banner6

CTP Milletvekili Devrim Barçın Meclis'te konuştu

banner37

CTP Milletvekili Devrim Barçın Meclis'te konuştu
banner99

Kıbrıs Gazetesi CANLI AKTARIM

İlk söz alan CTP Milletvekili Devrim Barçın Meclis'te konuştu. Konuşmasında İhtiyat Sandığı’na dikkat çeken Barçın, “İhtiyat sandığında on binlerce insanın birikimi bulunmaktadır. Bu birikim göz göre göre erimektedir. Bu erimenin önüne geçmek adına bu yasa önerisi bir adımdır.” ifadelerine yer verdi


“30 YILDIR 20 YILDIR BİLANÇOLAR ŞEFFAF ŞEKİLDE PAYLAŞILMIYOR”


 “Fonun idaresinde görev ifa eden kişilerin görev sınırlaması yoktur. 30 yıldır 20 yıldır aynı yönetim kurulunda emekçilerin birikimlerini değerlendirme konusunda aynı yönetim kurulu vardır. Bu yönetim bilançoları da halk ile şeffaf bir şekilde paylaşılmamaktadır.”


“YÖNETİCİLERİN ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMASINI ÖN GÖRDÜK”


“Bu yasa önerisiyle fonun yönetimine nitelik kazandırmayı murat ediyoruz. Bu çerçevede sendikalardan gelecek yöneticilerin eğitimlerinin üniversite düzeyinde olmasını, bu fon yönetimi alanına bilgi ve deneyime sahip olmasını ve aynı zamanda da kamunun atadığı kişilerin fon yönetimi, mali konular ve sosyal güvenlik konularında uzmanlık tecrübesi aranmasını ön gördük.” 


“EMEKÇİLERİN BİRİKİMLERİ ERİMEKTEDİR” 


“Emekçilerin şu anda fonun emekçiler tarafından biriken paraları resmen erimektedir. Son 15 yılda fonda birikimi olan emekçilerin enflasyon payını çıktığımızda ve fonunda verdiği faizleri üzerine eklediğimizde reel anlamda yüzde 43 fonda parası biriken insanların alım gücü gerilemiştir. Dolayısıyla bu fonun daha verimli yönetilerek, daha şeffaf denetimlenmesi adına aynı belediyeler yasasında birlikte yaptığımız çalışmalıyız.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104