Cumhurbaşkanı Akıncı, Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıyı kınadı

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıları kınadı. Dost ve kardeş Azerbaycan halkına Kıbrıs Türk halkı adına dayanışma duygularını iletti

Cumhurbaşkanı Akıncı, Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıyı kınadı
banner99

Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada Ermenistan ile Azerbaycan arasında yıllardır çözümsüz kalan Karabağ sorununun bir kez daha sıcak çatışmaya dönüşmesinden duyduğu üzüntüyü ifade ederek uluslararası kurumları ateşkesin ivedi sağlanması ve akabinde diplomasi masasının kurulması için harekete geçmeye davet etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, açıklamasında şunları da kaydetti:

"Ermenistan ile Azerbaycan arasında onyıllardır çözümsüz kalan Karabağ Sorunu maalesef bir kez daha sıcak çatışmaya dönüşmüştür.

Uluslararası hukuk açısından Azerbaycan toprağı olan Yukarı Karabağ'da bağımsızlık görüntüsü altında süregiden Ermeni yönetimi Azerbaycan tarafından haklı olarak kabul edilmemektedir.

banner134
Uluslararası camia nezdinde de çözümlenememiş  bu sorun can kayıplarına ve acılara neden olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıları kınarken, dost ve kardeş Azerbaycan halkına Kıbrıs Türk halkı adına dayanışma duygularımızı iletirim.

Belirtmek gerekir ki can kayıplarına ve acılara neden olan bu soruna kalıcı çözüm bulmak asıl ihtiyaç olandır.

Ülkeler ve toplumlar arası sorunlara adil ve kalıcı çözüm ise savaşlarla değil, ancak diplomasi ve diyalogla bulunabilir.

Uluslararası kurumları ateşkesin ivedi sağlanması ve akabinde diplomasi masasının kurulması için harekete geçmeye davet ediyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75