eylemcilerin Meclis önündeki eylemi ise, güven oylaması sonrasında CTP’li vekillerin Meclis önüne çıkmasına kadar devam etti. Eylemciler, Meclis’ten çıkan vekilleri alkışlarla karşıladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM

Ardından Ledra Palace ışıkları güzergâhından Cumhurbaşkanlığı’na yüründü. Cumhurbaşkanlığı önündeki eylemde, “Tatar İstifa” ve “Yaşasın Birleşik Federal Kıbrıs” sloganları atılırken, CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Cumhurbaşkanlığı kapısına siyah çelenk bıraktı.

CTP Genel Başkanı Erhürman burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı makamının birtakım görevleri olduğunu belirterek, bu makamdan beklentileri şu sözlerle sıraladı:

“Kıbrıslı Türklerin çözüm iradesini yansıtmak, makamı Kıbrıs sorununun çözümünün aracı haline getirmek, Kıbrıs Türk halkının bütününü temsil etmek, bölmek değil birleştirmek, Kıbrıs Türk halkının iradesine sahip çıkmak ve onu temsil etmek, ülkenin anayasasına sahip çıkmak.”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın göreve geldiği günden bugüne bu görevlerin tam tersini yaptığını iddia eden Erhürman, “Karşımızda müdahale mahsulü, gayrimeşru hükümet varsa bunun en önemli sorumlularından biri de Sayın Tatar’dır” dedi.

Bu sürecin Cumhurbaşkanı Tatar’ın Anayasa’ya aykırı şekilde bir bakanı görevden almayı reddetmesiyle başladığını ileri süren Ehürman, “Oysa Anayasa Sayın Tatar’a böyle bir yetki vermiyordu” şeklinde konuştu.

Ardından Cumhurbaşkanı’nın UBP Parti Meclisi’ni bekleyeceğini söylediğini ancak aniden hükümet kurma görevini Ünal Üstel’e verdiğini savunan Erhürman, “Bunları yaparken bir UBP’li gibi davranmaktan hiç çekinmemiştir Sayın Tatar. Halkın birliğini, bütünlüğünü savunan değil bölen olma noktasında üstüne düşen her şeyi hiç çekinmeden yapmaya devam etmiştir” dedi.

“Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Kıbrıs Türk halkını temsil kabiliyetini yitirdiğini” ileri süren CTP Genel Başkanı Erhürman, “Cumhurbaşkanı'nın, çözümsüzlüğün ve müdahalelerin aracı” olduğunu iddia etti.

Bunu haykırmaya devam edeceklerini dile getiren Erhürman, “Bu mücadele, tam demokrasiye, çözüme ulaşana kadar, Kıbrıs Türk halkı insan onuruna yaraşır bir hayatı hep birlikte dayanışma içerisinde sürdürme noktasına gelen kadar aralıksız devam edecek” dedi.

Erhürman’ın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104