banner6

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs TV'ye açıklamalarda bulundu

banner37

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs TV'ye açıklamalarda bulundu
banner99

Elif ŞEN ÇATAL

Kıbrıs tv ekranlarında Kıbrıs Medya Grubu Başkan Yardımcısı Nur Nadir’in konuğu olan Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hiçbir zaman halka yapamayacağı şeylerin sözünü vermediğini kaydetti. Erhürman tüm dünyada yaşandığı gibi ülkemizde de sıkıntılar olduğunu belirterek hükümetin çözüm bulmak yerine farklı konulara odaklandığını savundu.

“HÜKÜMET SADECE KURULTAYA ODAKLANDI”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs tv ekranlarında Kıbrıs Medya Grubu Başkan Yardımcısı Nur Nadir’in konuğu oldu. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde hükümete karşı eleştirilerde bulunan Erhürman, geçen on aylık zaman diliminde hükümetin sadece kurultaylara odaklandığını ve atılması gereken adımların atılamadığını savundu.

“ÖNLEMLER ALINMADI”

Erhürman, muhalefette olduğu dönem içerisinde hiçbir zaman “Ben hükümette olsaydım pandeminin önüne geçerdim; Türk Lirası daha değerli olurdu ya da dövizin değer kazanmasını önlerdim” gibi söylemlerde bulunmadığını dile getirdi. Erhürman bu tür söylemlerin gerçeklerle örtüşmediğini ancak alınabilecek önlemlerin olduğunu fakat hükümetin bu önlemleri almadığını dile getirdi.

“PLANSIZLIK, DENETİMSİZLİK”

Plansızlık ve denetimsizlik nedeniyle ülkede eğitimin de sekteye uğradığını ifade eden Erhürman, uzun süre okulların kapalı kaldığını hatırlatarak şöyle konuştu;

“Nasıl olur da aylarca okullar kapalı kalmış? Nihayet yüz yüze eğitime başlayacağız; siz hiçbir plan program yapmamışsınız ve yüz yüze eğitime başladığınız gün itibarıyla yüz yüze eğitim için çocuklarımız okullarına gidiyor. Bir grubu haftada beş gün yarım gün okula gidiyor, diğer grubu haftada iki ya da üç gün okula gidebiliyor. Bunu siz nasıl pandemiyle ya da Türk Lirası’nın değer kaybıyla açıklayabilirsiniz ki? Bu tamamen plansızlıkla ilgili. Evet o sınıflarda kalabalık öğrenci grubu var, ve sınıfları seyreltmek gerekiyor. Ama siz on ay boyunca kapalı kalmışsınız zaten. Bunun planını yaparsınız ve açtığınız zaman da çocuklar beş gün okula gitme şansına ulaşır. Hayır! Siz bunu yapmıyorsunuz”

KÜLLİYE TARTIŞMALARI…

Ülkenin sınırlı sayıda kaynaklarının nasıl yönetildiği ile ilgili hükümete soru yönelten Erhürman, “Özellikle külliye kurulması için ayrılan 586 milyon Türk Lirası’nın ardından ne sağlık çalışanlarına, ne eğitim çalışanlarına kaynakların sınırlı olduğunu söyleyebilirsiniz. Çünkü siz, bu sıkıntının, bu krizin ortasında beş yüz milyonun ötesinde bir parayı külliye için “Ben ayırdım ve Türkiye’den gelen kaynağı da burada kullanıyorum” dediğiniz anda şu anda hastanede “Ben fazla mesaimi alamıyorum diyen doktora fazla mesai için “Sen bu eylemi yapma, sen hazırlık ödeneğini alma” diyemezsiniz” şeklinde konuştu. Erhürman açıklamalarına şöyle devam etti:

“Peki sen ne yapıyorsun bu ülkenin kaynaklarıyla? Bu ülkenin hükümeti bu ülkenin kaynaklarını kırk defa üzerinde düşünerek tam da ihtiyaç olan alanlara kaydırıyorsun da çalışanlar mı buna karşı sorun yaratıyor?”

“YAPTIĞIM AÇIKLAMALAR ORTADA”

Cumhurbaşkanlığı döneminde yaşananlar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erhürman, partisinin ve kendisinin vatandaşı kutuplaştırdığı yönündeki eleştirileri kabul etmediğini dile getirerek şöyle konuştu;

“Ben cumhurbaşkanı adayı olarak söylemlerim ortada. Dileyen açıklamalarımı gazetelerden ya da internetten bulabilir. Biz, kutuplaştırıcı bir Cumhurbaşkanlığı propagandası yürütmedik. Net. Bunu herkes biliyor.”

“150 YIL DAHA ÇÖZÜME ULAŞILMAZ”

Kıbrıs sorunuyla ilgili federasyon tezini neden savunduklarına dair açıklamalarda da bulunan Erhürman, sorunun 50 yıldır çözülememesinin ardından ortaya atılan yeni tezlerle 150 yıl daha çözüme ulaşılamayacağını iddia etti. Erhürman, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın tezleriyle de zaman kazanılmadığını savunarak açıklamalarına şöyle devam etti;

“YAPMAMIZ GEREKENİ YAPTILAR”

“Hiçbir şekilde benim anlamadığım bir şey var. Kıbrıslı Rumlar, daha doğrusu Anastasiadis siyasi eşitliği kabul etmiyorum diyerek masadan kaçacak, o masadan kaçtı diye ben de diyeceğim ki küstüm; sen kaçtıysan ben daha fazla kaçıyorum ve masadan daha uzağa gidiyorum. Hayır! Sen masadan kaçtıysan ben senin masadan kaçtığını bütün dünyaya da Birleşmiş Milletler’e de defalarca anlatırım; Avrupa Birliği’ne de derim ki siz hala daha serbest ticaret tüzüğünü geçirmediniz 2004’ten beri. Bu toplumun lideri çözüme ramak kalmışken kaçıyor ve ben hala izolasyon altında kalmaya devam mı edeceğim? 2004’te biz bir şeyler aldık ama yetersizdir. Verilen sözlerin bir kısmı tutulmadı. Şimdi ben bunlar konusunda ciddi bir kampanya başlatıyorum. Naptı Anastasiadis? Bizimkiler gidince Cenevre’ye Crans Montana’dan sonra… Sayın Ersşn Tatar gidince Cenevre’ye ve dedi ki müzakelerin başlamasının tek yolu var BM Güvenlik Konseyi kararları değişecek önce… Yani imkansızı istedi. Bunun üzerine Anastasiadis dedi ki ben çantamı alıyorum. Bütün dünyayı geziyorum ve anlatıyorum. Yani bizim 2017’den sonra ve şimdi de yapmamız gereken işi tersine çevirdik.”

“SÜRECİN NİMETLERİ ANASTASİADİS’E BIRAKILDI”

Anastasiadis’in hiç hak etmediği statüyü elde etmemesi için çağrılarda bulunduklarını söyleyen Erhürman, 2014 yılında Kıbrıslı Türklerin referandumda “Evet” dediğini hatırlatarak yıllar boyunca tüm şartların zorlandığını ancak sürecin nimetlerinin Kıbrıslı Rumlara bırakıldığını dile getirdi.

Yaşanan süreçte Dünya’nın KKTC’ye karşı adil olmayacağını bildiğini ancak şahsi düşüncesinin hakları alabilmek için mücadele edilmesi gerektiği yönünde olduğunu kaydeden Erhürman, “Ersin Bey’in yaptıklarıyla zaman kazandık mı” sorusunu yöneltti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104