banner6

CTP, Lefke'nin ilçe olmasını destekleyecek

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Lefke’nin 6’ncı ilçe olmasına destek vereceklerini açıkladı.

CTP, Lefke'nin ilçe olmasını destekleyecek
banner99

İskele’de yaşananlarıın aynısının yeniden yaşanmaması uyarısı yapan Erhürman, bütçede Lefke’nin ilçe olmasıyla ilgili ödenek öngörülmediğini, Lefke’yiş göstermelik taçlandırmadan yana olmadıklarını; ilçe olmanın gereklerini yerine getirmek gerektiğini söyledi.

Erhürman, Lefke’nin ilçe olması için siyasi partilerden destek isteyen Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Platformu’nu kabul etti.

CTP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Erhürman, Lefke’nin 6’ncı ilçe olmasını Meclis’te destekleyeceklerini, ancak hükümetin 2017 bütçesinde bu yönde herhangi bir para ayırmadığını, Meclis’te bu konuyu gündeme getireceklerini söyledi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Lefke’yi uzun süredir takip ettiklerini, bölgenin bazı avantaj ve dezavantajları olduğunu kaydetti.

Lefke’de turizm, eğitim ve üretimin tam da CTP’nin yeni dönemde ortaya koyduğu modellerle örtüştüğünü ifade eden Erhürman, CMC konusunda bütün bu alanları tehdit edecek düzeyde tehlikenin sürdüğünü ve bunun acilen çözülmesi gerektiğini belirtti.

Erhürman, “Lefke’nin ilçe olmasına kimsenin karşı çıkacağı bir şey olamaz. Kendi ekonomisi, sosyo-kültürel yapısı olan bir yerden bahsediyoruz. Yöre halkının talebi buysa elbette ki destekleyeceğiz” dedi.

Lefke’nin altıncı ilçe olması yönünde Bakanlar Kurulu’ndan çıkan tasarıyı okuduğunu ve bütçe görüşmelerini sürdüren partili arkadaşlarına 2017 bütçesinde bu iş için bir para ayrılıp ayrılmadığını sorduğunu kaydeden Erhürman şöyle konuştu: 

“İskele’de yaşadıklarımızı yine yaşamayalım… bu iş ciddiyetle yapılmalı”

“Arkadaşlarım bütçede Lefke için herhangi bir kalem ayrılmadığını söyledi. Ancak ek ödenekle yapılabileceği, bunun için de başka şeylerin iptal edilmesi gerekeceği belirtildi. İskele’de yaşadıklarımızı yine yaşamayalım. Bu iş ciddiyetle yapılmalı. Lefke’yi göstermelik taçlandırmaktan yana değiliz. Hükümetin bu konuda herhangi bir planı projesi yok. İlçe olmanın gereklerini yerine getirmek gerekiyor. Meclis’te bunu gündeme getireceğiz. CTP olarak Lefke’ye desteğimiz tam olacak. Şimdiden hayırlı olsun…”

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 17:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104