banner6

CTP'den Lapta Belediyesi'ne 'yasal prosedürü tamamlamadı' eleştirisi

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçe Başkanı  Mehmet Kale Kişi, Lapta bölgesinde gerçekleştirilecek yatırımları desteklediklerini ancak gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasının şart olduğunu belirtti.

CTP'den Lapta Belediyesi'ne 'yasal prosedürü tamamlamadı' eleştirisi
banner99

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un da bölgeye yapılacak yatırım projesinin ihale sürecinin başından itibaren hukuka aykırı bir biçimde hareket ettiğini iddia eden Kişi, “Bizim görebildiğimiz odur ki, seçim öncesinde kamuya ait bir alanı pazarlamak suretiyle belediye kasasına bir miktar nakit akışı sağlamak isteniyor” ifadesini kullandı.

Kişi, “Öyle görünmektedir ki; o dönemde Ercan Havalimanı’nın özelleştirilmesinden elde ettikleri peşinatla 13. maaşları ödeyip günü kurtaranlar, bugün Laptalının ortak malını ipotek ederek kişisel ikballerini sürdürmek istemektedirler.” dedi.

Mehmet Kale Kişi, bugün yaptığı açıklamada, Lapta Belediyesi’nin gerçekleştirdiği halkın katılımı toplantısını ve partisinin konuya ilişkin görüşünü paylaştı. Kişi, belediyenin “halkın katılımı toplantısı” adını verdiği ama gerçekte bir bilgilendirme toplantısından farklı olmayan bu toplantıda ortaya konan hedeflerin, seçim öncesi halka hoş görünmenin ötesine geçebilecek hedefler olmadığını ve gerçeklikle hiçbir ilgisi bulunmadığını savundu.

banner134

Kişi, şöyle devam etti:

“Bu çerçevede ele alındığında Lapta Belediye Başkanı Sn. Fuat Namsoy alışkınlık haline getirdiği üzere ihale sürecinin başından itibaren hukuka aykırı bir biçimde hareket etmektedir. 13.10.2017 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda yapılan sunumda da aktarıldığı gibi Belediye Meclisinden yetki alınmak suretiyle ihaleye çıkılmış ve ihale 26 Eylül 2017 tarihinde sonuçlandırılmıştır. İhalenin sonuçlandırılmasından da öte ihaleyi kazandığı söylenen ancak nedense ismi bir türlü telaffuz edilmeyen firma ile sözleşme imzalama aşamasına gelinmiş, başkan bu konuda da belediye meclisinden yetki almıştır. Bütün bu idari işlemlerin tamamlanmasından sonra ise göstermelik bir halkın katılımı toplantısı düzenlenerek prosedür olarak görülen bir yasal gereklik yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Bu durum hukuka aykırıdır ve CTP olarak buna karşı sessiz kalmamız beklenmemelidir.”

Mehmet Kişi, “Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Meclisi’nde Ercan Havalimanı’nın özelleştirilme süreci ile ilgili hazırlanan araştırma komitesi raporu ve üzerinde yapılan tartışmalar, hukuka aykırı olarak başlayıp devam eden süreçlerin günün sonunda kamuyu nasıl büyük zararlara uğratabileceğini bir kez daha gözler önüne sermiştir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 19:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104